Školský vzdelávací program
Základná škola, Krížová Ves
Školský vzdelávací program
(konsolidovaný)
Názov vzdelávacieho programu
Školský vzdelávací program
Stupeň vzdelania
ISCED 1, ISCED 2
Dĺžka štúdia
9 rokov resp. 10 rokov
Forma štúdia
denná
Vyučovací jazyk
slovenský
Druh školy
štátna
Dátum schválenia
28. 08. 2024
Miesto vydania
Základná škola Krížová Ves
Predkladateľ:
Základná škola Krížová Ves
Riaditeľka školy:
Mgr.Ľudovít Siska
Telefón:
052 4591258
Mob:
0917 418 119
E-mail:
zskrizovaves@gmail.com
Adresa webovej stránky školy:
zskrizovaves.edupage.org
OBSAH
A. Úvodné identifikačné údaje
B. Ciele a poslanie vzdelávania
C. Charakteristika a vlastné zameranie školy
D. Profil absolventa
E. Charakteristika programu
F. Učebný plán
G. Učebné osnovy, špecifické ciele predmetov
H. Materiálne zabezpečenie programu I. Personálne zabezpečenie programu
J. Zabezpečenie bezpečnosti práce a ochrany zdravia pri štúdiu
K. Zabezpečenie vzdelávania žiakov so špeciálnymi vzdelávacími potrebami
L. Systém kontroly a hodnotenia žiakov
M. Systém zabezpečenia kvality, autoevalvácie školy a výučby
A. Úvodné identifikačné údaje
Názov vzdelávacieho programu: Školský vzdelávací program
Školský vzdelávací program korešponduje so štátnym vzdelávacím programom ISCED 1 a ISCED 2. Vzdelávací program školy korešponduje súčasne s novým smerom vzdelávania, ktorý bol prijatý na základe správy Medzinárodnej komisie UNESCO pre vzdelávanie v 21. storočí s názvom „ Učenie je skryté bohatstvo." Vychádza zo štyroch pilierov vzdelávania:
• Učiť sa poznávať - osvojovať si nástroje pochopenia sveta a rozvinúť
zručnosti potrebné na učenie.
• Učiť sa konať - naučiť sa tvorivo zasahovať do svojho prostredia.
Nielen osvojiť si poznávacie procesy, ale ich aj využiť v praxi.
• Učiť sa žiť medzi ľuďmi - spoluprácou s ostatnými sa podieľať na
všetkých spoločných činnostiach
• Učiť sa byť - porozumieť vlastnej osobnosti a jej utváraniu v súlade
s morálnymi hodnotami
Kód a názov študijného odboru: Druh školy - 211 - Základná škola
Stupeň vzdelania: Absolvovaním iŠkVP v súlade s medzinárodnou normou pre klasifikáciu vzdelávania ISCED 1 a ISCED 2 absolvent základnej školy získa po 4. ročníku osvedčenie o absolvovaní primárneho vzdelania a po 9. ročníku osvedčenie a získaní nižšieho stredného vzdelania.
Dĺžka štúdia: 9 rokov resp. 10 rokov
Forma štúdia: denná
Vyučovací jazyk: slovenský
Druh školy: štátna
Dátum schválenia, miesto vydania: 28. 08. 2024, Základná škola Krížová Ves
Školský vzdelávací program
schválený pedagogickou radou
Zriaďovateľ: Obec Krížová Ves
B. Ciele a poslanie vzdelávania
Vzdelávanie v našej škole je zamerané na ciele, nielen na obsah. Výchova a vzdelávanie sa orientuje na rozvoj kompetencií žiakov pre praktický život. Chceme dosiahnuť, aby absolventi našej školy, ktorí pochádzajú z MRK využili v budúcnosti to, čo sme ich naučili, aby do života vstúpili s kvalitným vybavením v oblasti vedomostí, zručností a postojov, aby ich vzdelania kladne ovplyvnilo a v spoločnosti sa dokázali sebavedomo pohybovať.
Vzdelávacie ciele vychádzajú z potreby kultivovať potenciál každého žiaka vo všetkých oblastiach jeho rozvoja, pomôcť k osvojeniu si funkčnej gramotnosti, ktorá umožní celoživotné vzdelávanie a súčasne viesť žiakov aj k vnímaniu potreby ochrany sveta a kultúry, v ktorej sa spoločnosť nachádza.
Základná škola poskytuje vzdelanie tak, aby pripravila svojich žiakov pre ďalšie vzdelávanie na stredných školách. Školský vzdelávací program obsahuje posilnené hodiny slovenského jazyka a literatúry z dôvodu získania kľúčových kompetencií v oblasti komunikačných schopností, ústnych a písomných spôsobilostí. Posilnené hodiny matematiky by mali zlepšiť matematickú gramotnosť.
Všeobecný cieľ vzdelávania:
Rozvoj kompetencií žiaka pre praktický život. Žiak má získať kvalitné vedomosti, zručnosti a postoje pre ďalšie vzdelávanie.
Čiastkové ciele:
• učiť žiakov učiť sa
• kultivovať potenciál každého žiaka vo všetkých oblastiach jeho rozvoja,
• rozvíjať a posilňovať kritické myslenie, toleranciu a flexibilnosť,
• rozvíjať schopnosť vytvoriť si denný program s časovým rozvrhom, posilňovať sebadisciplínu
• posilňovať a rozvíjať komunikačné zručnosti,
• osvojiť si funkčnú gramotnosť, ktorá umožní celoživotné vzdelávanie a súčasne povedie
žiakov aj k vnímaniu potreby ochrany sveta a kultúry, v ktorej sa spoločnosť nachádza.
C. Charakteristika a vlastné zameranie školy
• Základné údaje o škole:
Základná škola Krížová Ves je štátna základná škola s vyučovacím jazykom slovenským.
Škola sa nachádza vo veľmi peknom prírodnom prostredí.
Školu navštevuje v školskom roku 2024/2025 - 356 žiakov. Žiaci školy pochádzajú z zo sociálne znevýhodneného prostredia. Cieľom je v škole udržať optimálnu klímu sociálneho porozumenia a každodenne vytvárať harmonické prostredie, v ktorom sa deti radi zdržiavajú.
• Materiálne vybavenie školy:
Školský objekt tvoria dve budovy. V prvej budove sa nachádzajú ročníky 5. – 9. a trieda 3.A ( príprava na reformu) v budove v osade ročníky 1. – 4. , 4 oddelenia ŠKD a 3 špeciálne triedy (1.- 4. roč.). V areáli škôl sú dve športové ihriská a telocvičňa.
Školský poriadok pre žiakov i pracovný poriadok pre učiteľov eliminuje nežiadúce správanie, ktoré by mohlo viesť k neefektívnej práci, alebo k poškodeniu zdravia žiaka, alebo učiteľa.
• Charakteristika pedagogického zboru:
V škole pracuje 33 pedagogických zamestnancov. Z toho je 25 učiteľov, 4 vychovávateľky a 4 asistenti učiteľa na plný úväzok. V škole pracujú 1 odborný zamestnanec - školský špec. pedagóg.
• Požiadavky na kontinuálne vzdelávanie pedagogického a odborného zamestnanca:
Prioritou v našej škole je úspešné zvládnutie školskej reformy. Prvým krokom k tomuto cieľu je pozitívne myslenie. Učitelia sa musia naučiť efektívnejšie vzdelávať i keď mnohí sa o to denne pokúšajú. V prvom rade ide v tomto zmysle o vytvorenie bezstresovej atmosféry, prostredia, v ktorom sa všetci dobre cítia. Vzdelávanie zamestnancov bude smerovať k získaniu takýchto zručností. Chceme dosiahnuť, aby žiak chodil do školy s chuťou, aby sa tešil na zaujímavé formy vyučovania, aby mohol kedykoľvek, no s úctou vyjadriť svoj vlastný názor. S ohľadom na profesijný rozvoj PZ a OZ nebudú však len aktivity v rámci kontinuálneho vzdelávania, ale aj tvorivé aktivity súvisiace s výkonom pedagogickej činnosti, alebo odbornej činnosti. Dôležité v neposlednom rade je aj sebavzdelávanie.
V školskom roku 2024/2025 bude absolvovať adaptačné vzdelávanie 1 pedagogický zamestnanec.
Aktualizačné vzdelávanie bude vyhľadávanou formou vzdelávania vzhľadom na náplň tohto produktu, ktorým je prehlbovanie, rozvíjanie a rozširovanie vedomostí a zručností PZ a OZ a tiež a je prípravou na vykonanie atestácie.
Zaujímavé bude aj inovačné vzdelávanie, ktorého náplňou sú inovácie v pedagogike, psychológii aprobačných predmetoch.
MZ a PK nie je zriadená, poradným orgánom riaditeľa, ktorý prerokúva pedagogicko-didaktické a organizačné otázky výchovno-vzdelávacej činnosti, je pedagogická rada. Tr. uč., koordinátor informatizácie, kariérový poradca, , koordinátor výchovy a vzdelávania žiakov ( školský poradca), koordinátor prevencie, sa zúčastnia špecializačného vzdelávania, aby získali profesijné kompetencie potrebné na výkon špecializovaných činností.
Funkčné vzdelávanie na získanie profesijných kompetencií v tomto školskom roku bude absolvovať dvaja vedúci zamestnanec.
Kvalifikačné vzdelávanie bude absolvovať jeden zamestnanec.
• Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov školy:
Systém kontroly spĺňa predpoklady efektívneho hodnotenia, pretože má podporu vedenia a je akceptovaný zamestnancami. Je v súlade s kultúrou školy. Podporuje ciele školy ako organizácie a zodpovedá jej stratégiám. Má jasné kritériá a je administratívne nenáročný. Je hodnotiaci, ale aj rozvíjajúci. Je nepretržitý, teda pravidelne monitorovaný. Je vyhodnocovaný.
Hodnotenie sa zameriava:
1. Na odborné vedomosti a zručnosti t. j. ako ovláda svoje predmety
2. Zamerane na žiaka t. j. ako pozná žiakov, analyzuje ich potreby a záujmy, ako motivuje, aké vyučovacie metódy používa
3. Zameranie na výsledky t. j. či má jasne stanovené ciele, ako chce so žiakmi dosiahnuť čo najlepšie výsledky a kompetencie, v čom chce škole pomôcť.
4. Strategické myslenie t. j. ako si uvedomuje širší kontext svojej práce v triede so záležitosťami školy, regiónu a celoslovenského vzdelávania, či prispieva novými nápadmi.
5. Vedenie ľudí: či buduje výkonné tímy nielen v triede, ale aj v škole so spolupracovníkmi, aktívne rozvíja schopnosť ľudí prostredníctvom náročných úloh, cieľov, spätnej väzby, vedie a motivuje aj menej výkonných ľudí.
6. Osobnostné kvality: či sa snaží rozvíjať v odborných a pedagogických záležitostiach, má dobré vzťahy s kolektívom, vie jasne a účinne komunikovať so žiakmi, je osobne bezúhonný.
Hodnotenie sa realizuje formou hospitácií a ročného hodnotiaceho pohovoru. Hodnotiaci rozhovor pozostáva z troch častí.
Hodnotenie pracovného výkonu - hodnotí sa podľa stupňa dohodnutých cieľov na nasledujúce obdobie. Jednotlivé ciele sú vyhodnocované na základe indikátorov a kvalitatívnych kritérií, ktoré sú stanové pre jednotlivé ciele. Ciele môžu mať odlišnú váhu.
Hodnotenie kompetencií - základom hodnotenia kompetencií je model, ktorý vychádza z kultúry a hodnôt školy a vyjadruje profil ideálneho pedagogického zamestnanca školy. Každý kariérový stupeň a kariérová pozícia má vytvorený svoj kompetenčný profil, ktorý vychádza zo štandardov a potrieb, špecifík školy. Hodnotiteľ na základe výsledkov pedag. pozorovania, dotazníkového zisťovania a iných metód, určí úroveň jednotlivých kompetencií hodnoteného. Podľa tejto škály hodnotiteľ vyjadruje svoj subjektívny pohľad na úroveň kompetencií.
Nevyhovujúce
Zásadný rozpor s niektorými prejavmi pozorovateľného správania, ktoré sú uvedené pri príslušnej kompetencii, prípadne absencia danej kompetencie aj keď bola možnosť ju prejaviť. Systematický rozvoj, ktorého cieľom je potlačenie slabých stránok.
Štandardné
S čiastočnými výhradami zodpovedá popisu prejavov pozorovateľného správania, ktoré sú uvedené príslušnej kompetencii. Rozvoj kľúčových oblastí, ktoré treba zlepšiť. Posilniť silné a potlačiť slabé stránky.
Veľmi dobré
Presne zodpovedá kompetenčnému profilu. Formulovať čiastočné oblasti na zlepšenie - posilnenie silných stránok.
Mimoriadne dobré
Kompetencie sú na vzorovej úrovni, nie je potrebné formulovať žiadnu oblasť zlepšenia
Dohoda o ďalšom rozvoji a vzdelávaní
V tejto časti sa hodnotiteľ a hodnotený dohodnú na profesijnom a odbornom rozvoji kompetencií (zlepšenie pracovného výkonu, príp. ďalší rozvoj prac. kariéry), na predpokladanom vývoji prac. kariéry zamestnanca (jeho postup do vyššieho kariérového stupňa, stane sa učiteľom špecialistom....)
Dlhodobé projekty:
Škola sa zapojila do projektu POP zameraný na celodenné vzdelávanie žiakov z marginalizovaných skupín, ktorý má za úlohu výrazne podporiť inkluzívne prostredie v MŠ a ZŠ. Pomocou projektu sme vytvorili 2 pracovné miesta. Zamestnali sme 2 asistentky , ktorí si plnili úlohy vyplývajúce z projektu a potrieb školy.
• Spôsoby spolupráce s komunitou:
Rada školy rieši fungovanie školy, je informovaná o aktivitách usporiadaných školou. Sleduje výchovno- vzdelávacie výsledky žiakov. Rada školy sa vyjadruje k ŠkVP, spôsobom vzdelávania integrovaných žiakov, aj k spôsobom riešenia problematiky sociálne znevýhodnených. Škola komunikuje s rodičovskou verejnosťou formou ZRPŠ, osobnými konzultáciami. Škola realizuje projekty a aktivity prevencie a eliminácie rizikového správania, delikvencie a kriminality, drogových závislostí, záškoláctva, bezpečného používania internetu, ako aj na podporu morálneho a právneho povedomia. Spolupracujeme s CPP v Kežmarku, SCŠPP v Starej Ľubovni. Pracovníci týchto inštitúcií podľa potreby školy vykonávajú psychologické a špeciálno-pedagogické vyšetrenia, realizujú konzultačno-poradenské služby pre žiakov. Robia diagnostiku aj rediagnostiku žiakov. Škola spolupracuje s obecným úradom a obcou ako zriaďovateľom školy.
• Profilácia školy:
Rešpektujeme intelektuálne a fyzické možnosti každého jednotlivca. Vytvárame viacero ciest vedúcich k jednému cieľu a tým je zvládnutie štátneho i školského vzdelávacieho programu všetkými žiakmi. Absolvent si má odniesť do ďalšieho života široké spektrum vedomostí, zručností, návykov a postojov, pochopiť význam spolupráce a výhody práce v tíme. Dosiahnuť, aby sa naši žiaci vedeli spisovne vyjadrovať a osvojili si pravopis materinského jazyka. Pozná základné slovíčka z jedného cudzieho jazyka, vie jednoduchými vetami odpovedať na položenú otázku, základnými frázami opíše rodinu, záujmy, je pripravený ďalej sa vzdelávať v danom cudzom jazyku. Žiaci ovládajú základné operácie s osobným počítačom a učia sa využívať informačné a komunikačné technológie. Naučiť žiakov pohybovať sa vo svete čísel a základných matematických operácií nevyhnutných pre život. Zoznámiť sa s výhodami odlišností medzi ľuďmi, vyhýbať sa prejavu šikanovania, rasizmu a xenofóbie. Rozumne a šetrne využívať neobnoviteľné prírodné zdroje, zoznámiť sa s možnosťami úspor vody, tepla, energie. Má poznať zásady zdravého životného štýlu vzhľadom k voľbe stravovacích návykov a priaznivého vplyvu športu na ľudské zdravie. Vytvoriť si základné pracovné návyky, zamerané na samostatnú prácu, tvorivú činnosť a kritické myslenie.
Pre dosiahnutie vyššie uvedených cieľov je pri profilácii školy dôraz kladený na:
Vzdelávaciu oblasť: Človek a svet práce - ktorá svojim obsahom i rozsahom zahrňuje všetky sledované oblasti a pôsobí ako integračný prvok.
Vzdelávaciu oblasť: Jazyk a komunikácia - ako základ pre dohovorenie sa písomnou alebo ústnou formou a to nielen v materinskom ale aj cudzom jazyku, pretože v dnešnej dobe platí: „Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. "
Človek a príroda : Enviromentálna výchova – s cieľom vytvoriť pozitívny vzťah k prírode a okoliu celkom
Človek a spoločnosť: Regionálna výchova- poznať vlastný región, tradíciu a kultúru a orientovať sa v čase
Sekundárnou profiláciu školy je snaha vyhovieť všetkým žiakom podľa ich schopností a potrieb, a to deťom nadaným i vyžadujúcim špecifický prístup ( napr.: vzhľadom k poruchám učenia).
Vzdelávanie na našej škole smeruje k tomu,
• aby si žiak osvojil metódy učenia a bol motivovaný pre ďalšie vzdelávanie
• aby žiak získal základy tvorivého myslenia, vedel logicky uvažovať a riešiť problémy
• aby žiak zvládol základy komunikácie
• aby žiak vedel spolupracovať a rešpektovať prácu a úspechy vlastné i druhých
• aby si žiak utváral vlastné postoje a prejavoval sa ako slobodná osobnosť
• aby žiak prejavoval pozitívne city v správaní, konaní a prežívaní životných situácií, prejavoval citové vzťahy k ľuďom, svojmu prostrediu i k prírode
• aby bol žiak schopný žiť spoločne s ostatnými ľuďmi, bol tolerantný a ohľaduplný k iným ľuďom
Charakteristika organizačných foriem výučby a metodických postupov
Stratégia nášho vyučovania všetkých predmetov tkvie v
1. motivačných metódach, ktorých cieľom, je vzbudiť záujem žiakov o učebnú činnosť.
2. expozičné metódy - vysvetľovanie, rozhovorov, beseda
3. problémové metódy - znamená učenie sa riešením problémov
4. praktických aktivitách - samostatné činnosti na základe inštruktáže
Z organizačných foriem uplatňujeme vyučovaciu hodinu či už v triede, alebo areáli školy. Ďalej vychádzky do blízkeho okolia ako terénne pozorovania, exkurzie.
• Podmienky poskytovania hmotného zabezpečovania žiakov
Žiaci dostávajú učebnice schválené MŠ SR bezplatne, ostatné pomôcky /zošity, pracovné zošity, perá, pastelky../ hradia rodičia, okresný úrad.. Rodičia po dohovore s učiteľom hradia aj ďalšie pomôcky. Tieto však nie sú povinné. Žiaci v hmotnej núdzi sú zabezpečovaní pomôckami podľa osobitných predpisov sociálneho úradu.
• Školský poriadok a vnútorné predpisy školy
- sú samostatné dokumenty školy. Možno ich predložiť žiadateľovi na požiadanie.
• Pravidlá pri prijímaní žiakov
Pri zápise dieťaťa do prvého ročníka základnej školy musia byť splnené tieto podmienky:
Dovŕšenie šiesteho rok veku do 31. 08. v danom roku, v ktorom má začať plnenie povinnej školskej dochádzky. Dieťa dosiahlo školskú spôsobilosť / testy školskej zrelosti sa uskutočňujú pri zápise do 1. ročníka/. Ak žiak nedosiahne školskú spôsobilosť je po dohode s rodičom a na základe odporúčania poradne prijatý do 0. roč. Riaditeľ školy vydá rozhodnutie o prijatí, alebo neprijatí dieťaťa do školy najneskôr do 31. 05. , ktorý predchádza školskému roku, v ktorom sa má základné vzdelanie začať.
• Podmienky postupu do vyššieho ročníka
Do vyššieho ročníka postupuje žiak, ktorý nemá stupeň prospechu nedostatočný ani v jednom povinnom vyučovacom predmete.
• Spôsob zabezpečenia prestupu žiaka z inej školy
- o prestup žiaka žiada zákonný zástupca riaditeľku školy
- riaditeľ školy vydá rozhodnutie o prijatí, alebo neprijatí žiaka
toto rozhodnutie je relevatným rozhodnutím o prestupe pre riaditeľa školy, z ktorej dieťa odchádza, aj ktorá ho prijala.
C.2 Zameranie školy
Naša škola sa vo svojej práci snaží vytvárať také školské prostredie, v ktorom sa deti cítia dobre a vďaka tomu ich baví aj učiť sa. Ceníme si myšlienku dôležitostí výchovy možno ešte o trochu viac ako vzdelávania. Ústrednou myšlienkou výchovy našich žiakov je snaha spojiť srdce a myseľ tak, aby jej výsledkom bola zvýšená citlivosť voči necitlivosti iných, aby sme výchovou naplnili obsah slov slušnosť, úcta, čestnosť, transparentnosť v každodennom živote. Nech to nie sú preferencie za ktoré by sa mali žiaci hanbiť, ale naopak, treba byť na tieto hodnoty v svojom správaní hrdí a ísť príkladom celej našej občianskej spoločnosti. Súčasne s výchovou k morálnym hodnotám ide ruka v ruke v našej škole aj výchova k hrdosti na našu vlasť. Tiež to nie je cieľ krátkodobý. Je to rokmi pestovaná láska ku rodnej krajine, ktorá je sprevádzaná podporovaním vlastnej kultúry. Vďaka tomu si deti dokážu uchovať tradície svojich predkov a tým i určité charakteristické črty, ktoré ich robia jedinečnými. Neopomíname ani cieľ, ktorým je zdravý životný štýl, pretože zdravé telo je potrebný nástroj k tomu, aby si deti mohli plniť svoje povinnosti, aby sa im dobre darilo a aby raz vyrástli na múdrych, zdravých, charakterných a súcitných ľudí. Školský vzdelávací program je orientovaný smerom k žiakovi. Cieľom je rešpektovať jeho osobné maximum, individuálne potreby a stimulovať ho k práci na hranici jeho osobných možností. Vychovávať ho k rešpektu k druhým, chápaniu rozmanitosti a pripravovať ho pre život v 21. storočí. Cieľom výchovy je rozvoj súboru vedomostí, zručností, schopností, postojov a hodnôt, dôležitých pre človeka, pre jeho zapojenie sa do spoločnosti a úspešné uplatnenie v živote. Sú to kompetencie komunikačné, kognitívne, učebné, sociálne, personálne, občianske. Prioritou výchovno-vzdelávacej činnosti a aktivít školy je rozvoj osobnosti zdravého, sebavedomého žiaka, ktorý dokáže:
• zmysluplne a efektívne používať získané poznatky a schopnosti,
• spolupracovať, hľadať, objavovať, plánovať a organizovať svoju prácu
• sám zhodnotiť výsledky svojej práce a prijať hodnotenie od ostatných
• účinne komunikovať so svojím okolím
• využívať moderné informačné technológie
• vyjadriť a zdôvodniť svoje názory
• rešpektovať názory ostatných
• byť vnímavý a citlivý k ľuďom a životnému prostrediu
• byť tolerantný k ľuďom, kultúram
• prijať zodpovednosť za seba, za iných,
• starať sa o svoje psychické, fyzické a emocionálne zdravie
• naštartovať sa do ďalšieho celoživotného sebavzdelávania
Primárne vzdelávanie poskytuje východiskovú bázu pre postupné rozvíjanie kľúčových spôsobilostí žiakov ako základu všeobecného vzdelania prostredníctvom nasledujúcich cieľov školy:
- poskytnúť žiakom bohaté možnosti vedeného skúmania ich najbližšieho kultúrneho a prírodného prostredia tak, aby sa rozvíjala ich predstavivosť, tvorivosť a záujem skúmať svoje okolie,
- umožniť žiakom spoznávať svoje vlastné schopnosti a rozvojové možnosti a osvojiť si základy spôsobilosti učiť sa učiť sa a poznávať seba samého,
- podporovať kognitívne procesy a spôsobilosti žiakov kriticky a tvorivo myslieť prostredníctvom získavania vlastnej poznávacej skúsenosti a aktívnym riešením problémov,
- vyvážene rozvíjať u žiakov spôsobilosti dorozumievať sa a porozumievať si, hodnotiť (vyberať a rozhodovať) a iniciatívne konať aj na základe sebariadenia a sebareflexie,
- podporovať rozvoj intrapersonálnych a interpersonálnych spôsobilostí, najmä otvorene vstupovať do sociálnych vzťahov, účinne spolupracovať, rozvíjať si sociálnu vnímavosť a citlivosť k spolužiakom, učiteľom, rodičom, ďalším ľuďom obce a k svojmu širšiemu kultúrnemu a prírodnému okoliu,
- viesť žiakov k tolerancii a k akceptovaniu iných ľudí, ich duchovno-kultúrnych hodnôt,
- naučiť žiakov uplatňovať svoje práva a súčasne plniť svoje povinnosti, niesť zodpovednosť za svoje zdravie a aktívne ho chrániť a upevňovať.
Hlavnými programovými cieľmi primárneho vzdelávania sú rozvinuté kľúčové spôsobilosti (ako kombinácie vedomostí, spôsobilostí, skúseností a postojov) žiakov na úrovni, ktorá je pre nich osobne dosiahnuteľná. Osvojovanie kľúčových spôsobilostí (kompetencie) je dlhodobým a zložitým procesom, ktorý začína v preprimárnom vzdelávaní, pokračuje v primárnom a sekundárnom vzdelávaní a postupne sa dotvára v ďalšom priebehu života. Celoživotne sa rozvíjajúce kľúčové spôsobilosti (kompetencie) potrebuje každý jednotlivec na osobné uspokojenie a naplnenie, na rozvoj kompletnej osobnosti, na aktívne občianstvo a na uplatnenie sa vo svete práce. Výber kľúčových kompetencií vychádza z európskeho referenčného rámca kľúčových spôsobilostí, ktoré sú rozpracované s ohľadom na hodnoty a potreby nášho školského systému.
Kľúčové spôsobilosti sú viacúčelové (multifunkčné), lebo slúžia na výkon pracovných a mimopracovných (občianskych, spotrebiteľských, domácnostných, rodinných, zdravotných a iných) aktivít v osobnom živote. Majú nadpredmetový charakter a vzájomne sa prelínajú. Sú výsledkom celkového procesu celostného vzdelávania. K ich rozvíjaniu prispieva celý vzdelávací obsah, organizačné formy a metódy výučby, podnetné sociálno-emočné prostredie školy, programové aktivity uskutočňované v škole, ale aj v mimovyučovacej a v mimoškolskej činnosti.
V etape primárneho vzdelávania sú za kľúčové považované: komunikačné spôsobilosti, matematická gramotnosť a gramotnosť v oblasti prírodných vied a technológií, spôsobilosti v oblasti digitálnej gramotnosti (informačno- komunikačné technológie), spôsobilosti učiť sa učiť sa, riešiť problémy, ďalej sú to osobné, sociálne a občianske spôsobilosti, spôsobilosť chápať kultúru v kontexte a vyjadrovať sa prostriedkami danej kultúry.
Predpokladom dosiahnutia cieľov nižšieho sekundárneho vzdelávania je zaistenie kontinuity a plynulého prechodu z primárneho na nižšie sekundárne vzdelávanie.
Základom nižšieho sekundárneho vzdelávania je interdisciplinárny (medzipredmetový) prístup pri osvojovaní znalostí a spôsobilostí žiakov a rozvoj ich analytických a kritických schopností. Aktuálne znalosti žiakov a ich uplatňovanie v praxi sú východiskovým bodom pri získavaní nových znalostí a ďalšom rozvoji spôsobilostí žiakov.
Nevyhnutnou súčasťou cieľov nižšieho sekundárneho vzdelávania je vypestovať u žiakov zodpovednosť za vlastné učenie sa a poskytnúť im príležitosti objaviť a rozvinúť ich schopnosti v súlade s ich reálnymi možnosťami, aby získali podklad pre optimálne rozhodnutie o ďalšom - vyššom sekundárnom vzdelávaní.
Ciele nižšieho sekundárneho vzdelávania
Hlavným cieľom je, aby žiaci získali :
- primerane veku rozvinuté kľúčové spôsobilosti, zmysluplné základné vedomosti a znalosti a vypestovaný základ záujmu celoživotného učenie sa,
- jasné povedomie národného a svetového kultúrneho dedičstva,
- záujem a potrebu zmysluplnej aktivity a tvorivosti.
Zámermi nižšieho sekundárneho vzdelávania sú tieto očakávania od žiaka:
- osvojiť si základ všeobecného vzdelania poskytovaného školou,
- mať záujem a potrebu učiť sa aj mimo školy,
- osvojenie si a využívanie efektívnych stratégií učenia sa,
- osvojenie si základov komunikačných spôsobilostí a spolupráce,
- mať rešpekt k druhým a zodpovedný vzťah k sebe a svojmu zdraviu.
Silné stránky školy:
Slabé stránky školy:
a) ľudský potenciál
- kvalifikovanosť
pedagogického zboru
- odborná spôsobilosť
pedagogického zboru
- záujem o zvyšovanie kvalifikácie
ďalším vzdelávaním
- zrelý kolektív ochotný k vzájomnej
pomoci
- záujem o mimoškolskú činnosť
i reprezentáciu školy
a) ľudský potenciál
- feminizácia pedaog. zboru, absencia
mužs. elemnetu (2 učitelia)
- rozčarovanie z politických garnitúr
v zmysle napĺňania sľubov
- vysoké požiadavky na administratívu
- negatívne prejavy v správaní sa žiakov,
arogancia, nezáujem
- pokles spoločenskej prestíže učiteľa
povolania, neochota k spolupráci časti rodičov
- u časti starších pedagógov menšia
flexibilita pri práci smodernou
technikou
b) materiálny potenciál
- technické vybavenie pre
pedagogických zamestnancov (PC,
tlačiarne,
- estetická úroveň výzdoby školy je na
veľmi dobrej úrovni
- úroveň a rozsah poskytovaných služieb
je dobre akceptovaný zamestnancami
aj rodičmi,( ŠKD)
- uspokojivá ponuka mimoškolskej
a záujmovej činnosti
b) materiálny potenciál
- umiestnenie modulárnej školy
v osade, malý pozemok bez zelene
- ničenie ihriska pri škole v osade
- nedostatočne priestory na odborne
učebne
c) pedagogický proces
- koordinované riadenie s predávaním si
skúseností v rámci MZ a PK
- plánovitosť pedag. procesu na
všetkých úrovniach
- vysoká úspešnosť absolventov
v prijímacích konaniach na ďalších
stupňoch škôl
c) pedagogický proces
- podpriemerná pripravenosť
žiakov na vstup do ZŠ
- malá ochota a záujem časti žiakov
vzdelávať sa
- menšia sústredenosť, pozornosť,
schopnosť samostatnej práce u časti
žiakov
- disciplinárne priestupky, záškoláctvo
d) ostatné faktory
- spolupráca so zriaďovateľom,
školskou radou,
- prevažujúca dobrá spoluprácou
s rodičmi žiakov,
- činnosť školského špec.
pedagóga a kariérneho poradcu.
d) ostatné faktory
- minimálny záujem časti rodičov
o dianie v škole a
o výchovnovzdelávacie výsledky
svojho dieťaťa
- neospravedlnené absencie žiakov -
- sociálna skladba žiakov
(nezanedbateľné percento žiakov zo
soc. slabších rodín)
- sociálno - patologické javy -
Príležitosti:
Riziká:
a) pre našu organizáciu, zamestnancov,
žiakov a ich rodičov
- ŠkVP - možnosť individuality
pedagogického kolektívu vlastné
nápady
- možnosť uplatnenia kreativity učiteľov
a) pre našu organizáciu a jej zamestnancov
- prestupy žiakov do iných škôl z dôvodu
prítomnosti žiakov z prostredia
neprispôsobivých občanov
- odchod učiteľov do iného prostredia
b) pre školstvo a spoločnosť celkovo
- posilniť spoločenskú prestíž učiteľov
- materiálno - techn. vybavením sa
vyrovnať európskym štandardom
- príležitosť vychovať sebavedomých
a samostatných ľudí, ktorí si ctia
morálne hodnoty štátu
b) pre žiakov a ich rodičov
- obavy z testovania prechodu na
strednú školu
- väčšie problémy menej nadaných
žiakov a žiakov s poruchami
D. Profil absolventa
D.1 Celková charakteristika absolventa
Absolvent základnej školy má vedomosti a zručnosti primerané veku v súlade so ŠVP a ŠkVP. Je formovaný v duchu sociálnej a kultúrnej politiky štátu. Žiak je socializovaný v školskom prostredí. Dokáže samostatne jednať a v jednaní uplatňovať vedomosti, zručnosti a spôsoby správania, ktoré absolventovi umožňujú zastávať v spoločnosti kladné role.
D.2 Kľúčové kompetencie absolventa
- komunikačné / je pripravený dorozumievať sa v materinskom i cudzích jazykoch/
- matematicko-vedné /je pripravený k využívaniu matematiky, vedy a techniky v bežnom
živote/
- informačné / je pripravený k využívaniu IKT a k narábaniu s informáciami/
- učebné / je pripravený ďalej sa učiť/
- na riešenie problémov / je pripravený k riešeniu problémov bežného života/
- personálne a sociálne /je pripravený k sebautváraniu, sebariadeniu a k interpersonálnym
vzťahom/
- pracovné a podnikateľské /je pripravený a rozhodnutý pokračovať v štúdiu na strednej
škole, ktorú si vybral/
- občianske a kultúrne / je pripravený zapájať sa do občianskeho života, k podpore
kultúrnych hodnôt/
Každá kľúčová kompetencia a vzdelávacie stratégie školy sú podrobne rozpracované pri jednotlivých predmetoch ŠkVP. Naša škola tým dokazuje, že zaisťuje utváranie a rozvíjanie kľúčových kompetencií u všetkých žiakov a všetkými učiteľmi.
http://www.minedu.sk/vzdelavacie-standardy-pre-1-stupen-zs/
http://www.minedu.sk/vzdelavacie-standardy-pre-2-stupen-zs/
E. Charakteristika školského vzdelávacieho programu
Základná škola poskytuje všeobecné vzdelanie. Absolvent ZŠ je pripravený pokračovať v štúdiu v školách vyššieho typu.
• Forma spôsob organizácie štúdia: denné štúdiu ISCED 1 a ISCED 2
• Dĺžka vzdelávania: 9 resp. 10 rokov
• Podmienky na prijatie: školopovinný vek a školská zrelosť
• Spôsob ukončenia vzdelávania: vysvedčenie o absolvovaní základnej školy
• Poskytnutý stupeň vzdelania: všeobecné ISCED 1 a ISCED 2
• Možnosti uplatnenia absolventa: škola pripravuje absolventov pre všetky školy
vyššieho typu
E. 1. Začlenenie prierezových tém
Prierezové témy sú integrovanou súčasťou vzdelávacieho obsahu jednotlivých predmetov a sú zapracované v učebných osnovách jednotlivých predmetov.
Dopravná výchova - výchova k bezpečnosti v cestnej premávke (DOV)
V každodennom živote sa žiaci stávajú účastníkmi cestnej premávky ako chodci, korčuliari, kolobežkári, cyklisti, cestujúci v prostriedkoch hromadnej alebo osobnej dopravy. Základné vedomosti, zručnosti a návyky zamerané na bezpečné správanie sa v rôznych dopravných situáciách získavajú deti aj prostredníctvom školy.
Úlohou výchovy k bezpečnosti v cestnej premávke v škole je postupne pripraviť deti na samostatný pohyb v cestnej premávke - ako chodcov alebo cyklistov - pričom je potrebné mať na zreteli aj aspekt výchovy budúcich vodičov motorových vozidiel.
Realizácia učebnej činnosti je zapracovaná do učebných osnov jednotlivých predmetov s prihliadnutím na vek dieťaťa. Okrem toho sa uskutočňuje formou kurzov na detskom dopravnom ihrisku vedených zaškolenými odbornými pracovníkmi. Žiaci sa zúčastňujú súťaží s dopravnou tematikou.
Ciele výchovy k bezpečnosti v cestnej premávke sú :
• pochopiť funkcie dopravy ako riadeného systému vymedzeného všeobecne záväznými
právnymi predpismi,
• sformovať si mravné vedomie a správanie sa v zmysle morálnej a právnej zodpovednosti
pri chôdzi a jazde v cestnej premávke,
• uplatňovať si zásady bezpečného správania sa v cestnej premávke podľa všeobecne
záväzných právnych predpisov, a to ako chodec, korčuliar, cyklista, cestujúci
(spolujazdec) a pod.,
• spôsobilosť pozorovať svoje okolie, vyhodnocovať situáciu z hľadiska bezpečnosti a
aplikovať návyky bezpečného správania sa v cestnej premávke v praktickom živote,
• schopnosť zvládnuť techniku chôdze a jazdy na bicykli,
• schopnosť zvládnuť základné taktické prvky chôdze a jazdy v cestnej premávke,
• pochopiť význam technického stavu a údržby vozidiel pre bezpečnú jazdu v cestnej
premávke a prakticky zvládnuť základné úlohy údržby bicykla,
• uvedomiť si význam technických podmienok dopravy a zariadení ovplyvňujúcich
bezpečnosť cestnej premávky.
Realizácia učebnej činnosti je zapracovaná do učebných osnov jednotlivých predmetov s prihliadnutím na vek dieťaťa. Okrem toho sa uskutočňuje formou kurzov na detskom dopravnom ihrisku vedených zaškolenými odbornými pracovníkmi, Žiaci sa zúčastňujú súťaží s dopravnou tematikou.
Osobnostný a sociálny rozvoj (OSR)
Prierezová téma sa prelína celým vzdelávaním. Jej cieľom je prispieť ku komplexnému
osobnostnému rastu žiaka a rozvoju jeho životných zručností. Vytvára sa prostredie pre podporu individuality a zdravého sebavedomia žiaka na jednej strane a rozvoj zmyslu pre spoločnosť založenej na rovnosti a tolerancii na druhej strane. Cieľom jej uplatňovania je nasmerovať žiakov k:
porozumeniu sebe a iným
získavaniu pozitívneho postoja k sebe a druhým
zvládaniu vlastného správania
formovaniu dobrých medziľudských vzťahov v triede i mimo nej
rozvíjaniu základných zručností komunikácie a vzájomnej spolupráce získaniu základných sociálnych zručnosti pre riešenie rôznych situácií
akceptácii rôznych typov ľudí, názorov, prístupov k riešeniu problémov
uplatňovaniu základných princípov zdravého životného štýlu a nerizikového správania v
každodennom živote
Téma je zapracovaná do učebných osnov najmä predmetov etická výchova, náboženská výchova a slovenský jazyk a literatúra. Zároveň je začlenená do plánov triednických hodín. Pre žiakov organizujeme školské akcie zamerané na zdravý životný štýl, besedy a prednášky s odborníkmi.
Environmentálna výchova (ENV)
Environmentálna výchova je vzhľadom na rozsiahlu problematiku začlenená do učebných osnov všetkých predmetov, avšak vo väčšom rozsahu prírodovedných.
Problém zachovania života na Zemi sa stáva globálnym problémom.
Cieľom tejto prierezovej témy je prispieť k rozvoju osobnosti žiaka tak, že v oblasti vedomostí, zručností a schopností nadobudne schopnosť chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím na základe poznania zákonov, ktorými sa riadi život na Zemi, poznať a chápať súvislosti medzi vývojom ľudskej populácie a vzťahom k prostrediu v rôznych oblastiach sveta, pochopiť súvislosti medzi lokálnymi a globálnymi problémami a vlastnú zodpovednosť vo vzťahu k prostrediu,
• rozvíjať si spôsobilosti, ktoré sú nevyhnutné pre každodenné konanie a postoje človeka k
životnému prostrediu;
• rozvíjať spoluprácu v pri ochrane a tvorbe životného prostredia na miestnej, regionálnej a
medzinárodnej úrovni;
• pochopiť sociálne a kultúrne vplyvy, ktoré determinujú ľudské hodnoty a správanie,
vedomie individuálnej zodpovednosti za vzťah človeka k prostrediu ako spotrebiteľa a
výrobcu;
• vedieť hodnotiť objektívnosť a závažnosť informácií o stave životného prostredia a
komunikovať o nich, racionálne ich obhajovať a zdôvodňovať svoje názory a stanoviská;
• využívať informačné a komunikačné technológie a prostriedky pri získavaní a spracúvaní
informácií, ako aj prezentácii vlastnej práce.
V oblasti postojov a hodnôt nadobudne schopnosť:
• vnímať život ako najvyššiu hodnotu;
• pochopiť význam udržateľného rozvoja ako pozitívnej perspektívy ďalšieho vývoja
ľudskej spoločnosti;
• posilňovať pocit zodpovednosti vo vzťahu k živým organizmom a ich prostrediu;
• podporovať aktívny prístup k tvorbe a ochrane životného prostredia prostredníctvom
praktickej výučby;
• posilňovať pocit zodpovednosti vo vzťahu k zdravému životnému štýlu a k vnímaniu
estetických hodnôt prostredia;
• schopnosť vnímať a citlivo pristupovať k prírode a prírodnému a kultúrnemu dedičstvu;
• prehlbovať, rozvíjať a upevňovať hodnotový systém v prospech konania k životnému
prostrediu;
• rozvíjať schopnosť kooperovať v skupine, deliť si úlohy, niesť zodpovednosť.
Environmentálna výchova je vzhľadom na rozsiahlu problematiku začlenená do učebných osnov všetkých predmetov, avšak vo väčšom rozsahu prírodovedných.
Realizuje sa aj formou projektov, tvorivých dielní, besied, interaktívnych prednášok, celoškolských akcií zameraných na teoretickú a praktickú prípravu, environmentálnej výchovy.
Mediálna výchova (MEV)
Jedným z významných socializačných faktorov ovplyvňujúcich hodnoty, postoje a správanie jedinca sú médiá.
Osvojenie schopnosti kompetentného zaobchádzania s médiami je cieľom mediálnej výchovy,
aby žiaci 1. stupňa:
• lepšie porozumeli pravidlám fungovania mediálneho sveta a primerane veku sa v ňom
orientovali,
• dokázali posudzovať mediálne šírené posolstvá, objavovať v nich to hodnotné, pozitívne
formujúce ich osobnostný a profesionálny rast,
• dokázali si uvedomiť negatívne mediálne vplyvy na svoju osobnosť a snažiť sa ich
zodpovedným prístupom eliminovať,
• vedeli tvoriť mediálne produkty.
Cieľom prierezovej tematiky na 2. stupni je rozvinúť:
• schopnosť uplatňovať stratégie kompetentného zaobchádzania s rôznymi druhmi médií a
ich produktmi,
• spôsobilosť zmysluplne, kriticky a selektívne využívať médiá a ich produkty (čo znamená
viesť žiakov k tomu, aby lepšie poznali a chápali pravidlá fungovania „mediálneho sveta",
zmysluplne sa v ňom orientovali a selektovane využívali médiá a ich produkty podľa
toho, ako kvalitne plnia svoje funkcie, najmä výchovno-vzdelávaciu a mravnú),
• schopnosť vytvoriť si ako občan vlastný názor na médiá na základe prijímaných
informácií,
• schopnosť kriticky posudzovať mediálne šírené posolstvá, objavovať v nich to hodnotné,
pozitívne formujúce ich osobnostný a profesijný rast, ale tiež ich schopnosť uvedomovať si negatívne mediálne vplyvy na svoju osobnosť a snažiť sa ich zodpovedným prístupom eliminovať.
Téma je začlenená najmä v predmetoch etická výchova, občianska náuka, slovenský jazyk a literatúra, výchova umením, informatická výchova a informatika. Realizovaná je aj formou zapojenia do projektov organizovaných inými inštitúciami.
Multikultúrna výchova (MUV)
Multikultúrna výchova je zaradená do obsahu vzdelávania s ohľadom na slovenské kultúrne prostredie, kde po stáročia spolunažívali príslušníci rôzneho etnického, národného, náboženského a kultúrneho pôvodu. Tradičná kultúrna rozmanitosť sa pritom v súčasnosti ešte prehlbuje vďaka viacerým trendom, ktoré sa často zastrešujú pojmom globalizácia. Jedným z týchto trendov, ktorý výrazne zvyšuje rozmanitosť kultúr na Slovensku, je migrácia príslušníkov vzdialenejších a doposiaľ nepoznaných kultúr a subkultúr.
Žiaci všetkých vekových kategórií budú čoraz častejšie v osobnom aj verejnom živote vystavení rôznym kultúrnym vplyvom a v čoraz väčšej miere sa budú dostávať do kontaktu s príslušníkmi iných kultúr. Preto je potrebné, aby boli na tieto výzvy pripravení a aby boli schopní rozoznať, rešpektovať a podporovať rôzne kultúrne ukotvenie vo svojom okolí.
Cieľom prierezovej témy multikultúrna výchova je výchovné a vzdelávacie pôsobenie zamerané na rozvoj poznania rozličných tradičných aj nových kultúr a subkultúr, akceptáciu kultúrnej rozmanitosti ako spoločenskej reality a rozvoj tolerancie, rešpektu a prosociálneho správania a konania vo vzťahu ku kultúrnej odlišnosti.
Multikultúrnu výchovu sme v širšom rozsahu začlenili do humanitných a spoločenskovedných predmetov. Prvky multikultúrnej výchovy sa rozvíjajú aj v prírodovedných predmetoch či pri výučbe materinského jazyka a cudzích jazykov. Žiaci spoznávajú svoju kultúru aj iné kultúry, históriu, zvyky a tradície ich predstaviteľov, rešpektujú tieto kultúry ako rovnocenné a dokážu s ich príslušníkmi konštruktívne komunikovať a spolupracovať.
So žiakmi pripravujeme kultúrne vystúpenia pri významných udalostiach školy.
Ochrana života a zdravia (OŽZ)
Ochrana života a jeho zdravia integruje postoje, vedomosti a schopnosti žiakov zamerané na ochranu života a zdravia v mimoriadnych situáciách. Podobne pri pobyte a pohybe v prírode, ktoré môžu vzniknúť vplyvom nepredvídaných skutočností ohrozujúcich človeka a jeho okolie.
Cieľom je formovať vzťah žiakov k problematike ochrany svojho zdravia a života, tiež zdravia a života iných ľudí, poskytnúť žiakom potrebné teoretické vedomosti, praktické poznatky, osvojiť si vedomosti a zručnosti v sebaochrane a poskytovaní pomoci iným v prípade ohrozenia zdravia a života. Rozvinúť morálne vlastnosti žiakov, tvoriace základ vlasteneckého a národného cítenia, formovať predpoklady na dosiahnutie vyššej telesnej zdatnosti a celkovej odolnosti organizmu na fyzickú a psychickú záťaž v náročných životných situáciách. Tému realizujeme prostredníctvom učebných predmetov Štátneho vzdelávacieho programu (ŠVP) a samostatných organizačných foriem vyučovania - didaktických hier a účelového cvičenia.
Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra (RGN)
Prierezová téma Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra úzko súvisí s prierezovou témou Multikultúrna výchova, ale vo svojom obsahu sa ešte hlbšie zaoberá živým a hodnotným hmotným a nehmotným kultúrnym dedičstvom Slovenskej republiky.Vláda Slovenskej republiky sa zaviazala realizovať Odporúčania na ochranu tradičnej kultúry a folklóru a Generálnou konferenciou UNESCO bol schválený: Dohovor o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva ako aj Dohovor o ochrane a podpore rozmanitosti kultúrnych prejavov.
Uvedenú prierezovú tému sme začlenili do vyučovania všetkých predmetov. Uplatňujeme rôzne formy realizácie - projektové vyučovanie, projekty, interaktívne prednášky a exkurzie. Zapracovaná je najmä do učebných osnov predmetov výtvarná, hudobná, literárna a etická výchova, pracovné vyučovanie, ale aj dejepis, prírodoveda, vlastiveda a geografia.
Tvorba projektu a prezentačné zručnosti (TBZ)
Prierezová téma spája jednotlivé kompetencie, ktoré je potrebné rozvíjať u žiakov - komunikovať, argumentovať, používať informácie a pracovať s nimi, riešiť problémy, poznať sám seba a svoje schopnosti, spolupracovať v skupine, prezentovať sám seba, ale aj prácu v skupine, vytvoriť nejaký produkt. V tejto prierezovej téme je obsah zameraný na postupnosť jednotlivých krokov a metodológiu tvorby projektu, ktorú budú môcť využívať v ostatných predmetoch alebo aj v mimoškolskej činnosti, pri prezentácii svojej školy.
Cieľom je rozvíjať u žiakov kompetencie:
- komunikovať, argumentovať, používať informácie a pracovať s nimi, riešiť problémy, poznať sám seba a svoje schopnosti, spolupracovať v skupine, prezentovať sám seba, ale aj prácu v skupine, vytvoriť nejaký produkt.
Hlavným cieľom je, aby sa žiaci prostredníctvom vlastnej organizácie práce naučili riadiť seba, tím, vypracovať si harmonogram svojich prác, získavať potrebné informácie, spracovať ich, vedeli si hľadať aj problémy, ktoré treba riešiť, správne ich pomenovať, utvoriť hypotézu overiť ju a pod. Žiaci sa učia prezentovať svoju prácu písomne aj verbálne s použitím informačných a komunikačných technológií vo všetkých predmetoch, v mimoškolskej činnosti, v súťažiach a pri prezentácii našej školy.
E. 2. Finančná gramotnosť
Pri plánovaní aktivít zameraných na rozvoj finančnej gramotnosti sme vychádzali z dokumentov Národný štandard finančnej gramotnosti 1.1 s účinnosťou od 1. septembra 2014 začínajúc prvým ročníkom a Národný štandard finančnej gramotnosti verzia 1.2 s účinnosťou od 1. septembra 2017, začínajúc prvým ročníkom.
1.ročník -
Inovovaný Národný štandard finančnej gramotnosti verzia 1.2
Matematika: Prirodzené čísla 1 až 20, sčítanie a odčítanie:
3. Rozhodovanie a hospodárenie spotrebiteľov
Porozumenie a orientovanie sa v zabezpečovaní životných potrieb jednotlivca a rodiny Čiastková kompetencia 3: Uplatniť spotrebiteľské zručnosti pri zodpovednom rozhodovaní o nákupe
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1: Porovnať ceny rovnakého alebo podobného výrobku a/alebo služby v dvoch rôznych obchodoch. Uplatniť zodpovedné rozhodovanie pri nákupe, primerane veku.
5. Sporenie a investovanie
Aplikácia rôznych investičných stratégií, ktoré sú v súlade s osobnými cieľmi
Čiastková kompetencia 1: Vysvetliť, ako sporenie prispieva k finančnej prosperite
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1: Opísať, ako a prečo človek môže sporiť.
Etická výchova: Ľudská dôstojnosť:
Téma: Finančná zodpovednosť spotrebiteľov
Čiastková kompetencia 4: Posúdiť význam boja proti korupcii, podvodom, ochrany proti praniu špinavých peňazí
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1: Navrhnúť spôsoby riešenia finančných situácií, v ktorých sa stretne s klamstvom, podvodom, nečestným správaním.
Pozitívne hodnotenie iných
Naša rodina:
Téma: Rozhodovanie a hospodárenie spotrebiteľov
Čiastková kompetencia 2: Prijímať finančné rozhodnutia so zvažovaním alternatív a ich
dôsledkov
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1: Zoradiť osobné želania/potreby podľa ich dôležitosti.
III. Témy
1. Človek vo sfére peňazí
Celková kompetencia:
Posúdenie významu trvalých životných hodnôt, zváženie vplyvu peňazí na ich zachovávanie a na základe toho vybratie a stanovenie životných priorít a východísk zabezpečenia životných potrieb.
Čiastková kompetencia 1: Vyhodnotiť trvalé životné hodnoty a osvojiť si vzťah medzi životnými potrebami a financiami ako prostriedku ich zabezpečenia.
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Pomenovať základné ľudské potreby a základné ľudské hodnoty.
Opísať postavenie členov rodiny pri zabezpečovaní životných potrieb.
SJL - 2.,3. ročník, PDA - 4. ročník, VYV - 3. ročník, PVO - 2. ročník, NBV -1. ročník
Úroveň 2:
Vysvetliť vzťah medzi zachovávaním trvalých životných hodnôt a uspokojovaním životných potrieb.
Vysvetliť na konkrétnych príkladoch funkciu peňazí ako prostriedku na zabezpečenie životných potrieb
SJL - 5. 6.,7.,8. ročník, MAT - 5.,7.,8.,9. ročník, DEJ - 5., 6.,7.,8. ročník, GEG - 5. ročník,
NBV - 5.,6.,7.,8. ročník, THD - 6.,7.,8.,9. ročník, ETV - 5. ročník
Čiastková kompetencia 2: Pochopiť vzťah ľudská práca - peniaze a etickú súvislosť medzi
bohatstvom a chudobou
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Zhodnotiť svoje vlastné skúsenosti s prácami v domácnosti.
Rozlíšiť na príkladoch zo svojho okolia, čo znamená byť bohatý alebo chudobný.
ETV - 2.,3.,4. ročník, PVO, PDA - 2.,-4. ročník, VYV - 4.ročník, PVO - 2. ročník, PVC, NBV
1.,2.,3. ročník,
Úroveň 2:
Vysvetliť vzťah ľudská práca - peniaze.
Demonštrovať na príkladoch rôzne pohľady na bohatstvo a chudobu (z pohľadu ľudskej práce a peňazí).
SJL - 5.,6.,7.,8.,9., ročník, ANJ - 8.,6.ročník, MAT - 5.,6.,7.,8., ročník, DEJ - 5., 9. ročník, GEG - 5.,6.,7.,8. ročník, , NBV -5., 6.,7.,8. ročník ,THD 6.,7.,8.,9. ročník, ETV - 5. Ročník, INF - 5.,6.,7.,8.,9. ročník
Čiastková kompetencia 3: Osvojiť si, čo znamená žiť hospodárne.
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Uviesť príklady hospodárneho zaobchádzania s vecami, hospodárneho správania sa vo svojom okolí ( domácnosť, škola, obec).
PVO, PDA - 2.,3.,4. ročník, VLA - 3. ročník, PVC - 4. ročník, MAT - 2. ročník
Úroveň 2:
Prijímať finančné rozhodnutia na základe svojich reálnych možností.
SJL- 5.,8. ročník, , ANJ - 5.,6.,9.ročník, MAT - 5.,6., ročník, GEG - 9. ročník, THD - 5. 6.,7.,8.,9. Ročník, INF - 6.,7.,8.,9. ročník
2. Finančná zodpovednosť a prijímanie rozhodnutí
Celková kompetencia
Používanie spoľahlivých informácií a rozhodovacích procesov v osobných financiách.
Čiastková kompetencia 1: Prevziať zodpovednosť za osobné finančné rozhodnutia.
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Uviesť príklady finančných rozhodnutí a ich možných dôsledkov.
SJL - 3.,4. ročník, PVO, PDA - 2.,3.,4. ročník
Úroveň 2:
Uviesť príklady, ako byť finančne zodpovedným mladým človekom.
SJL - 5.,6.,8.,9. ročník, MAT - 6.,7., ročník, OBN - 6. ročník
Čiastková kompetencia 2: Nájsť a vyhodnotiť informácie z rôznych zdrojov.
Očakávania, že žiak je schopný: 8
Úroveň 1:
Uviesť príklady, prečo sa oplatí jednotlivcovi byť dobre finančne informovaný. Opísať zdroje finančných informácií.
SJL - 2.,3.,4. ročník
Úroveň 2:
Uviesť silné a slabé stránky internetových a tlačových zdrojov informácií o produktoch.
Opísať základné typy bankových produktov
SJL - 7.,9. ročník, MAT - 8 ročník, GEG - 9. ročník, OBN - 6. Ročník, INF -
5.,6.,7.,8.,9. ročník
Čiastková kompetencia 3: Posúdiť význam boja proti korupcii, ochrany proti praniu špinavých
peňazí a ochrany finančných záujmov EÚ
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Navrhnúť spôsoby riešenia situácií, v ktorých sa stretli s klamstvom, podvodom, nečestným správaním VLA – 3. ročník. IFV – 3. ročník
Úroveň 2:
Vymedziť korupciu ako porušenie zákona (trestný čin).
Vysvetliť pojem pranie špinavých peňazí.
Uviesť príklady podvodov súvisiacich so zneužívaním verejných zdrojov. ETV – 8. ročník, INF – 5.,6.,7.,8.,9. ročník
Čiastková kompetencia 4: Prijímať finančné rozhodnutia zvažovaním alternatív a dôsledkov. Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Zoradiť osobné želania/potreby podľa ich dôležitosti.
Stanoviť si merateľné krátkodobé finančné ciele. 9
IFV – 4. ročník
Úroveň 2:
Zoradiť osobné finančné ciele podľa ich priority.
Zhodnotiť dôsledky finančného rozhodnutia.
Stanoviť si kroky na dosiahnutie krátkodobých finančných cieľov SJL – 8.9. ročník, MAT – 7. ročník, GEG – 7., 8. ročník
Čiastková kompetencia 5: Určiť rôzne spôsoby komunikácie o finančných záležitostiach Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Uviesť jednoduché príklady, ako sa môžu osobné informácie dostať k nepovolaným osobám. Opísať možné dôsledky odhalenia vybraných osobných informácií.
IFV - 4. ročník
Úroveň 2:
Vysvetliť možnosti úniku dôležitých osobných informácií.
Zhodnotiť dôsledky zneužitia osobných informácií.
Vysvetliť, ako komunikácia o finančne významných záležitostiach môže pomôcť predchádzať konfliktom (finančná inštitúcia, klient).
SJL - 5.,6. ročník, ANJ – 5.,8.,9. ročník, BIO – 5.8.,9. Ročník, INF – 5.,6.,7.,8.,9. ročník
Čiastková kompetencia 6: Stručne zhrnúť hlavné princípy ochrany spotrebiteľov
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Uviesť príklady možností na vrátenie výrobkov v miestnych obchodoch.
Jednoducho opísať základné práva spotrebiteľov.
IFV – 2. ročník
Úroveň 2:
Vyhľadať informácie o právach spotrebiteľov vrátane nároku na reklamáciu.
Charakterizovať pojem finanční spotrebitelia. 10 Uviesť príklady klamlivých alebo zavádzajúcich obchodných praktík, ktoré zakazuje zákon o ochrane spotrebiteľov.
Uviesť príklady falšovaných tovarov (fejkov). MAT - 6.,7.,8.,9., ročník, VYV – 5.,6.,7. ročník, INF – 5.,6.,7.,8.,9. ročník
3. Zabezpečenie peňazí pre uspokojovanie životných potrieb – príjem a práca
Celková kompetencia Porozumenie a orientovanie sa v zabezpečovaní životných potrieb jednotlivca a rodiny. Vyhodnotenie vzťahu práce a osobného príjmu.
Čiastková kompetencia 1: Poznať a harmonizovať osobné, rodinné, spoločenské potreby. Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Pomenovať osobné a rodinné potreby.
SJL – 2.,3.,4. ročník, ETV – 2.,3.,4. ročník, PVO, VLA – 2., 3. ročník, NBV -1., 2. ročník
Úroveň 2:
Vysvetliť vzájomné vzťahy medzi životnými potrebami jednotlivca a rodiny.
Vysvetliť, kedy sporiť a kedy si požičiavať (rozdiel medzi úsporami a pôžičkou).
SJL - 5.,6.,7.,8.,9., ročník, NBV– 5.6. ročník, THD – 7.,8.,9. ročník
Čiastková kompetencia 2: Zhodnotiť vzdelanostné a pracovné predpoklady z hľadiska uspokojovania životných potrieb a základné otázky úspešnosti vo finančnej oblasti. Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Opísať vzťah povolanie – zamestnanie.
Vysvetliť príklady úspešnosti a neúspešnosti človeka v živote vo všeobecnosti. ETV - 4. ročník Úroveň 2:
Identifikovať internetové a tlačové zdroje informácií o pracovných miestach, kariére a podnikaní.
Porovnať osobné zručnosti a záujmy s rôznymi kariérnymi možnosťami.
Uviesť príklad úspešných jedincov v ekonomickej oblasti.
SJL – 5.,6.,7.,8.,9., ročník, ANJ - 6.,7.,8.,9. ročník, THD – 7.,8.,9. ročník
Čiastková kompetencia 3: Identifikovať zdroje osobných príjmov. Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Opísať svoju predstavu, čo sú osobné príjmy človeka. MAT – 2. ročník NBV -4. ročník
Úroveň 2:
Vysvetliť pojem mzda (hrubá, čistá)
Uviesť príklady zdrojov príjmu iných než mzda (napr. dar, provízia a zisk, peňažný príjem domácnosti, štátna sociálna podpora).
SJL – 3. ročník, MAT – 6.,7., ročník
4. Plánovanie a hospodárenie s peniazmi
Celková kompetencia
Organizovanie osobných financií a používanie rozpočtu na riadenie hotovosti.
Čiastková kompetencia 1: Vypracovať osobný finančný plán.
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Roztriediť výdavky na domácnosť a príjmy v domácnosti.
MAT – 4. ročník
Úroveň 2:
Vypracovať denník osobných príjmov a výdavkov.
Rozlíšiť pravidelné a nepravidelné príjmy a výdavky
Opísať spôsob rozdelenia finančnej čiastky pripadajúcej na týždeň medzi jednotlivé finančné ciele - míňanie, sporenie a spoluúčasť.
Diskutovať o prvkoch osobného rozpočtu, (príjmy, výdavky a úspory).
Zostaviť rozpočet domácnosti
Poznať typy rozpočtov a ich odlišnosti (vyrovnaný, schodkový, prebytkový) na úrovni rodiny Vypočítať percentuálny podiel pripadajúci na hlavné kategórie výdavkov v rámci mesačného rodinného rozpočtu.
Charakterizovať hlavné prvky jednoduchého závetu.
SJL – 9. ročník, MAT – 5,6.,8.,9. ročník, BIO – 9. ročník, OBN – 7. ročník, INF - 6.,7.,8.,9. ročník
Čiastková kompetencia 2: Popísať spôsob používania rôznych metód platenia.
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Opísať, za čo všetko rodičia v domácnosti platia.
Vysvetliť používanie peňazí v bežných situáciách (hotovostná a bezhotovostná forma peňazí) ETV – 3.,4. ročník, PVO, PDA – 2., 4. ročník, MAT – 2. ročník
Úroveň 2:
Charakterizovať rôzne typy miestnych finančných inštitúcií.
Opísať moderné spôsoby platenia.
Rozlíšiť platobné karty podľa funkcie (debetné, kreditné), podľa technológie (s magnetickým prúžkom a čipom) a podľa spôsobu prevedenia (embosované, neembosované, virtuálne)
Nájsť informácie z internetu o rôznych virtuálny menách
Charakterizovať funkciu elektropeňažných inštitúcií. 13
Uviesť príklady použitia hotovostného a bezhotovostného platobného styku
Vyhľadať trendy bezhotovostných operácií.
SJL – 9. ročník, ANJ – 5., 6.,8. ročník, MAT – 5.,7. ročník, OBN – 7. ročník, INF - 6.,7.,8.,9. ročník
Čiastková kompetencia 3: Uplatniť spotrebiteľské zručnosti pri zodpovednom rozhodovaní o nákupe.
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Porovnať ceny rovnakého výrobku v dvoch rôznych obchodoch.
Uplatniť zodpovedné rozhodovanie, primerané osobnému veku, pri nákupe.
ETV – 4. ročník, MAT - 2. ročník
Úroveň 2:
Opísať tvorbu ceny ako súčasť nákladov, zisku, DPH.
Zhodnotiť vplyv ponuky a dopytu na tvorbu ceny a jej zmeny.
Uviesť príklady ako vonkajšie činitele (napr. marketing alebo reklamné techniky) môžu u rozličných jedincov ovplyvniť rozhodnutie, na čo minúť peniaze.
Opísať spôsob rozhodovania pri sporení a míňaní finančných prostriedkov.
Kriticky zhodnotiť informácie poskytované reklamou.
SJL – 5 ročník, MAT - 5.,6.,7.,8. ročník, FYZ – 8.,9. ročník, CHE – 8.9. ročník, THD – 7.,8. ročník, VYV – 6.,7. ročník
Čiastková kompetencia 4: Vysvetliť daňový a odvodový systém
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 2:
Vysvetliť rozdiel medzi daňou z pridanej hodnoty a daňou z príjmu.
Uviesť príklady, ako štát využíva príjmy z daní. Použiť internetovú kalkulačku na výpočet výšky čistej mzdy.
Čiastková kompetencia 5: Zvážiť príspevky na darcovstvo a filantropiu.
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Opísať na jednoduchých príkladoch význam vzájomnej pomoci a charitatívnych aktivít.
NBV -1., 2. ročník
Úroveň 2:
Analyzovať súvislosť filantropie s osobným rozpočtom.
Opísať možnosti účasti na charitatívnych aktivitách.
NBV– 5.7. ročník
5. Úver a dlh Celková kompetencia Udržanie výhodnosti, požičiavanie za priaznivých podmienok a zvládanie dlhu.
Čiastková kompetencia 1: Identifikovať náklady a prínosy jednotlivých typov úverov. Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Vymedziť situácie, kedy si človek predmety nakupuje a kedy si ich požičiava.
Zdôvodniť voľbu nákupu alebo požičania si predmetu.
ETV – 4. ročník, NBV – 4. ročník - beseda
Úroveň 2:
Zhodnotiť výhody a nevýhody využívania úveru.
Aplikovať na príkladoch jednoduché úročenie.
Identifikovať platený a prijatý úrok.
Vysvetliť, prečo je používanie kreditnej karty určitou formou pôžičky.
Analyzovať možnosti získavania finančných prostriedkov cez bankové a nebankové subjekty a význam nákupov na úver. 15
SJL – 5.ročník, MAT – 5.,7.,8.,9. ročník
Čiastková kompetencia 2: Zhodnotiť spôsoby, ako sa vyhnúť problémom so zadlžením (predĺžením) alebo ako ich zvládnuť.
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Porozprávať o tom, čo môže nastať pri požičiavaní si cenných predmetov alebo peňazí.
Opísať, aké vlastnosti by mal mať človek, ktorý si požičiava obľúbenú osobnú vec.
Opísať postup, ako si môže človek opätovne získať dôveru požičiavajúceho, ak stratil alebo poškodil požičanú vec.
NBV -1. ročník
Úroveň 2:
Vysvetliť rozdiel medzi bankovými a nebankovými subjektmi.
Uviesť príklady legálnych a nelegálnych postupov pri vymáhaní dlhov.
Zhodnotiť význam úverovej histórie a budovanie pozitívnej úverovej histórie
SJL - 6.ročník, MAT– 5. ročník
Čiastková kompetencia 3: Mať základné informácie o jednotlivých druhoch spotrebiteľských úverov.
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Vysvetliť, že peniaze sa dajú požičať vo finančných inštitúciách.
IFV – 4. ročník
Úroveň 2:
Uviesť príklady spotrebiteľských úverov a ich poskytovateľov 16 Identifikovať rôzne druhy úverov a ich zabezpečenie.
6. Sporenie a investovanie Celková kompetencia Aplikácia rôznych investičných stratégií, ktoré sú v súlade s osobnými cieľmi.
Čiastková kompetencia 1: Diskutovať o tom, ako sporenie prispieva k finančnej prosperite. Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Opísať svoju predstavu o tom, ako človek môže sporiť.
PVO, PDA – 2., 3.,4. ročník,
Úroveň 2:
Uviesť príklady, ako sporenie môže zlepšiť finančnú prosperitu.
Opísať pozitívne a negatívne stránky sporenia na krátkodobé a strednodobé ciele.
Vysvetliť hodnotu a význam „núdzového fondu“.
Vysvetliť, prečo je sporenie základným predpokladom pre investovanie.
SJL – 5.8. ročník, MAT – 6. ročník, FYZ – 8., 9. ročník, CHE – 8.,9. ročník, OBN – 8. ročník
Čiastková kompetencia 2: Vysvetliť, akým spôsobom investovanie zhodnocuje majetok a pomáha pri plnení finančných cieľov.
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Uviesť svoju predstavu o tom, čo je možné považovať za investíciu. (zamerať sa aj na nemateriálnu stránku) 17
ETV , NBV – 4. ročník Úroveň 2: Vysvetliť, ako sa môže meniť hodnota investície. SJL – 9.ročník, ANJ - 8.ročník, MAT – 6. ročník, OBN – 8. ročník
Čiastková kompetencia 3: Zhodnotiť investičné alternatívy. Očakávania, že žiak je schopný: Úroveň 2:
Uviesť príklad investície, ktorá umožňuje rýchly a jednoduchý prístup k finančným prostriedkom.
Uviesť spôsoby využitia voľných finančných prostriedkov (sporenie, produkty so štátnym príspevkom, nehnuteľnosti)
Čiastková kompetencia 4: Vysvetliť spôsob regulácie a dohľadu nad finančnými trhmi. Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 2:
Opísať úlohu Fondu ochrany vkladov.
Opísať rozdiel medzi pobočkou zahraničnej banky a dcérskou spoločnosťou. 18
7. Riadenie rizika a poistenie Celková kompetencia Používanie primeraných stratégií riadenia rizík.
Čiastková kompetencia 1: Vysvetliť pojem riziko a pojem poistenie
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Uviesť príklady rizík, ktorým môžu čeliť jednotlivci a domácnosti.
PVO, PDA – 2.,3.,4.ročník
Úroveň 2:
Popísať spôsoby, akými by sa dali znížiť rôzne druhy rizík alebo ako by sa im dalo úplne vyhnúť.
Diskutovať o vzťahu medzi rizikom a poistením. Uviesť základné druhy poistenia (životné a neživotné).
SJL – 5.,6.,9.ročník, ,ANJ - 7.,8.,9. Ročník,
Čiastková kompetencia 2: Charakterizovať verejné poistenie a vysvetliť rozdiel medzi verejným a súkromným (komerčným) poistením.
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Vysvetliť, prečo sa ľudia potrebujú poistiť.
Na jednoduchých príkladoch názorne ukázať, ako poistenie funguje.
ETV, NBV – 4. ročník
Úroveň 2:
Vysvetliť základný účel verejného poistenia.
Charakterizovať zdravotné poistenie, sociálne poistenie a v rámci neho predovšetkým nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, úrazové poistenie a poistenie v nezamestnanosti.
NBV– 5. ročník
Čiastková kompetencia 3: Charakterizovať komerčné poistenie.
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 2:
Vysvetliť podstatu a význam poistenia.
Rozoznať jednotlivé hlavné typy poistenia motorových vozidiel.
Uviesť príklady, na ktoré sa vzťahuje havarijné poistenie vozidla a povinné zmluvné poistenie vozidla.
Vysvetliť rozdiel medzi poistením bytu, resp. domu a poistením jeho zariadenia. V učebných osnovách pre jednotlivé predmety sú uvedené témy vyučovacích hodín. Aktivity – spolupráca s
odborníkmi – besedy, projekty, výstava prác
E.3. Čitateľská gramotnosť
Rozpracovaná v rámci jednotlivých predmetov.
Vzdelávacia oblasť
Predmet/ročník
(skratka)
1.
2.
3.
4.
Min.počet hodín
Počet hodín v ŠKVP
Spolu
Jazyk a komunikácia
slovenský jazyk a literatúra
( SJL)
9
+1
8
+2
7
+1
7
31
31
(31+4)
36
anglický jazyk
(ANJ)
-
-
3
3
6
6
6
Matematika a práca s informáciami
matematika
(MAT)
4
+1
4
+1
4
+1
4
+1
16
16
(16+4)
20
informatika
(INF)
1
1
2
2
2
Človek a príroda
prvouka (PVO)
1
2
3
3
3
prírodoveda
(PDA)
1
2
3
3
3
Človek a spoločnosť
vlastiveda (VLA)
1
2
3
3
3
Človek a hodnoty
etická výchova / náboženská výchova (ETV/NVB)
1
1
1
1
4
4
4
Človek a svet práce
pracovné vyučovanie (PVC)
1
1
2
2
2
Umenie a kultúra
hudobná výchova (HUV)
1
1
1
1
4
4
4
výtvarná výchova (VYV)
2
2
1
1
6
6
6
Zdravie a pohyb
telesná a športová výchova (TŠV)
2
2
2
2
8
8
8
základ
20
20
23
25
88
voliteľné (disponibilné) hodiny
2
3
2
1
8
spolu
22
23
25
26
96
96
ZŠ Krížová Ves ISCED1 a ISCED2 konsolidovaný od 1.9.2024
Vzdelávacia oblasť
Predmet/ročník
(skratka)
5.
6.
7.
8.
9.
Min. počet hodín
Počet hodín v ŠKVP
Spolu
Jazyk a
komunikácia
slovenský jazyk a literatúra (SJL)
5
+2
5
+3
4
+3
5
+1
5
+3
24
24
(24+13)
37
anglický jazyk
(ANJ)
3
3
3
3
3
15
15
15
Ruský jazyk
(RJ)
Matematika a práca s informáciami
matematika (MAT)
4
+1
4
+1
4
+1
4
+1
5
+1
21
21
(21+5)
26
informatika (INF)
1
1
1
1
4
4
4
Človek a príroda
fyzika ( FYZ)
2
1
2
1
6
6
6
chémia (CHE)
2
2
1
5
5
5
biológia(BIO)
2
1
2
1
1
7
7
7
Človek a spoločnosť
dejepis (DEJ)
1
1
1
1
2
+1
6
6
(6+1)
7
geografia (GEG)
2
1
1
1
1
6
6
6
občianska náuka (OBN)
1
1
1
1
4
4
4
Človek a svet práce
technika (THD)
1
1
1
1
1
5
5
5
Umenie a kultúra
hudobná výchova (HUV)
1
1
1
1
4
4
4
výtvarná výchova (VYV)
1
1
1
1
1
5
5
5
Zdravie a pohyb
telesná a športová výchova (TŠV)
2
2
2
2
2
10
10
10
Človek a hodnoty
etická výchova /náboženská výchova (ETV/NBV)
1
1
1
1
1
5
5
5
základ
24
25
26
27
25
127
Voliteľné (disponibilné) hodiny)
3
4
4
3
5
19
spolu
27
29
30
30
30
146
146
Telesná a športová výchova- dodatok:
TSV od 2024/25 (tretia hodina TSV)
Realizácia pohybových a športových aktivít ako náhrada za jednu hodinu z voliteľných (disponibilných) hodín
- formou vyučovacích blokov – napr. športový deň, olympijský deň a pod.,
Cvičenia v prírode realizujeme v ročníkoch 1. – 9. 4-krát ročne po 5 hodín. (jeseň, jar) - 20 hod.
Športový deň v ročníkoch 1. – 9. 1-krát ročne po 5 hodín - 5 hod.
OH a MDD v ročníkoch 1. – 9. 1-krát ročne po 5 hodín - 5 hod.
Turistický deň v ročníkoch 1. – 9. 1-krát ročne po 5 hodín - 5 hod.
Poznámky k učebným plánom
Rozdelenie tried na skupiny a zriaďovanie skupín sa uskutočňuje v zmysle vyhlášky MŠ SR
č. 223/2022 Z. z.. o základnej škole podľa podmienok školy. V školskom vzdelávacom programe sa počet skupín a počet žiakov v skupine podľa odsekov 1, 2 a 4 okrem vyučovacieho predmetu technika určuje podľa priestorových a finančných podmienok základnej školy, počet žiakov v jednej skupine sa môže zvýšiť najviac o troch žiakov. V školskom roku 2024/25 sa nedelia žiaci na skupiny v triedach, kde bol navýšený počet ž. :
5.A, 5.B, 7.A, 7.B, 8.A, 8.B., 9.A v predmete ANJ
7.A, 7.B, 8.A, 8.B., 9.A v predmete INF
Dotácia hodín vo 1.,2.,3.,5.,6., a7. ročníku v učebných plánoch je podľa konsolidovaného Štátneho vzdelávacieho programu.
Pri prestupe žiaka z inej školy v prípade zistených odlišností zohľadňuje vyučujúci žiakovi kompenzáciu spravidla v priebehu jedného školského roku.
Náboženská/etická výchova sa vyučuje v skupinách s najvyšším počtom žiakov 20. Ak počet žiakov v skupine klesne pod 12 žiakov, možno do skupín spájať aj žiakov rozličných ročníkov.
V predmete náboženská výchova sa spájajú žiaci viacerých tried podľa počtu žiakov tak, aby boli žiaci spojení v rámci jedného ročníka a alebo jedného stupňa vzdelávania.
Vyučovacia hodina v každom predmete má 45 minút.
Výtvarnú výchovu, pracovné vyučovanie možno na 1. stupni vyučovať v dvojhodinových celkoch každý druhý týždeň.
Pri uplatňovaní projektového a zážitkového vyučovania je možné využívať aj iné organizačné formy ako je vyučovacia hodina, resp. možno upraviť jej 45-minútový rozsah.
Maximálny počet vyučovacích hodín v týždni pre žiakov 1. a 2. ročníka nesmie byť vyšší ako 25, pre žiakov 3. a 4. ročníka nesmie byť vyšší ako 28.
Rozdelenie hodín do ročníkov je v právomoci štatutára školy.
Maximálny počet vyučovacích hodín v týždni pre žiakov 5. a 6. ročníka nesmie byť vyšší ako 30, pre žiakov 7., 8. a 9. ročníka nesmie byť vyšší ako 34.
Disponibilné hodiny sme využili na posilnenie vyučovacích predmetov. Rozširujú a prehlbujú obsah predmetov zaradených do štátneho vzdelávacieho programu.
Poznámky k jednotlivým predmetom sú uvedené v učebných osnovách jednotlivých ročníkov.
G. Učebné osnovy
Učebnými osnovami budú vzdelávacie štandardy jednotlivých vzdelávacích oblastí štátneho vzdelávacieho programu .Štandardy týchto predmetov sú uvedené v príslušnom ŠVP zverejnené na adrese:
http://www.minedu.sk/vzdelavacie-standardy-pre-1-stupen-zs/
http://www.minedu.sk/vzdelavacie-standardy-pre-2-stupen-zs/
H. Materiálne zabezpečenie programu
Škola svojim priestorovými a materiálno-technickými podmienkami spĺňa kritériá pre úspešnú realizáciu ŠkVP v praxi. Škola disponuje špeciálnymi učebňami - PC učebňami.
Učebné pomôcky moderného typu: CD-prehrávače, televízory, dataprojektory, interaktívne tabule, PC, vizualizér. Vieme si predstaviť aj iné pomôcky pri vyučovaní, ktoré zakúpime na základe požiadaviek vyučujúcich v rámci finančných možností.
I. Personálne zabezpečenie programu
Kvalifikovanosť pedagogického zboru pre napĺňanie ŠkVP je zabezpečená podľa momentálnych podmienok školy. Učitelia sa stále vzdelávajú samoštúdiom, alebo v rámci plánu kontinuálneho vzdelávania.
J. Zabezpečenie bezpečnosti práce a ochrany zdravia pri štúdiu
Žiaci boli poučení o všeobecných zásadách bezpečnosti a ochrany zdravia a toto poučenie je dokladované písomným záznamom. Škola má k problematike vypracované relevantné predpisy Školský poriadok, prevádzkový poriadok, organizačný poriadok, v ktorých sa pojednáva o zabezpečovaní dozoru nad žiakmi, hygienických predpisoch, údržbe a pravidelných revíziách objektu, o dodržiavaní požiarnej ochrany a tiež máme rozpracovanú ochranu žiakov pred násilím, šikanovaním a ďalšími negatívnymi javmi.
K. Zabezpečenie vzdelávania žiakov so špeciálnymi vzdelávacími potrebami
Základná škola vzdeláva v školskom roku 2024/2025 37 začlenených žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Sú to žiaci so zdravotným znevýhodnením, u nás konkrétne máme: s vývinovými poruchami aktivity a pozornosti, s vývinovými poruchami učenia, s poruchami správania, s narušenou komunikačnou schopnosťou a s mentálnym postihnutím. Mnohé deti majú kombinované poruchy.
Učiteľ pozoruje žiaka na vyučovaní, úzko spolupracuje s rodičmi, rieši s nimi závery svojho pedagogického pozorovania, monitoruje zmeny v učení, v správaní, ak sa domnieva, že by bolo vhodné žiaka odborne podchytiť odporúča rodičom návštevu u školského špeciálneho pedagóga, a poradenského zariadenia.
Žiak sa stáva individuálne integrovaným, začleneným v bežnej triede na žiadosť zákonného zástupcu a po odporúčaní poradenského zariadenia (CPPPaP, SCŠPP...). Uvedené správy dôkladne preštuduje a zváži možnosť splnenia všetkých podmienok integrácie riaditeľka školy. Každý začlenený žiak má v spolupráci s rodičom vyplnený Návrh na prijatie a vypracovaný individuálny výchovno-vzdelávací program (IVVP), ktorý prihliada na potreby každého žiaka podľa druhu a stupňa jeho narušenia.
Uvedení žiaci vo výchovno-vzdelávacom procese postupujú vo výchovno-vzdelávacom procese podľa uvedených dokumentov:
VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE ŽIAKOV CHORÝCH A ZDRAVOTNE OSLABENÝCH PRE PRIMÁRNE VZDELÁVANIE A NIŽŠIE STREDNÉ VZDELÁVANIE. Schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 5. 5. 2016 pod číslom 2016-14674/20269:8-10F0 s platnosťou od 1. 9. 2016
VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE ŽIAKOV S PORUCHOU AKTIVITY A POZORNOSTI PRE PRIMÁRNE VZDELÁVANIE A NIŽŠIE STREDNÉ VZDELÁVANIE Schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 03.08.2017 pod číslom 2017/10211-2:10G0 s platnosťou od 1. septembra 2017.
VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE ŽIAKOV S PORUCHAMI SPRÁVANIA PRE PRIMÁRNE VZDELÁVANIE, NIŽŠIE STREDNÉ VZDELÁVANIE, NIŽŠIE STREDNÉ ODBORNÉ VZDELÁVANIE, ÚPLNÉ STREDNÉ VŠEOBECNÉ VZDELÁVANIE, ÚPLNÉ STREDNÉ ODBORNÉ VZDELÁVANIE. Schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 03.08.2017 pod číslom 2017/10217-4:10G0 s platnosťou od 1. septembra 2017.
VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE ŽIAKOV S VÝVINOVÝMI PORUCHAMI UČENIA PRE PRIMÁRNE VZDELÁVANIE A NIŽŠIE STREDNÉ VZDELÁVANIE. Schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 5. 5. 2016 pod číslom 2016-14674/20281:15-10F0 s platnosťou od 1. 9. 2016.
VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE ŽIAKOV S TELESNÝM POSTIHNUTÍM PRE PRIMÁRNE VZDELÁVANIE A NIŽŠIE STREDNÉ VZDELÁVANIE Schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 5. 5. 2016 pod číslom 2016-14674/20277:13-10F0 s platnosťou od 1. 9. 2016.
VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE ŽIAKOV S NARUŠENOU KOMUNIKAČNOU SCHOPNOSŤOU PRE PRIMÁRNE VZDELÁVANIE A NIŽŠIE STREDNÉ VZDELÁVANIE Schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 5. 5. 2016 pod číslom 2016-14674/20272:10-10F0 s platnosťou od 1. 9. 2016.
VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE ŽIAKOV S AUTIZMOM ALEBO ĎALŠÍMI PERVAZÍVNYMI VÝVINOVÝMI PORUCHAMI (BEZ MENTÁLNEHO POSTIHNUTIA) PRE PRIMÁRNE VZDELÁVANIE A NIŽŠIE STREDNÉ VZDELÁVANIE. Schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 5. 5. 2016 pod číslom 2016-14674/20261:5-10F0 s platnosťou od 1. 9. 2016.
VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE ŽIAKOV S MENTÁLNYM POSTIHNUTÍM PRE PRIMÁRNE VZDELÁVANIE. Schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 5. 5. 2016 pod číslom 2016-14674/20270:9-10F0 s platnosťou od 1. 9. 2016.
Špecifiká organizácie a foriem vzdelávania
Pre výchovu a vzdelávanie žiakov platia všetky ustanovenia uvedené v Štátnom vzdelávacom programe, ktoré sú doplnené špecifikami uvedenými vo Vzdelávacom programe pre žiakov s vývinovými poruchami učenia pre primárne a nižšie stredné vzdelávanie, ktorý schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 5.5.2016 pod číslom 2016 – 14674/20281:15-10F0 s platnosťou od 1.9.2016 a vo Vzdelávacom programe pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou pre primárne a nižšie stredné vzdelávanie, ktorý schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 5.5.2016 pod číslom 2016-14674/20272:10-10F0 s platnosťou od 1.9.2016a vo Vzdelávacom programe pre žiakov s poruchou aktivity a pozornosti pre primárne a nižšie stredné vzdelávanie, ktorý schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 3.8.2017 pod číslom 2017/10211-2:10G0 s platnosťou od 1.9.2017 a vo Vzdelávacom programe pre žiakov chorých a zdravotne oslabených pre primárne a nižšie stredné vzdelávanie, ktorý schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 5.5.2016 pod číslom 2016-14674/20269:8-10F0 s platnosťou od 1.9.2016.
Vzdelávacom programe pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami (bez mentálneho postihnutia) pre primárne a nižšie stredné vzdelávanie, ktorý schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 5.5.2016 pod číslom 2016-14674/20261:5-10F0 s platnosťou od 1.9.2016.
Vzdelávacom programe pre žiakov s poruchami správania pre primárne a nižšie stredné vzdelávanie, ktorý schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 3.8.2017 pod číslom 2017/10217-4:10G0 s platnosťou od 1.9.2017.
Pre výchovu a vzdelávanie žiakov s mentálnym postihnutím platia všetky ustanovenia uvedené vo Vzdelávacom programe pre žiakov s mentálnym postihnutím pre primárne vzdelávanie, ktorý schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 5.5.2016 pod číslom 2016-14674/20270:9-10F0 s platnosťou od 1.9.2016.
Vzdelávacie štandardy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením sú rovnaké ako pre žiakov bez zdravotného znevýhodnenia.
Súčasťou každého IVVP sú okrem základných údajov o žiakovi a jeho diagnóze, konkrétne odporúčania, v prípade potreby požiadavky na modifikáciu učebného plánu a osnov, špecifikované vzdelávacie postupy, metódy a formy práce ako aj postupy pri hodnotení učebných výsledkov žiaka, spolupráca s rodičmi, potrebné kompenzačné pomôcky.
Modifikácia učebného plánu a obsahu vzdelávania:
Žiak začlenený v školskej integrácii sa vzdeláva podľa rámcového učebného plánu príslušnej školy a podľa Individuálneho vzdelávacieho programu s prihliadnutím na narušenie.
Špecifické postupy hodnotenia učebných výsledkov žiaka
Pri hodnotení učebných výsledkov sa učiteľ riadi Metodickými pokynmi MŠVVaŠ SR, č.22/2011 s platnosťou od 1. 5. 2011 na hodnotenie žiakov ZŠ – príloha č.2 : Zásady hodnotenia žiaka so zdravotným znevýhodnením začleneného v ZŠ.
Špecifické postupy hodnotenia učebných výsledkov mentálne postihnutého žiaka:
Pri hodnotení učebných výsledkov sa učiteľ riadi Metodickými pokynmi MŠVVaŠ SR, č.19/2015 s platnosťou od 1.9.2015 na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím - primárne vzdelávanie.
Aby škola mohla vzdelávať žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami musia byť splnené viaceré podmienky:
Špeciálna pedagogička Mgr. Dagmar Stoklasová,
Činnosti: - priama práca so žiakmi formou reedukačnej, korekčnej, terapeutickej, intervenčnej, stimulačnej, orientačno-diagnostickej činnosti,
- pravidelné intervencie žiakov nultých roč. a prvákov po ukončení prípravného šlabikárového obdobia zamerané na fonologické uvedomovanie, fonematickú diferenciáciu a techniku písania.
- orientačná diagnostika problémových žiakov v spolupráci s vyučujúcimi,
- vedenie dokumentácie začlenených (integrovaných) žiakov, hlavná činnosť v tvorbe individuálnych výchovno-vzdelávacích programov a následné poučenie participujúcich pedagógov i asistentov,
- celoročná spolupráca s jednotlivými vyučujúcimi a pridelenými asistentami, spolupráca s metodickými orgánmi,
- spolupráca so zákonnými zástupcami žiakov formou konzultačných hodín,
spolupráca s poradenskými zariadeniami, zhromažďovanie a spracovávanie podkladov pre psychologické, špeciálno-pedagogické, prípadne logopedické a iné odborné vyšetrenia a následné spracovávanie výsledných správ poradní,
- práca so špeciálnymi metodickými materiálmi určenými pre korekciu narušených čiastkových funkcií a príprava špeciálnych pracovných listov, úprava učebných materiálov, poskytovanie špeciálnych a kompenzačných pomôcok a zabezpečenie ďalších pomôcok v novom školskom roku,
- priebežné celoročné štúdium potrebnej legislatívy, odbornej literatúry, programov a nových metodických materiálov,
- účasť na vzdelávaniach pre odborných zamestnancov.
Asistenti učiteľa
Náplň práce:
- bezprostredná spolupráca s učiteľom v triede a pedagogickými zamestnancami školy,
- spoluorganizovanie činnosti žiaka počas výchovno-vzdelávacieho procesu v súlade s pokynmi učiteľa,
- uľahčovanie adaptácie žiaka zo sociálne znevýhodneného prostredia a špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami na prostredie školy, pomáhanie pri prekonávaní bariér, ktoré plynú zo zdravotného postihnutia žiaka,
- vykonávanie pedagogického dozoru počas prestávok zameraného na žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a sociálne znevýhodneného prostredia
- spolupráca so školským špeciálnym pedagógom,
- pomoc pri príprave učebných a kompenzačných pomôcok pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
L. Systém kontroly a hodnotenia žiakov
Základné východiská pre hodnotenie a klasifikáciu
Jednou z podmienok efektívneho učenia sa je spätná väzba, ktorá poskytuje žiakovi informácie o správnosti postupu, priebehu, či výsledku. Pri poskytovaní spätnej väzby kladieme dôraz na vhodnú formuláciu /zameranie na problém, činnosť, nie hodnotenie osoby/, prednosť dávame pozitívnemu vyjadreniu.
Pri známkovaní staviame na povzbudení, ocenení a pozitívnej motivácii. Prajeme si, aby naši žiaci sa učili nie pod hrozbou zlých známok, ale s vedomím zmysluplnosti získaných vedomostí. Súčasťou hodnotenia je aj sebahodnotenie žiakov, ich snaha a schopnosť posúdiť nielen prácu, ale aj vynaložené úsilie, osobné možnosti a rezervy.
Hodnotenie prospechu a správania sa riadi týmito zásadami
Byť otvorený voči žiakom a rodičom, stanoviť a vysvetliť im jasné kritériá pre hodnotenie.
Umožniť žiakom zúčastňovať sa na hodnotiacom procese.
Hodnotiť individuálny pokrok bez porovnávania s ostatnými.
A/ Základné pravidlá pre klasifikáciu
Známka z vyučovacieho predmetu nezahŕňa hodnotenie správania sa žiaka.
Klasifikujeme len prebraté učivo. Žiaci majú možnosť a dostatok času k naučeniu sa, precvičeniu a zažitia učiva.
Učiteľ vyvážene hodnotí a premieta do klasifikácie a hodnotenia: vedomosti, zručnosti, postup, prácu s informáciami, úroveň komunikácie a tvorivosť žiaka.
Pri klasifikácii používa učiteľ päť klasifikačných stupňov.
Písomné práce žiakov sú zakladané do spoločného obalu.
Všetky písomné práce sú včas oznámené, aby žiaci mali dostatok času sa na ne pripraviť.
Významným prvkom procesu učenia sa je práca s chybou. Žiaci majú právo robiť chyby – uvedomenie si chyby je príležitosťou naučiť sa to lepšie.
Hodnotenie vzdelávacích výsledkov žiakov:
Zásady hodnotenia:
1. Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov budeme vychádzať:
z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu ( Metodický pokyn č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy platný od 01. 05. 2011);
z učebných osnov a predpísaných písomných prác;
z obsahového a výkonového štandardu pre každý predmet.
2. Budeme dbať na to, aby sme prostredníctvom hodnotenia nerozdeľovali žiakov na úspešných a neúspešných.
3. Hodnotenie budeme robiť na základe určitých kritérií, prostredníctvom ktorých budeme sledovať vývin učenia sa žiaka.
4. Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa bude brať do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon.
5. Budeme odlišovať hodnotenie spôsobilosti od hodnotenia správania.
6. Predmety, TSV, VYV, HUV, ETV, NBV, PVC, THD sa neklasifikujú, na vysvedčení a katalógových listoch bude uvedené absolvoval úspešne, absolvoval, neabsolvoval
M. Systém zabezpečenia kvality, autoevalvácie školy a výučby
M.1 Ciele autoevalvácie
Cieľom je získať informácie pre rozhodovanie o ďalšom vývoji školy. Spätnou väzbou, uskutočňovaním kontrol plnenia prijatých úloh sú určované kroky vedúce k stálemu zefektívňovaniu procesu výučby a tým skvalitneniu školského vzdelávacieho programu.
M.2 Oblasti autoevalvácie školy
Vnútorné riadenie školy
Strategické plánovanie školy
Školský vzdelávací program
Zamestnanci školy
Spolupráca s partnermi
Priestorové, materiálno-technické a finančné podmienky
Proces výučby
Klíma školy
Výsledky školy
Vonkajšie hodnotenie školy
Osobitne riaditeľstvo školy podrobí kontrole súlad realizovaného ŠkVP so ŠVP v zmysle rešpektovania jeho dôležitých aspektov. Taktiež riaditeľstvo školy pravidelne kontroluje spoluprácu školy s rodičmi. / či sa darí komunikovať so všetkými rodičmi žiakov, či sú názory rodičov brané do úvahy vo všetkých situáciách dotýkajúcich sa ich detí../
Pod častou kontrolou je aj proces výučby / či učiteľ zisťuje vzdelávacie potreby žiakov, či podľa týchto zistení je plánovaná výučba či učitelia zohľadňujú individuálne vzdelávacie potreby žiakov. Riaditeľstvo školy zaujíma, či vzdelávacie výsledky žiakov zodpovedajú vynaloženým prostriedkom a úsiliu – čiže či je výučba učiteľov efektívna, či učitelia používajú pestrú škálu metód a foriem, aby tak vyhoveli rozmanitým potrebám jednotlivých žiakov, či je výučba dostatočne stimulujúca, či je výučba založená na začiatočných vedomostiach žiakov a je prepojená so skúsenosťami, ktoré majú z reálneho života. Dôležité je aj to, či učitelia poskytujú dostatočný priestor žiakom pre samostatné objavovanie a tvorivú činnosť. Ako žiaci vyjadrujú vlastné názory? Rozvíja výučba kľúčové kompetencie?
Jedným z cieľov výchovy našich žiakov je aj dosiahnutie schopnosti sebahodnotenia. V tomto ohľade je pre nás dôležité, či učiteľ zodpovedajúcim spôsobom podporuje všetky vzťahové normy v hodnotení žiakov k stanoveným požiadavkám, k spolužiakom, k vlastnému pokroku. Sú nástroje hodnotenia rozmanité, aby umožnili vyniknúť žiakom s rôznymi schopnosťami? Sú kritéria hodnotenia žiakov jasné a zrozumiteľné? Poznajú žiaci dopredu tieto kritéria? Poskytuje hodnotenie žiakom informáciu, ako svoju prácu zlepšiť?
V oblasti „ klíma školy“ sa vedenie školy zameria na fakt, či je klíma priateľská a motivujúca k učeniu sa a práci. Nedochádza k zosmiešňovaniu a ponižovaniu žiakov? Správajú sa učitelia k žiakom ústretovo a s rešpektom? Je prostredie školy bezpečné? Majú žiaci dôveru k učiteľom a riaditeľstvu?
V oblasti práce učiteľov riaditeľstvo školy zaujíma, či učitelia vykonávajú sebahodnotenie svojej práce? Poskytujú učitelia žiakom primeranú pomoc? Majú učitelia premyslené ciele výučby, metódy, formy výučby, nástroje a kritériá hodnotenia žiakov?
Spolupracujú s rodičmi a ostatnými učiteľmi? Sú schopní identifikovať svoje vzdelávacie potreby a sústavne sa vzdelávať?
M.3 Indikátory kvality školy
Spokojnosť rodičov s prácou školy
Účasť rodičov na školských akciách
Dobré uplatnenie absolventov školy v ďalšom živote
Individuálna starostlivosť o jednotlivých žiakov
Spolupráca učiteľov v pedagogickom zbore
Kvalifikovanosť pedagogického zboru
M.4 Nástroje autoevalvácie
Riadený rozhovor
Štruktúrované modelov skupinové diskusie so zamestnancami
Rozhovory s rodičmi
Žiacke práce / testy /
Vzájomné hospitácie učiteľov
M.5 Časové rozvrhnutie autoevalvačných činností
September – kontrola súladu ŠVP so ŠkVP, agendy
Október – kontrola spolupráce školy s rodinou, hospitácie zamerané na výučbu
November- hospitácie, kontrola materiálno-techn. a finanč. podmienok
December – hospitácie
Január – hospitácie, polročné testovanie žiakov
Február – hospitácie, kontrola zameraná na zisťovanie klímy v škole
Marec – hospitácie, kontrola spolupráce s partnermi školy / ZRPŠ, sponzori/
Apríl – hospitácie
Máj – sebahodnotenie práce učiteľov a ich hodnotenie riaditeľstvom, hospitácie
Jún – koncoročné testovanie žiakov, zisťovanie názorov absolventov, ich hodnotenie školy a návrhy na zmeny
Júl – vyhodnotenie výsledkov umiestnenia žiakov na stredné školy, realizácia dlhodobých opatrení / učebné plány, úväzky/
August – spracovanie vyhodnocovacej správy o činnosti a dianí v škole
V priebehu školského roka /nepravidelne/:
- podľa aktuálnej situácie a okolností dotazníky pre učiteľov, žiakov a rodičov, prípadne získavanie informácií /spätnej väzby/ prostredníctvom aktivít pre celý zbor v priebehu porád a pracovných stretnutí.
Dodatok k školskému vzdelávaciemu programu
ZÁKLADNÁ ŠKOLA KRÍŽOVÁ VES
PODPORNÉ OPATRENIA VO VÝCHOVNO-VZDELÁVACOM PROCESE
Cieľ a poslanie školy vychádza z princípov výchovy a vzdelávania v § 3 zákona č. 245/2008 Z.z. (školský zákon). V rámci týchto princípov sa naša škola hlási aj k princípom inkluzívneho vzdelávania (§3 písm. d), ktoré je „uskutočňované na základe rovnosti príležitostí, rešpektovania výchovno-vzdelávacích potrieb, individuálnych osobitostí a aktívneho zapojenia všetkých žiakov do výchovy a vzdelávania". A nielen žiakov, ale aj všetkých zúčastnených v školskom prostredí – t. j. rodičov i zamestnancov v spolupráci so zriaďovateľom, radou školy, centrom poradenstva a prevencie a ďalšími externými organizáciami.
Systém podpory a práce postavený na rozvoji človeka v školskom prostredí vychádza z podporných úrovní 1. – 5. stupňa definovaných v § 131 školského zákona a bližšie popísaných ministerstvom školstva, najmä v podpornej úrovni 1. stupňa a 2. stupňa. To zahŕňa premenu školy na učiace sa spoločenstvo, demokratické prostredie s kritickým myslením, budovanie zdravých vzťahov, podpory duševného zdravia či kultúry rešpektu a úcty. Úlohy zamestnancov sú síce rôzne, ale vzájomne sa dopĺňajú, prelínajú a smerujú ku komplexnému rozvoju človeka. Pedagogický zbor, ktorý pôsobí v podpornej úrovni 1. stupňa (§ 131 ods. 2 šk. zákona) najbližšie k žiakom ako kľúčová vzťahová osoba, je v našej škole doplnený o školský podporný tím (§ 84a, ŠPT) zákona 138/2019), ktorý intenzívne napomáha podpore vzťahov pedagogických zamestnancov a rodičov na ceste k žiakom. Takýto tím je zložený z odborných a pedagogických zamestnancov, ktorí spoločne vytvárajú tímovú prácu v školskom prostredí.
Naša škola je otvorená pre vzdelávanie všetkých žiakov v našej spádovej oblasti v rozsahu a kvalite zodpovedajúcej individuálnym potrebám žiaka, triedy a školy. Pri práci využívame inkluzívny prístup, aby každé dieťa bolo vnímané ako jedinečné a necítilo sa odmietané. Chceme tak zabezpečiť ústavný rovný prístup k vzdelávaniu pre všetkých žiakov, primeraný rozvoj ich schopností, dosiahnutie primeraného stupňa vzdelania a ich primeraného začlenenia do spoločnosti. Naša škola podľa § 145a a 145b školského zákona poskytuje žiakom podporné opatrenia, aby sa žiaci mohli plnohodnotne zapájať do výchovy a vzdelávania a rozvíjať seba ako človeka, osobnosť či svoje vedomosti, zručnosti a schopnosti. Škola poskytuje podporné opatrenia (PO) podľa Katalógu podporných opatrení, tohto dodatku školského vzdelávacieho programu a v prípade potreby aj podľa Individuálneho vzdelávacieho programu (IVP).
AKTÉRI PODPORNÝCH OPATRENÍ
Triedny učiteľ
Triedny učiteľ je kľúčovým pilierom podpory žiakov. Počas výchovno-vzdelávacej činnosti primárne zodpovedá za koordináciu činnosti na podporu budovania pozitívnej klímy triedy, riešenie žiackych konfliktov, vytváranie zdravých vzťahov, identifikáciu potrieb, prekážok a rizík, tiež hľadanie zdrojov na/a ich zmiernenie. Tieto činnosti realizuje v spolupráci s pedagogickým asistentom, vychovávateľom, ostatnými pedagogickými zamestnancami, ktorí pôsobia v triede. Vykonáva pedagogickú diagnostiku, intervenciu, základné výchovné a kariérové usmerňovanie. Podpora zohľadňuje potreby a prekážky žiaka a realizuje sa formou jednoduchých úprav metód a foriem vzdelávania v školskej i domácej príprave. Podpora sa poskytuje každému žiakovi, ktorý to potrebuje. Najlepšia úprava je taká, ktorá platí pre všetky deti. Systém podpory v triede konzultuje triedny učiteľ podľa potreby aj so ŠPT.
Učiteľ
Zodpovedá za úpravu metód, foriem, obsahu a hodnotenia vzdelávania. V prípade, že žiak dostáva súčasne podporu na 2. – 5. stupni, učiteľ prispôsobuje metódy, formy a obsah vzdelávania v spolupráci a na základe metodického usmerňovania týchto stupňov podporných úrovní. Primárnym komunikačným partnerom je triedny učiteľ a pedagogický asistent, podľa potreby aj ŠPT.
Školský podporný tím (ŠPT)
Tvoria ho pedagogickí aj odborní zamestnanci, ktorí svojou vzájomnou multidisciplinárnou kooperáciou sa spoločne podieľajú na tvorbe inkluzívnej kultúry školy. Ide o prepojenie viacerých profesií na pôde školy za účelom vytvárania vhodného prostredia pre inkluzívne vzdelávanie a podpory duševného zdravia. Členovia tímu majú príslušnú kvalifikáciu a špecializované vzdelávania určené na výkon svojich funkcií a poskytujú žiakom, rodičom a učiteľom rozličné podporné služby, riadia sa platnou legislatívou, pracovnou náplňou, školským vzdelávacím programom a metodickým usmerňovaním centra poradenstva a prevencie v našom okrese. Pôsobenie týchto zamestnancov je plne v súlade s cieľmi výchovy a vzdelávania, so školským zákonom a najlepším záujmom dieťaťa. A hoci samotná činnosť tímu nepodlieha špeciálnemu súhlasu rodičov, tak ako je to napríklad v rezorte zdravotníctva, predsa jeho činnosť je podporná, partnerská a otvorená s vysokým štandardom etiky a transparentnosti a informačnou povinnosťou vo vzťahu k rodičom. Držíme sa zásady, že rodič je partner školy a je nielen informovaný, ale aj priamo zapojený do podpory dieťaťa.
Činnosť tohto tímu sa riadi § 131 školského zákona a § 21n. a § 84a) zákona 138/2019 o pedagogických a odborných zamestnancoch, procesnými, výkonovými a obsahovými štandardami i popísanými úrovňami podpory, predovšetkým však podporné úrovne 1. a 2. stupňa, ale aj metodickými usmerneniami VÚDPaPu (napr. ŠPT, 2022).
Hlavnými oblasťami podpory sú v súlade s § 131 školského zákona prevencia, výchovné a kariérové poradenstvo, rozvoj inkluzívneho vzdelávania, orientačná diagnostika, intervencia a krízová intervencia, reedukácia a metodická podpora a poradenstvo pedagogickým zamestnancom, rodičom alebo žiakom. To môže zahŕňať preventívne programy a aktivity v triedach zamerané na zlepšenie klímy, mediáciu po konflikte alebo ťaživej situácii, podpora učiteľa počas vyučovania, depistáže pri zápisoch alebo v prvých ročníkoch, sociometrie, besedy, diskusie a vzdelávanie pre rodičov a zamestnancov, účasť na rodičovských združeniach a ďalšie. Práca a činnosť týchto zamestnancov je riadnou súčasťou výchovno-vzdelávacej činnosti a napĺňania cieľov výchovy a vzdelávania.
Na škole pracuje školský podporný tím zložený zo školského špeciálneho pedagóga, školského psychológa, výchovného a kariérového poradcu, koordinátora primárnej prevencie a pedagogických asistentov.
Školský špeciálny pedagóg
Poskytuje v škole depistážnu (zápis do 1. ročníka, príchod nových žiakov), preventívnu a reedukačnú podporu. Rozvíja pohybové zručnosti, zmyslové vnímanie a čiastkové funkcie, rozvíja aj komunikačné zručnosti, koncentráciu pozornosti, učebné štýly a metakogníciu. Koordinuje a metodicky vedie pedagogických asistentov v súčinnosti s triednymi učiteľmi a ŠPT.
Školský psychológ
Poskytuje individuálne sedenia so žiakmi, prostredníctvom ktorých žiaci rozvíjajú svoju emocionálnu stránku osobnosti, riešia intrapersonálne konflikty a budujú si vlastný sebaobraz. Realizuje skupinové sedenia so žiakmi, prostredníctvom ktorých žiaci ventilujú a komunikujú vzniknuté ťažkosti v triedach. Tieto sedenia tiež slúžia na prehlbovanie vzťahov v kolektívoch, získavanie spätnej väzby, relaxáciu, navodenie pozitívnej atmosféry, na riešenie interpersonálnych konfliktov.
Výchovný a kariérový poradca
Vykonáva poradenstvo pri riešení osobnostných, vzdelávacích, profesionálnych a sociálnych potrieb žiakov a ponúka aj kariérové poradenstvo. Výchovný poradca v prípade potreby sprostredkuje žiakov a ich rodičom pedagogické, psychologické, sociálne, psychoterapeutické, reedukačné a iné služby, ktoré koordinuje v spolupráci s triednymi učiteľmi a ŠPT.
Koordinátor primárnej prevencie
Koordinátor prevencie má dôležitú úlohu pri realizovaní školskej prevencie. Jeho úlohou je zabezpečovanie koordinácie prevencie ako integrálnej súčasti výchovno-vzdelávacieho procesu, sprostredkúva prepojenie školy s preventívnymi, poradenskými a inými odbornými zariadeniami a mimovládnymi organizáciami zaoberajúcimi sa prevenciou. Koordinuje a metodicky usmerňuje preventívnu protidrogovo-výchovnú činnosť a informačnú činnosť pedagogických zamestnancov pri dlhodobom systematickom sledovaní a hodnotení vývinu žiakov ohrozených drogovou závislosťou a inou sociálnou patológiou. Osobitnú pozornosť venuje žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia (ohrozených sociálnou patológiou), u ktorých je zvýšené riziko vývinu sociálno-negatívnych javov, vrátane drogových závislostí. V rámci svojej preventívnej činnosti úzko spolupracuje s výchovným a kariérovým poradcom, školským psychológom, triednymi učiteľmi a s príslušnými poradňami, ktoré poskytujú metodickú pomoc.
Pedagogický asistent
Podľa požiadaviek učiteľa a v spolupráci so školským špeciálnym pedagógom a ŠPT vytvára rovnosť príležitostí vo vyučovaní a pomáha pri prekonávaní rozličných bariér jednotlivcovi, skupine alebo aj celej triede. Podieľa sa na zlepšovaní klímy v triede, v úzkej spolupráci s učiteľom tvorí vyučovacie stratégie i edukačné materiály. Je podporou pre všetkých žiakov, ktorí to v danom momente vyžadujú. Pomáha porozumieť a individualizovať ciele a spolupracovať pri diferencovaní úloh a edukačného materiálu s ohľadom na potreby každého jedného žiaka v triede. Môže tiež vytvárať priestor pre učiteľa na vysvetlenie a objasnenie zadaní jednotlivým žiakom.
Centrum poradenstva a prevencie (CPP)
Škola aktívne a úzko spolupracuje s CPP, a to v súlade s výkonovými a obsahovými štandardmi výchovného poradenstva prostredníctvom podporných úrovní (§ 131 ods. 1 školského zákona). CPP vykonáva taktiež metodickú činnosť a supervíznu činnosť pre školský podporný tím, pedagogických a odborných zamestnancov a zákonných zástupcov alebo zástupcov zariadenia (§ 131 ods. 4 školského zákona). CPP koordinuje činnosti ŠPT na škole, pravidelne realizuje metodické a supervízne stretnutia ŠPT v okrese, realizuje vzdelávania pre nich, zúčastňuje sa prípadových štúdií v prípade spoločných klientov/žiakov, poradenstvo pri podpore triednych učiteľov a pedagogických asistentov a podpore vedení škôl. Pracovníci poradenského zariadenia vstupujú do priestorov školy po spoločnej dohode s vedením či zamestnancami školy.
Odborná činnosť prevencie a krízovej intervencie zo strany CPP sa poskytuje v škole v súčinnosti so ŠPT, pričom na základe § 2 ods. 6 vyhlášky o poradenských zariadeniach sa nevyžaduje osobitný informovaný súhlas. Obsah odbornej činnosti - prevencie CPP - v škole podľa § 2 ods. 12 vyhlášky o poradenských zariadeniach zahŕňa:
- sociometrické merania vzťahov v triede a klímy triedy,
- preventívne programy zamerané na zlepšenie vzťahov v triede a kariérové poradenstvo,
- prevencia a krízová intervencia pri šikanovaní a konfliktoch v triede.
ÚROVNE POSKYTOVANEJ PODPORY
Odborná činnosť sa uskutočňuje v súlade s výkonovými a obsahovými štandardmi výchovného poradenstva prostredníctvom podporných úrovní. Podporné úrovne sú rozdelené na 5-stupňový model podpory.
Podpora 1. stupňa je adresovaná všetkým žiakom v základnej škole. Poskytujú ju všetci pedagogickí zamestnanci školy, v súlade s profesijným štandardom a svojím zaradením do príslušného kariérového stupňa, s podporou ŠPT.
Podpora 2. stupňa je adresovaná žiakom so zvýšenými nárokmi na podporu, ktoré môžu byť aj prechodného charakteru, vrátane žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a ich zákonných zástupcov, pedagogických zamestnancov, okrem školského špeciálneho pedagóga, s cieľom optimalizovať a podporiť proces výchovy a vzdelávania. Poskytujú ju multidisciplinárne členovia ŠPT v spolupráci s pedagogickými zamestnancami.
Podpora 3. a 4. stupňa je adresovaná všetkým deťom alebo žiakom od narodenia až po ukončenie prípravy na povolanie, ich zákonným zástupcom, pedagogickým zamestnancom, odborným zamestnancom a ŠPT. Vykonávajú ju odborní zamestnanci centra poradenstva a prevencie.
Podpora 5. stupňa je adresovaná deťom a žiakom so zdravotným postihnutím, a to so zrakovým postihnutím, sluchovým postihnutím, narušenou komunikačnou schopnosťou, mentálnym postihnutím, telesným postihnutím, autizmom/pervazívnymi vývinovými poruchami, viacnásobným postihnutím, ich zákonným zástupcom, pedagogickým a odborným zamestnancom, ktorí sa podieľajú na ich vzdelávaní a ŠPT v škole, v ktorej sa žiaci vzdelávajú. Vykonávajú ju odborní zamestnanci v špecializovanom centre poradenstva a prevencie.
Podpornou úrovňou prvého stupňa rozumieme univerzálnu preventívno-výchovnú činnosť, ktorá sa poskytuje všetkým deťom a žiakom ako súčasť výchovno-vzdelávacej činnosti. Cieľom je zabezpečiť optimálne podmienky pre sociálno-emocionálny, kognitívny a osobnostný rozvoj žiaka. Prostredníctvom úpravy obsahu, foriem a metód sa univerzálne preventívne aktivity a princípy implementujú do výchovy a vzdelávania, ktoré pričom sa zameriavajú na budovanie pozitívnej klímy a zdravých vzťahov v triede, nenásilnej vzájomnej komunikácie pocitov a potrieb, riešenie žiackych konfliktov, sledovanie pokroku žiakov, udržiavanie motivácie, rozvoj prosociálneho správania a empatie, kongruencie, kariérového poradenstva. Realizuje ju v triede každý pedagogický zamestnanec aktívnou spoluprácou so ŠPT a v kooperácií so zákonným zástupcom žiaka.
Východiskom podpory 1. stupňa je komplexná pedagogická diagnostika zameraná na všetky aspekty celostného rozvoja žiaka v súlade s profesijným štandardom (potreby v oblasti učenia, identifikácia talentov, nadania, ťažkostí vo vzdelávaní, sociálne a rodinné vzťahy, situácia žiakov, klíma v triede atď.). Pedagogická diagnostika predstavuje dôležitý vstupný údaj pre všetkých aktérov, ktorí vstupujú do výchovy, vzdelávania a zabezpečovania podpory pre žiaka. Je jedným z východísk pri nastavovaní podpornej úrovne na všetkých piatich stupňoch. Pre všetkých žiakov sa realizujú preventívno-výchovné aktivity, napr. v oblasti prevencie rizikového správania a sociálno-patologických javov, a aktivity kariérového poradenstva, kariérovej výchovy a prevencie predčasného ukončovania školskej dochádzky. Realizujú sa tiež programy na podporu inkluzívneho vzdelávacieho prostredia a kultúry školy, telesného a duševného zdravia žiakov.
V prípade, že podpora na 1. stupni nie je postačujúca (napr. ak má žiak napriek vhodnej úprave metód, foriem a obsahu vzdelávania naďalej nedostatočný prospech), triedny učiteľ, pedagogický asistent s podporou ŠPT navrhne, aby sa danému žiakovi poskytovala podpora na 2. stupni. Podpora na 1. stupni sa pritom danému žiakovi poskytuje aj naďalej, aj keď sa do podpory zapájajú aj ďalšie úrovne podpory, pričom sa podpora na 1. stupni prispôsobuje individuálnym potrebám žiaka na základe spolupráce a usmernenia príslušných úrovní systému poradenstva a prevencie.
Podpornou úrovňou druhého stupňa rozumieme cielenejšiu, odbornejšiu pomoc pre žiakov, ktorí majú zvýšený nárok na podporu s cieľom optimalizovať a podporiť proces ich výchovy a vzdelávania. V tejto podpornej úrovni sa poskytuje aj metodická podpora a poradenstvo zákonným zástupcom a pedagogickým zamestnancom.
Školský psychológ a školský špeciálny pedagóg poskytujú podporu 2. stupňa. Pôsobiť môžu multidisciplinárne aj ako školský podporný tím. Tiež realizujú odbornú činnosť na škole v takom rozsahu, ktorý súvisí s výchovno-vzdelávacími potrebami žiaka. Spolupracujú s pedagogickými zamestnancami školy, zabezpečujú im metodickú podporu a poradenstvo pri práci so žiakom, realizujú odborné činnosti smerom k žiakom a ich zákonným zástupcom, zúčastňujú sa na odborných konzíliách (v zmysle procesného štandardu VÚDPaP 2020), vytvárajú podmienky spolupráce medzi školou, zariadeniami poradenstva a prevencie a subjektmi z iných rezortov (lekár, sociálny pracovník, kurátor a pod.). Podporná úroveň 2. stupňa je poskytovaná v školskom prostredí žiaka. Podpora žiaka prebieha počas jeho výchovno-vzdelávacej činnosti v triede i mimo triedy, resp. po vyučovaní v rámci aktivít školského klubu detí, celodenných výchovných programov alebo v rámci individuálneho vzdelávania.
V rámci preventívnej činnosti sa realizuje univerzálna prevencia zameraná na všetkých žiakov a selektívna prevencia, ktorá je zameraná na žiakov, u ktorých môžeme na základe biologických, psychologických, sociálnych alebo environmentálnych rizikových faktorov súvisiacich s rizikovým správaním a tiež podľa veku, pohlavia, rodinnej histórie, bydliska, miery sociálneho znevýhodnenia identifikovať zvýšenú úroveň rizika.
Orientačná diagnostika sa realizuje v úzkej spolupráci s pedagogickými zamestnancami, ktorí vykonávajú činnosti podpornej úrovne 1. stupňa a môže slúžiť ako podklady ku komplexnej diagnostike v zariadeniach poradenstva a prevencie, teda na vyšších stupňoch podporných úrovní.
Intervenčná činnosť je podpora inklúzie v zmysle pôsobenia na žiakov individuálnymi alebo skupinovými intervenciami. Intervenčná činnosť je vykonávaná rôznymi etablovanými odbornými a terapeutickými postupmi so zámerom pôsobiť na osobnosť žiaka v zmysle podpory rozvoja jeho psychického zdravia a nápravy jeho ťažkostí.
Metodickou podporou zákonným zástupcom sa rozumie napr. partnerská komunikácia, včasné a citlivé informovanie zákonných zástupcov, ich zapojenie do riešenia vzniknutej/vznikajúcej situácie, informovanie ostatných zákonných zástupcov, napr. na rodičovskom združení o vznikajúcej situácii a možnostiach školy/poskytovanej odbornej starostlivosti, podpora zaangažovania zákonných zástupcov do riešenia, ponuka vzdelávaní v témach podpory žiakov.
Metodickou podporou pedagogických zamestnancov sa rozumie napr. metodické usmernenie pri práci so žiakmi, triedami a ich zákonnými zástupcami a pri budovaní pozitívnej klímy na škole, podpora k úzkej spolupráci a komunikácii medzi pedagogickými zamestnancami a ŠPT, realizácia aktualizačných vzdelávaní v témach podpory žiakov podľa potrieb školy.
Odborné činnosti na podpornej úrovni 2. stupňa sú prepojené na podpornú úroveň 1. stupňa, a to v prípade, ak podpora na úrovni 1. stupňa nie je dostačujúca a napriek vhodnej úprave metód, foriem a obsahu vzdelávania nenastane u žiaka očakávaný progres. V takom prípade triedny učiteľ navrhne, aby sa dannému žiakovi poskytovala podpora na podpornej úrovni 2. stupňa. Pritom sa žiakovi naďalej poskytuje podpora na úrovni 1. stupňa.
V prípade, že podpora na úrovni 2 stupňa nie je dostačujúca a napriek realizovaným odborným činnostiam nenastane u žiaka očakávaný progres, školský psychológ alebo školský špeciálny pedagóg navrhne podporu v CPP. Pokiaľ sa žiakovi a jeho zákonnému zástupcovi poskytuje podpora v CPP alebo v špecializovanom centre poradenstva a prevencie (ŠCPP), koordinujú sa odborné činnosti na prvých dvoch stupňoch podporných úrovní s odbornými činnosťami CPP a ŠCPP. Túto koordináciu v rámci školy preberá ŠPT, ktorý úzko spolupracuje s koordinátorom klienta v CPP alebo ŠCPP.
POSKYTOVANIE PODPORNÝCH OPATRENÍ
Podporným opatrením sa podľa § 145a školského zákona ods. 1 rozumie opatrenie poskytované školou alebo školským zariadením potrebné na to, aby sa dieťa alebo žiak mohli plnohodnotne zapájať do výchovy a vzdelávania a rozvíjať svoje vedomosti, zručnosti a schopnosti.
O poskytnutie podporného opatrenia (PO) vo výchove a vzdelávaní (okrem podporného opatrenia prevencia a krízová intervencia) požiada zákonný zástupca žiaka, pedagogický alebo odborný zamestnanec riaditeľa školy.
Škola alebo zariadenie poradenstva a prevencie po zvážení, či žiak potrebuje PO, poskytne žiadateľovi vyjadrenie, v ktorom zaznamená, aké PO a v akom rozsahu odporúča poskytnúť. Ak sa škola nevie vyjadriť, obráti sa na CPP/ŠCPP, ktoré vyjadrenie poskytne.
Podporné opatrenia sa podľa potreby žiaka vyberajú z rozsahu Katalógu podporných opatrení, ktorý špecifikuje podporné opatrenia vo výchove a vzdelávaní poskytované školou alebo školským zariadením, ktoré sú potrebné na to, aby sa žiaci mohli plnohodnotne zapájať do výchovy a vzdelávania a rozvíjať svoje vedomosti, zručnosti a schopnosti.
Po tom, čo žiadateľ dostane vyjadrenie o tom, aké PO a v akom rozsahu sa žiakovi odporúčajú, môže požiadať riaditeľa o poskytnutie PO.
Riaditeľ sa k poskytnutiu PO vyjadrí písomne s ohľadom na personálne, materiálne a finančné možnosti.
VŠEOBECNÉ PODPORNÉ OPATRENIA URČENÉ PRE VŠETKÝCH ŽIAKOV
Inkluzívne vzdelávanie vychádza z prirodzenej rozmanitosti a preto sa zameriavame na individuálne potreby žiakov a podporu pre všetkých. Inkluzívne vzdelávanie sa spája so snahou naplniť potenciál každého žiaka, preto v našej škole prirodzene poskytujeme žiakom individualizovaný prístup a budujeme inkluzívne prostredie školy.
V rámci výchovno-vzdelávacieho procesu sa všetkým žiakom poskytujú všeobecné opatrenia podporujúce inkluzívne vzdelávanie:
- Jasne si vykomunikujeme so žiakmi požiadavky na ich správanie a prácu na hodinách.
- Uisťujeme sa, že žiaci sledujú výklad.
- Žiakov hodnotíme priebežne a výkony žiakov hodnotíme vzhľadom k ich možnostiam a vedieme ich k súťaženiu so sebou samým, t.j. porovnávame jeho predchádzajúce výkony a nie žiakov medzi sebou.
- Vedieme žiakov k sebahodnoteniu.
- Vedieme žiakov k tomu, aby sa prihlásili, keď niečomu nerozumejú.
- Ak bol žiak hodnotený nedostatočne, môže byť preskúšaný znova v prípade, ak bol jeho slabý výsledok zapríčinený jeho aktuálnym zdravotným alebo psychickým stavom.
- Budujeme rešpektujúcu a bezpečnú atmosféru.
- V triedach realizujeme aktivity na budovanie pozitívnej klímy a vedieme žiakov k vzájomnej spolupráci a empatii.
- Predchádzame vzniku poruchy duševného a fyzického zdravia u žiakov prostredníctvom realizovania podporných aktivít zameraných na rozvoj subjektívnej pohody (psychickej, sociálnej a fyzickej).
- Vyučovacie hodiny pravidelne obohacujeme o tímové aktivity a skupinovú prácu.
- Upevňujeme schopnosť riešiť konflikty, posilňujeme u žiakov schopnosť efektívne a asertívne riešiť konflikty.
- Pomáhame žiakovi prekonať prípadný neúspech tak, aby sa u neho neprehlboval pocit menejcennosti v porovnaní so spolužiakmi.
- Nikdy žiakov nezosmiešňujeme za jeho slabší alebo neúspešný výkon tak isto ako nenálepkujeme žiakov.
- Zameriavame sa na motiváciu žiakov a zachovanie pozitívneho vzťahu k učeniu.
- Dáme každému žiakovi príležitosť ukázať svoje silné stránky a priebežne ho oceníme za drobné úspechy.
- Využívame multidisciplinárnu podporu ŠPT.
- V prípade vzniku krízovej udalosti poskytujeme žiakom v spolupráci s CPP odbornú starostlivosť zameranú na špecifické obdobie v ich živote po krízovej udalosti. Krízová intervencia predstavuje podpornú sieť opatrení zameraných na stabilizáciu jednotlivca alebo skupiny, prinavrátenie pocitu bezpečia a posilnenie vlastných kompetencií v práci s emóciami, so zvládacími stratégiami, redukciu stresu a nastavení ďalších opatrení po krízovej udalosti.
CIELENÉ PODPORNÉ OPATRENIA URČENÉ PRE ŽIAKOV V RIZIKU
Ide najmä o žiakov z cudzojazyčného prostredia alebo ktorých prvým jazykom nie je slovenčina, žiakov s odloženou školskou dochádzkou, žiakov predčasne zaškolených, žiakov v diagnostickom procese s problémami v učení, žiakov s nižšou úrovňou intelektových schopností, žiakov s aktuálnymi osobnými problémami (rozvod rodičov, úmrtie v rodine, šikanovania...), žiakov so psychickými problémami krátkodobého a dlhodobého charakteru (sebapoškodzovanie, užívanie návykových látok....) a žiakov so zdravotnými problémami, ktoré spôsobujú časté vymeškávanie vyučovania.
U týchto žiakov je v prvom rade potrebné identifikovanie problémov žiaka v oblasti učenia alebo správania. Na tieto problémy môže upozorniť triedny učiteľ, učiteľ, zákonný zástupca alebo ŠPT.
Následne sa žiakovi začnú poskytovať cielenejšie podporné opatrenia. Podľa uváženia ŠPT sa v rámci vypracovania návrhu na poskytnutie konkrétnych podporných opatrení vypracuje orientačná diagnostika a/alebo sa žiak deleguje na odborné diagnostické vyšetrenie do CPP. Delegovanie na odborné diagnostické vyšetrenie nastáva aj v prípade, ak podporné opatrenia poskytnuté školou sú nepostačujúce.
Žiakom v riziku sa poskytujú v rámci celého výchovno-vzdelávacieho procesu tieto podporné opatrenia:
- Poskytneme žiakovi viac podpory a porozumenia. Povzbudzujeme žiaka – vieš to, začni, robíš to celkom dobre, ide ti to pekne, len pokračuj smelo ďalej a pod.
- Podporujeme sociálne zaradenia žiaka a zabezpečíme, aby každý žiak bol súčasťou všetkých aspektov života školy. Akceptujeme odlišnosti a aktívne prijímame a zaraďujeme každého žiaka do štruktúry školy.
- Využívame konkrétnosť, názornosť a nadmerné zvýraznenie informácie. Využívame rôzne konkrétne, názorné a manipulačné pomôcky na uľahčenie pochopenia učiva.
- Umožníme žiakom používať čítacie okienko, kalkulačku, tabuľky so vzorcami, násobilkou, kartičky s prehľadmi gramatických pravidiel a iné pomôcky, ktoré žiakom umožnia ľahšie zvládnutie učiva.
- Pomáhame žiakom s orientáciou v učebnici, pracovnom zošite, tabuli.
- Žiakov naučíme jeden spôsob riešenia, ktorý im bude najviac vyhovovať.
- Rešpektujeme individuálne pracovné tempo žiakov a tiež úroveň ich hrubej a jemnej motoriky.
- Žiakom poskytujeme dostatočný čas na vypracovanie úloh, ktorý môže byť v prípade potreby predĺžený.
- Žiakom poskytujeme dlhší čas na osvojenie si učiva, dbať na následnosť krokov a nové učivo preberať až po zvládnutí predchádzajúceho.
- V prípade potreby poskytujeme žiakovi doučovanie v hodinách mimo vyučovania s cieľom zlepšovať vedomosti a zručnosti žiaka a taktiež vyrovnávať rozdiely vo vedomostiach, zručnostiach a spôsobilostiach žiaka, eliminovať riziko opakovania ročníka a predčasného ukončenia vzdelávania žiaka.
- Vedieme žiakov k dôslednému vyhľadávaniu chýb a automatickej kontrole. Žiaci by nikdy nemali odovzdávať prácu bez vlastnej kontroly. V prípade potreby pomáhame žiakovi nájsť si chyby povedaním počtu chýb alebo upozornením, kde sa majú vrátiť, napr. skontroluj si ešte raz druhý riadok.
- Rešpektujeme, ak má žiak problém pri opise z tabule alebo zachytení informácií pri výklade. Poskytujeme žiakom zadanie úloh alebo poznámky vo vytlačenej podobe.
- Rešpektujeme možnosť rýchlejšieho unavenia a vyčerpania pri písaní, nepreťažovať žiakov rozsiahlym písaním. Dávame prepísať len časť textu a zvyšok umožníme prekopírovať od spolužiaka alebo vlepiť do zošita predtlačený text.
- Zvýrazňujeme žiakom dôležité časti v texte. Napíšeme im osnovu textu, ktorý sa majú naučiť.
- Text zadávame v prípade potreby väčším písmom. V teste nechávame extra riadky na odpoveď, aby sa žiakovi odpoveď zmestila.
- Rešpektujeme zníženú kvalitu a úpravu písma.
- Zadávame jasné, krátke a konkrétne pokyny. Formulujeme úlohy s použitím rovnakých slov.
- Nové pojmy žiakom vysvetľujeme opakovane a v súvislostiach.
- Nevyvolávame žiaka k dlhému čítaniu pred triedou, dáme mu prečítať kratší úsek alebo len jednu vetu.
- Posadíme žiaka na také miesto, aby mal v zornom poli čo najmenej rušivých podnetov a/alebo, aby bol v dostatočnej blízkosti učiteľa. Žiaka podľa možností posadíme do lavice samého alebo s pokojným spolužiakom.
- Pri riešení samostatných úloh si overujeme porozumenie úlohe, žiakov častejšie kontrolujeme, aby žiaci nerobili opakovane rovnakú chybu.
- V prípade potreby umožníme žiakovi relaxačné prestávky a zmenu činnosti.
- Školské skúšanie a práce, ktoré majú vplyv na klasifikáciu, by sa mali diať iba za dobrého sústredenia, a to len v prvej polovici vyučovacieho času a na začiatku jednotlivých vyučovacích hodín.
- Žiakov dopredu informujeme o písaní previerky, ako aj o rozsahu a obsahu.
- Úlohy rozdelíme na menšie časti, tak aby zodpovedali možnostiam koncentrácie pozornosti žiakov a dokončenie úlohy okamžite potvrdíme a aj primerane oceníme.
- Uprednostníme takú formu skúšania, pri ktorej žiak dosahuje optimálny výkon, overíme si tak pre žiaka vhodnejším spôsobom úroveň jeho nadobudnutých vedomostí.
- Umožníme žiakom písanie písomných prác mimo triedy s pedagogickým asistentom alebo školským špeciálnym pedagógom.
- Prednostne hodnotíme obsah výpovede, až sekundárne ústny prejav, plynulosť prejavu, slovnú zásobu a dodržiavanie gramatických pravidiel.
- V geometrii zohľadňujeme správny postup, nie len konečné technické prevedenie zobrazenie, akceptujeme zníženú úroveň grafického prejavu.
- Pri slovných úlohách pomáhame s vypracovaním zápisu matematickej úlohy.
- Umožníme zápis čiastočných výsledkov.
- Nedávame žiakovi na domácu úlohu to, čo nestihol vypracovať/dopísať na hodine.
Žiakom z cudzojazyčného prostredia alebo žiakom, ktorých prvým jazykom nie je slovenčina, ktorí sa vzdelávajú na našej škole, ponúkame na odstránenie jazykovej bariéry jazykový kurz štátneho jazyka. V čase osvojovania si vyučovacieho jazyka budeme pri hodnotení žiaka, ktorého prvým jazykom nie je slovenčina, zohľadňovať úroveň ovládania štátneho jazyka. Učitelia k týmto žiakom tiež pristupujú individuálne, tolerujú ich výsledky nielen v slovenskom jazyku, ale aj v ostatných predmetoch a pomáhajú im prekonať bariéru, ktorú so sebou prináša neznalosť vyučovacieho jazyka a prostredia.
ŠPECIFICKÉ PODPORNÉ OPATRENIA URČENÉ PRE ŽIAKOV SO ŠVVP
Škola poskytuje špecifickú podporu žiakom, ktorí podľa § 2 i) šk. zákona majú špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby. Špeciálna výchovno-vzdelávacia potreba (ŠVVP) je požiadavka určená diagnostikou v zariadeniach poradenstva a prevencie na poskytnutie podporného opatrenia vo výchove a vzdelávaní žiakovi so zdravotným znevýhodnením, zo sociálne znevýhodneného prostredia a s nadaním alebo žiakovi, ktorého zdravotný stav, sociálne podmienky, jazykové schopnosti, nadanie, správanie, kognitívne schopnosti, motivácia, emocionalita, tvorivosť alebo zručnosti vyžadujú poskytnutie podporného opatrenia.
Žiakom so ŠVVP sa okrem cielených podporných opatrení poskytujú podľa ich individuálnych potrieb aj špecifické podporné opatrenia. Podporné opatrenie pre žiakov so ŠVVP sa realizujú buď v rámci Školského vzdelávacieho programu, tohto dodatku k školskému vzdelávaciemu programu alebo doplnením cez Individuálny vzdelávací program (IVP) podľa § 7a) školského zákona, pričom sa realizuje úpravou podmienok, obsahov, foriem, metód a prístupov vo výchove a vzdelávaní, uplatnenie ktorých je nevyhnutné na rozvoj schopností alebo osobnosti žiaka, aby dosiahol primeraný stupeň vzdelania a začlenenie do spoločnosti. Žiak postupuje podľa IVP len v tých prípadoch, ak nemôže postupovať podľa školského vzdelávacieho programu (napr. žiak s viacerými ťažkosťami a úpravou dochádzky...).
Na podporu výchovy a vzdelávania žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami škola zabezpečí najmä:
a) včasnú pedagogickú diagnostiku a v nadväznosti na jej závery v spolupráci s príslušným zariadením poradenstva a prevencie odbornú diagnostiku (špeciálnopedagogickú, liečebnopedagogickú, sociálno-pedagogickú, logopedickú, psychologickú, medicínsku diagnostiku), vzdelávanie podľa individuálneho vzdelávacieho programu (ak je potrebné), individuálnu a skupinovú prácu, používanie špeciálnych metód a foriem vyučovania, úpravu vzdelávacích cieľov a obsahu, uplatňovanie rozličných foriem hodnotenia, aplikáciu špecifických a alternatívnych foriem komunikácie, prípadne iných jazykov a prostriedkov komunikácie, spoluprácu s rodičmi a ďalšie, v závislosti od individuálnej potreby konkrétneho žiaka;
b) materiálne vybavenie, ktoré zahŕňa špeciálne edukačné publikácie, špeciálne vyučovacie pomôcky, kompenzačné pomôcky, prístroje, digitálne technológie, úpravu prostredia, prípadne špeciálne miestnosti a učebne;
c) odborný prístup pedagogických a odborných zamestnancov, školského podporného tímu a zariadení poradenstva a prevencie, podporu pedagogického asistenta;
d) akceptujúce školské prostredie a programy v triedach a školách, ktoré sú zamerané na formovanie pozitívnych postojov k ľuďom s odlišnosťou a znevýhodnením;
e) odbornú prípravu pedagogických a odborných zamestnancov;
f) finančné zdroje na zabezpečenie špeciálnych materiálnych, odborných a personálnych podmienok.
Žiaci s oslabeniami v oblasti pohybových schopností
Oslabenia v oblasti pohybových schopností sa u žiaka môžu prejavovať v oblasti hrubej motoriky a jemnej motoriky vrátane grafomotoriky, logomotoriky, oromotoriky, mimiky, vizuomotoriky a senzomotoriky. Do tejto skupiny žiakov patria najmä žiaci s telesným postihnutím, dysgrafiou a narušenou komunikačnou schopnosťou.
- Rešpektujeme úroveň jemnej a hrubej motoriky, tak ako aj úroveň motoriky hovoridiel a individuálne špecifické formy písania.
- Umožníme žiakom používanie špeciálnych písacích potrieb, upravených rysovacích potrieb, ťažidiel na zošity, učebnice a pracovné zošity, špeciálnych školských lavíc so sklopnou doskou a nastaviteľnou výškou a iných kompenzačných pomôcok.
- Rešpektujeme potrebu pomoci a asistencie žiakovi pri vykonávaní niektorých činností a aktivít.
- V prípade potreby zaraďujeme motorické rozcvičky a relaxačné cvičenia.
Žiaci s oslabeniami v oblasti zmyslového vnímania
Oslabenia v oblasti zmyslového vnímania u žiakov sa môžu prejavovať v oblasti sluchového, zrakového, hmatového, čuchového, chuťového vnímania, propriorecepcie, vestibularity, a kinestetiky. Do tejto skupiny žiakov patria najmä žiaci so zrakovým postihnutím, sluchovým postihnutím.
- Rešpektujeme oslabenia zmyslového vnímania.
- Zabezpečíme žiakom vzdelávanie v Braillovom písme alebo v posunkovom jazyku, v prípade potreby prítomnosť tlmočníka do posunkového jazyka.
- Ak je to potrebné usmerňujeme žiaka v neznámom priestore.
- Zabezpečíme žiakom vhodné svetelné podmienky.
- Zabezpečíme čo najvhodnejšie podmienky na odzeranie žiaka so sluchovým postihnutím (dostatočné osvetlenie, neprerušovaný očný kontakt, vzdialenosť medzi hovoriacim a odzerajúcim, výšková úroveň hlavy odzerajúceho a komunikujúceho, pozitívny citový vzťah odzerajúceho k hovoriacemu, nekričať atď.). Rešpektujeme, že odzeranie je možné len počas určitej doby, potom jeho možnosti prudko klesajú kvôli únave, neschopnosti sústredenia sa a pod..
- V prípade potreby znížime u žiaka senzorickú záťaž prostredia, posadíme žiaka na pokojnejšie miesto s minimom senzorických podnetov.
- Umožníme žiakom používanie špeciálnych písacích potrieb, upravených rysovacích potrieb, špeciálnych školských lavíc so sklopnou doskou a korekčných a kompenzačných pomôcok.
- Umožníme žiakovi používať počítač na písanie poznámok a vypracovávanie písomných prác, poskytneme žiakovi používanie špeciálneho softvéru umožňujúceho úpravu textu v počítači alebo používanie počítača s hlasovým výstupom.
- Žiakovi so zrakovým postihnutím, ktorý používa bežné písmo, zabezpečíme dostatočný zrakový odpočinok podľa individuálnych potrieb.
- Umožníme žiakovi nahrávať si výklad učiva na diktafón.
- Pri výklade učiva volíme pomalý prístup, dodržiavame požiadavku konkretizácie učiva a zapájame všetky zmysly žiakov.
- Využívame opisnú formu vysvetľovania učiva, ak je v triede žiak so zrakovým postihnutím. Takisto verbalizujeme slovne všetko, čo sa píše na tabuľu alebo ukazuje na didaktickej pomôcke.
- Poskytneme žiakom rôzne predmety a veci, ktoré majú rôzne vlastnosti, ako napríklad farby, tvar, vôňu, zvuk a chuť, ktoré môžu následne skúmať a tak rozvíjať svoje zmyslové vnímanie.
- Využívame príležitosti k manipulácii s rôznymi materiálmi a objektami, ako napríklad aktivity s pieskom, hlinou, špongiami a pod.
- Zahrnieme do vyučovania senzorické puzzle a hry, ktoré vyžadujú použitie zmyslového vnímania.
Žiaci s oslabeniami v oblasti kognitívnych schopností a exekutívnych funkcií
Oslabenia v oblasti kognitívnych schopností a exekutívnych funkcií sa u žiaka môžu prejavovať v oblasti myslenia (kritického, logického, tvorivého...), pamäti, pozornosti, predstavivosti, porozumení reči, ale napríklad aj v schopnosti žiaka tvoriť a uskutočňovať plány, tvoriť analógie, rešpektovať pravidlá sociálneho správania, riešiť problémy, adaptovať sa na nečakané okolnosti a podobne. Do tejto skupiny žiakov patria najmä žiaci s mentálnym postihnutím, poruchou autistického spektra, vývinovými poruchami učenia, poruchami pozornosti a narušenou komunikačnou schopnosťou.
- Rešpektujeme ťažkosti pri niektorých myšlienkových operáciách.
- Rešpektujeme pomalé tempo zapamätávania si a narušenie pamäti.
- Rešpektujeme zníženú mieru koncentrácie a vytrvalosti pozornosti.
- Vhodne zvolíme miesto žiaka v triede tak, aby sedel sám alebo s pokojným spolužiakom, s dôrazom na to, aby bol čo najmenej rušený okolitými vplyvmi spolužiakov a prostredia, ale aby aj on sám čo najmenej rušil spolužiakov. Je vhodné z triedy odstrániť všetky zbytočné dekoratívne predmety, ktoré by rozptyľovali pozornosť žiaka.
- Nenapomíname žiakov za drobné prejavy motorického nepokoja, pokiaľ to výrazne nenarúša priebeh vyučovacej hodiny.
- V prípade potreby využívame u žiaka slovníček na zaznamenávanie si domácich úloh, zapísanie domácej úlohy do slovníčka vždy skontroluje vyučujúci alebo pedagogický asistent.
- Nové učivo usporiadame po krokoch a dodržiavame postupnosť od jednoduchého k zložitejšiemu.
- Vytvárame priestor pre časté opakovanie a precvičovanie učiva s cieľom upevňovať základné vedomosti a zručnosti.
- V matematike uznáme ako správny príklad aj príklad zle odpísaný, ak je správne vypočítaný.
- Tolerujeme chyby vzniknuté zámenou znamienka.
- Oboznamujeme žiakov s procesmi myslenia a učenia sa, naučíme žiakov používať efektívne stratégie učenia.
- Orientujeme učenie na využiteľnosť v situáciách praktického života.
- Aktívne angažujeme žiakov kladením otázok, ktoré podporujú kritické myslenie, hĺbkové porozumenie a prepájanie nových informácií s existujúcimi poznatkami.
- Predkladáme žiakom rôzne výzvy a problémové situácie, ktoré si vyžadujú kognitívne úsilie a riešenie s cieľom podpory analytického a kreatívneho myslenia, ako aj kritického myslenia.
- Nasmerujeme žiakov ako kriticky čítať a analyzovať texty, podporujeme ich vytváraním argumentov a písaním jasne a logicky štruktúrovaných textov.
- Používame alternatívne texty, ako príbehy, básne, novely alebo iné literárne diela, ktoré žiakov motivujú premýšľať nad obsahom textu a súvislosťami.
- Nevolíme činnosti, ktoré sú spojené s rýchlosťou a súťažením.
Žiaci s oslabeniami v oblasti komunikačnej schopnosti, jazyka a reči
Oslabenia v oblasti komunikačnej schopnosti, jazyka a reči sa u žiakov môžu prejavovať vo všetkých zložkách hovorenej a písanej reči, v jednej alebo vo viacerých jazykových rovinách súčasne. Do tejto skupiny žiakov patria najmä žiaci s narušenou komunikačnou schopnosťou a vývinovými poruchami učenia.
- Rešpektujeme narušenie porozumenia reči a narušenia produkcie reči, ktoré sa prejavujú v hovorenej aj písanej reči.
- Akceptujeme u žiakov nesprávnu výslovnosť niektorých hlások, ktorá sa pravdepodobne prejaví nielen v hovorenej reči, ale aj v písanej reči.
- Podporujeme u žiakov porozumenie hovorenej aj písanej reči pomocou stratégií preformulovávania, komentovania či parafrázovania.
- Vysvetľujeme nové slová, pojmy a definície viacerými spôsobmi, využívame multisenzoriálny prístup.
- Podporujeme žiakov vo verbálnom vyjadrovaní aj v písomnej komunikácii.
- Doprajeme žiakom dostatok času na vyjadrenie sa.
- U žiakov so zajakavosťou sa nesnažíme korigovať ich reč a neopravujeme ich.
- Žiakom poskytneme prenosné slovníky alebo slovníčky, ktoré im pomôžu pri rýchlosti a presnosti pri hľadaní slov a ich významov.
- Umožníme žiakom s problémami v písaní prejsť na písanie tlačeného písma namiesto písaného.
- Umožníme žiakovi pracovať na PC – zapisovať poznámky, vypracovávať úlohy.
- Rozbor básní robíme spoločne so žiakmi, pomáhame im s vyvodením informácií, ktoré explicitne nevychádzajú z textu.
- Pomáhame žiakovi pri písaní slohových prác, volíme jednoduchšie témy, poskytneme mu synonymický slovník, dovolíme mu vypracovať si zoznam slov, ktoré môže použiť k danej téme, o ktorej bude písať.
- Pri oslabenom jazykovom cite akceptujeme, že sa v spontánnej reči, ale aj v písanej reči vyskytujú gramaticky nesprávne tvary slov, nesprávne koncovky pri časovaní a skloňovaní slov. Poskytujeme žiakom správny tvar slova alebo vety.
- V cudzom jazyku sa sústredíme na zvládnutie základnej slovnej zásoby, využívame v čo najväčšej miere zrakové vnímanie (obrázky, fotky...).
- V cudzom jazyku uprednostňujeme ústny prejav, v písomnom prejave akceptujeme slová napísané foneticky.
- V cudzom jazyku netrváme na úplne presnom naučení sa gramatických pravidiel, dbáme viac na učenie sa fráz a rozvoj konverzačných zručností v cudzom jazyku.
- Používame pracovné listy a cvičenia, ktoré posilňujú schopnosť komunikovať jasne a presne (napr. tvorba príbehov, popisovanie obrázkov, dopĺňanie slov).
- Využívame jazykové hry a aktivity, ktoré podporujú rozvoj slovnej zásoby, gramatiky a výslovnosti (napr. hádanky, osemsmerovky, slovný futbal).
- Umožníme žiakom precvičovať si sociálne situácie a komunikačné zručnosti prostredníctvom simulácie rôznych postáv a situácií.
Žiaci s oslabeniami v oblasti sociálno-komunikačných zručností
Oslabenia v oblasti sociálno-komunikačných zručností sa môžu u žiakov prejavovať nízkou schopnosťou nadväzovať kontakt s okolím, neschopnosťou alebo zníženou schopnosťou aktívneho trávenia voľného času, neadekvátnymi reakciami na bežné situácie, nízkym prosociálnym správaním a podobne. Do tejto skupiny žiakov patria najmä žiaci s narušenou komunikačnou schopnosťou, poruchami pozornosti a poruchou autistického spektra.
- Rešpektujeme problémy v sociálno-komunikačných zručnostiach.
- Podporujeme u žiakov schopnosť vyjadrovať svoje myšlienky a pocity verbálne aj neverbálne.
- Podporujeme u žiakov kreatívne písanie, tvorbu príbehov, básní a výtvarných prác, ktoré umožňujú žiakov vyjadriť svoje myšlienky, pocity a skúsenosti prostredníctvom písomného a umeleckého prejavu.
- Upevňujeme schopnosť riešiť konflikty, posilňujeme u žiakov schopnosť efektívne a asertívne riešiť konflikty, umožňujeme žiakom prežívať akceptovateľné spôsoby riešenia ťažkostí.
- Podporujeme pozitívne správanie.
- Snažíme sa u žiakov vzbudiť záujem o prijímanie kultúry, ale aj o vytváranie kultúrnych hodnôt.
- Zapájame žiakov do skupinových diskusií a debát, poskytujeme žiakom príležitosť vyjadrovať svoje názory, počúvať názory ostatných a učiť sa rešpektovať rozdielne stanoviská.
- Umožňujeme žiakom precvičovať si sociálne situácie a komunikačné zručnosti prostredníctvom simulácie rôznych postáv a situácií.
Žiaci s oslabeniami v oblasti emocionality
Oslabenia v oblasti emocionality sa u žiakov môžu prejavovať izoláciou v skupine, nízkou úrovňou emocionálnej inteligencie, narušenou schopnosťou regulácie správania, emocionálnou nestabilitou a podobne. Do tejto skupiny žiakov patria najmä žiaci s poruchou autistického spektra a poruchou pozornosti.
- Rešpektujeme ťažkosti žiaka vyplývajúce z oslabenia v oblasti emocionality.
- Zameriavame sa na systematické posilňovanie sociálnych a emocionálnych zručností žiakov, učíme žiakov identifikovať a regulovať svoje emócie, rozvíjať empatiu a súcit vo vzťahu k ostatným, konštruktívne riešiť konflikty a rozvíjať schopnosť komunikácie a spolupráce.
- Prostredníctvom praktických aktivít a zážitkového učenia podporujeme emocionálny rozvoj žiakov.
- Používame rolové hry a simulácie, kde žiaci majú príležitosť vyskúšať si rôzne situácie a roly, čím sa učia porozumieť a súcitiť s emóciami iných ľudí.
- Organizujeme skupinové diskusie a aktivity, ktoré umožňujú žiakom vyjadriť svoje myšlienky, pocity a skúsenosti.
Žiaci s oslabeniami v oblasti sebaobsluhy a autonómie
Oslabenia v oblasti sebaobsluhy a autonómie sa môžu u žiakov prejavovať napríklad nesamostatnosťou pri príprave na a počas výchovno-vzdelávacieho procesu, nesamostatnosťou pri práci, nesamostatnosťou v sebaobslužných úkonoch, nízkou miernou sebapresadzovania a podobne. Do tejto skupiny žiakov patria najmä žiaci s telesným postihnutím, mentálnym postihnutím a poruchou autistického spektra.
- Rešpektujeme nesamostatnosť žiakov v sebaobslužných úkonoch, pri riešení úloh a rozhodovaní.
- Postupne usmerňujeme žiakov k samostatnému vykonávaniu úloh a činností.
- Modelujeme a demonštrujeme postupy a techniky v oblasti sebaobsluhy a autonómie, poskytujeme žiakom jasný príklad toho, ako vykonávať rôzne úlohy a aktivity samostatne.
- Vedieme žiakov k samostatnému rozhodovaniu, ponúkame im možnosti výberu, podporujeme diskusie a pomáhame žiakom vyhodnocovať následky svojich rozhodnutí.
- Žiakov učíme praktickým zručnostiam, ako je obliekanie sa, upratovanie, plánovanie času a organizácia činností.
- Používame pomôcky a materiály, ktoré podporujú samostatnosť a sebaobsluhu žiakov, napr. grafické organizéry, návody, kalendáre.
- Podporujeme samostatnosť žiakov v učení, učíme ich plánovať a organizovať si vlastné učenie.
- Zapájame žiakov do realistických situácií a cvičení, ktoré im umožnia prakticky uplatňovať svoje sebaobslužné a autonómne schopnosti.
- Podporujeme žiakov pri riešení problémov, rozvíjame ich schopnosť riešiť problémy a prekonávať prekážky.
- Podnecujeme kritické myslenie, podporujeme kreatívne a inovatívne riešenia.
Žiaci s nadaním
Žiak s nadaním je žiak, ktorý má intelektové nadanie, umelecké nadanie alebo športové nadanie. Intelektovým nadaním sa rozumie vysoko nadpriemerne rozvinuté poznávacie schopnosti v jednej alebo viacerých intelektových oblastiach. Umelecké nadanie sa prejavuje v niektorej z umeleckých oblastí, a to najmä výtvarnej, hudobnej, literárno-dramatickej, tanečnej. Športové nadanie sa prejavuje v niektorej z oblastí individuálneho alebo kolektívneho športu. Žiakov s intelektovým nadaním považujeme za žiakov so ŠVVP na základe diagnostiky zariadenia poradenstva a prevencie.
- Žiak s nadaním môže byť prijatý do školy pred dosiahnutím šiesteho roku veku.
- Zabezpečíme žiakom, ktorí presahujú vzdelávací štandard v niektorom vyučovacom predmete vzdelávanie daného predmetu vo vyššom ročníku.
- Umožníme žiakom preradenie do vyššieho ročníka bez absolvovania predchádzajúceho ročníka alebo absolvovanie dvoch ročníkov v priebehu jedného školského roka, a tak skrátiť dobu nižšieho stredného vzdelávania.
- Žiakom s nadaním zabezpečíme prehlbovanie a rozširovanie učiva tak, aby sme im umožnili realizovať sa a rozvíjať sa, a tým obohatili ich osobnosť.
- Mechanické aktivity aplikujeme len v nutnej miere, nepodávame žiakom s nadaním holé fakty, ale zadávame úlohy v čo najväčšej miere ako problémové situácie z každodenného života, emocionálne blízke, stimulujúce, aktuálne a vtipné.
- Nepreceňujeme pamäťové učenie, i keď si nadaní žiaci pamätajú veľa faktov, treba im umožniť pamätať si dôležité fakty prostredníctvom činností a zážitkov.
- Dbáme na všestranný rozvoj osobnosti nadaných žiakov, a to v oblasti pohybovej, kognitívnej, motivačnej, vôľovo emocionálnej, sociálnej i v oblasti manuálnych zručností.
- Rozvíjame rôzne spôsoby myslenia (logické, kritické, tvorivé).
- Predkladáme žiakom rôzne výzvy a problémové situácie, ktoré si vyžadujú kognitívne úsilie a riešenie s cieľom podpory analytického a kreatívneho myslenia, ako aj kritického myslenia.
- Používame alternatívne texty, ako príbehy, básne, novely alebo iné literárne diela, ktoré žiakov motivujú premýšľať nad obsahom textu a súvislosťami.
- Vedieme žiakov k realistickému sebahodnoteniu vlastných schopností a výsledkov svojej práce.
Žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia
Sociálne znevýhodnené prostredie definujeme ako prostredie, ktoré vzhľadom na sociálne, rodinné, ekonomické a kultúrne podmienky žiaka z tohto prostredia znevýhodňuje vo výchovno-vzdelávacom procese. Sociálne znevýhodneným prostredím (SZP) je pre žiaka rodina, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi a príjem rodiny je najviac vo výške životného minima, rodina, v ktorej aspoň jeden z rodičov alebo osoba, ktorej je zverené do osobnej starostlivosti patrí do skupiny znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie, rodina, v ktorej najvyššie ukončené vzdelanie rodičov je základné alebo aspoň jeden z rodičov nemá ukončené základné vzdelávanie, rodina, ktorá má neštandardné bytové a hygienické podmienky (napr. žiak nemá vyhradené miesto na učenie, nemá vlastnú posteľ, nie je zavedená elektrická prípojka a pod.).
Cieľom výchovy a vzdelávanie žiakov zo SZP je vytvorenie podnetného a podporného prostredia pre efektívne vzdelávanie, aby bol zabezpečený ich rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelaniu.
- Žiakom zo SZP prispôsobujeme metódy a formy vzdelávania podľa individuálneho prístupu tak, aby boli žiaci podporení a motivovaní sa efektívne vzdelávať.
- Vytvárame pre žiakov zo SZP atraktívne edukačné prostredie, ktoré rešpektuje sociálne, kultúrne a jazykové špecifiká žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia jazykových menšín.
- Zabezpečujeme chýbajúce pomôcky pre žiakov zo SZP nad rámec dotácie na školské potreby.
- Žiakov zo SZP motivujeme a vytvárame im vhodné podmienky s ohľadom na ich pokračujúce vzdelávanie, pôsobenie na trhu práce a praktický život.
- V rámci výchovno-vzdelávacieho procesu pripravujeme aktivity, v ktorých žiaci zo SZP môžu prejaviť a uplatniť svoje silné stránky, záujmy a schopnosti.
- Zabezpečujeme podmienky na komplexný rozvoj osobnosti žiakov zo SZP.
- Zabezpečujeme pre žiakov zo SZP účasť na aktivitách realizovaných školou.
- Žiakov zo SZP a ich rodičov motivujeme a vytvárame podmienky pre pravidelnú dochádzku na vyučovanie.
- Včasne riešime ťažkosti vo vzdelávaní, využívame podporu pedagogického asistenta a iné dostupné možnosti podpory pedagogických a odborných zamestnancov.
- Zabezpečíme systém doučovacích aktivít pre neprospievajúcich žiakov.
- V prípade odlišného materinského jazyka v obsahu a metódach vyučovania individuálne zohľadňujeme mieru žiakových znalostí vyučovacieho jazyka.
Úpravy hodnotenia u žiakov so ŠVVP:
- Pri hodnotení žiakov so ŠVVP dodržiavame prílohu 2 Metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy, ktorá určuje zásady hodnotenia žiaka so zdravotným znevýhodnením začleneného v základnej škole a Metodický pokyn č. 19/2015 na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím – primárne vzdelávanie.
- Volíme diferencovaný prístup pri skúšaní a hodnotení.
- Pri hodnotení rešpektujeme psychický a fyzický zdravotný stav žiaka, druh a stupeň zdravotného znevýhodnenia, ak má vplyv na úroveň a výsledky práce žiaka v príslušnom predmete.
- Školské skúšanie a práce, ktoré majú vplyv na klasifikáciu, by sa mali diať iba za dobrého sústredenia, a to len v prvej polovici vyučovacieho času a na začiatku jednotlivých vyučovacích hodín.
- Ak sú u žiaka významné rozdiely vo výkonoch v ústnej a písomnej skúške, tak pri skúšaní uprednostníme tú formu, ktorá je pre žiaka vhodnejšia a ktorá predstavuje východisko pre hodnotenie jeho učených výsledkov.
- Ak má žiak narušenú komunikačnú schopnosť, sluchové postihnutie alebo poruchu autistického spektra, tak pri ústnej odpovedi zabezpečíme také podmienky, aby žiak neutrpel psychickú ujmu. Žiaka nemusíme vyvolať pred tabuľu, ale môžeme ho skúšať z miesta.
- Pri ústnom skúšaní dávame pomocné otázky, napovedáme žiakovi, pomáhame pri vyjadrovaní ponúknutím slov, ktoré môže použiť.
- Ak má žiak zajakavosť a nemá zo zariadenia poradenstva a prevencie odporúčanie o vylúčení ústneho hodnotenia, tak môže byť ústne hodnotený, ale je potrebné mu poskytnúť viac času na odpoveď a nehodnotiť formálnu stránku odpovede.
- Ak má žiak narušenú komunikačnú schopnosť alebo sluchové postihnutie tak hodnotíme predovšetkým vecné poznatky a praktické zručnosti, nie úroveň jazykového prejavu.
- Akceptujeme jednoduché, neobsiahle slovné výpovede. Nevyžadujeme obsiahle opisy od žiaka s narušenou komunikačnou schopnosťou.
- Pri skúšaní, najmä žiakov so sluchovým a zrakovým postihnutím, dbáme na to, aby žiak správne a jednoznačne porozumel zadaným otázkam a úlohám.
- Úroveň čítania hodnotíme individuálne, s ohľadom na druh a stupeň zdravotného znevýhodnenia žiaka.
- Grafický prejav žiaka s takým zdravotným znevýhodnením, ktoré má vplyv na jeho úroveň (napr. písanie, výtvarný prejav) sa priebežne ani súhrnne nehodnotí známkou.
- Ak žiak má zníženú úroveň grafického prejavu nehodnotíme úpravu zošitov a písomných prác.
- Estetická stránka grafického prejavu žiaka so zrakovým postihnutím, ktorý používa bežné písmo, sa nehodnotí.
- Umožníme žiakom so ŠVVP písať písomné práce a diktáty individuálne mimo triedy so školským špeciálnym pedagógom alebo pedagogickým asistentom.
- Umožníme žiakovi precvičiť si diktát najprv doma a až potom ho písať v škole.
- Ak žiak so sluchovým postihnutím píše diktát, tak sa nehodnotí známkou, ale slovne. Pri hodnotení učiteľ spolupracuje so žiakom.
- Diktát žiaka s vývinovými poruchami učenia sa nehodnotí známkami, ale slovne, vyčísli sa počet chýb a pri hodnotení sa spolupracuje so žiakom. Známkou je možné hodnotiť vydarený diktát tzn. taký, za ktorý žiak bude hodnotený známkou 1,2,3.
- Využívame rôzne formy diktátov, ktorými možno nahradiť klasický diktát: skrátený diktát, diktát formou doplňovačky, tzv. milosrdný diktát (s možnosťou opraviť si chyby po kontrole učiteľom, ktorý označil slová s chybami)...
- Podľa individuálnych potrieb žiaka mu umožníme pri písomnej skúške dlhší časový limit, skrátime mu množstvo zadaných úloh, upravíme zadanie tak, aby napísal len stručnú odpoveď alebo využijeme testovú formu a výber z možností.
- Prispôsobujeme počet a náročnosť príkladov schopnostiam žiakov.
- Časovo limitované úlohy, tzv. päťminútovky, sú pre väčšinu žiakov so ŠVVP neadekvátne, preto je vhodné im ich nezadávať alebo ich aspoň neznámkovať.
- Hodnotíme vždy len to, čo žiak stihol vypracovať, nie to čo nevypracoval. V prípade potreby si upravíme stupnicu presne pre daného žiaka.
- V cudzom jazyku volíme tolerantné hodnotenie a u žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou a žiakov s vývinovými poruchami učenia akceptujeme slová napísané foneticky správne.
- Ak v správaní zdravotne znevýhodneného žiaka alebo žiaka s chronickým ochorením učiteľ pozoruje prejavy, vyplývajúce z daného znevýhodnenia alebo choroby (napr. impulzívnosť, podráždenosť, poruchy pozornosti, únava a pod.) zohľadňuje ich pri hodnotení žiaka.
- Ak sa žiak vrátil do kmeňovej školy zo školy pri zdravotníckom zariadení, rešpektujeme hodnotenie, ktoré žiak získal v škole pri zdravotníckom zariadení.
- Žiaka s chronickým ochorením, zdravotne oslabeného alebo po dlhodobom ochorení, ak ešte nemohol byť adekvátne pripravený a jeho výkon je výrazne nižší ako zvyčajne, nehodnotíme primerane dlhé obdobie, kým sa žiak doučí učebnú látku.
V Krížovej Vsi, dňa 09.09. 2024
Základná škola, Krížová Ves
Školský vzdelávací program
(konsolidovaný)
Názov vzdelávacieho programu
Školský vzdelávací program
Stupeň vzdelania
ISCED 1, ISCED 2
Dĺžka štúdia
9 rokov resp. 10 rokov
Forma štúdia
denná
Vyučovací jazyk
slovenský
Druh školy
štátna
Dátum schválenia
28. 08. 2024
Miesto vydania
Základná škola Krížová Ves
Predkladateľ:
Základná škola Krížová Ves
Riaditeľka školy:
Mgr.Ľudovít Siska
Telefón:
052 4591258
Mob:
0917 418 119
E-mail:
zskrizovaves@gmail.com
Adresa webovej stránky školy:
zskrizovaves.edupage.org
OBSAH
A. Úvodné identifikačné údaje
B. Ciele a poslanie vzdelávania
C. Charakteristika a vlastné zameranie školy
D. Profil absolventa
E. Charakteristika programu
F. Učebný plán
G. Učebné osnovy, špecifické ciele predmetov
H. Materiálne zabezpečenie programu I. Personálne zabezpečenie programu
J. Zabezpečenie bezpečnosti práce a ochrany zdravia pri štúdiu
K. Zabezpečenie vzdelávania žiakov so špeciálnymi vzdelávacími potrebami
L. Systém kontroly a hodnotenia žiakov
M. Systém zabezpečenia kvality, autoevalvácie školy a výučby
A. Úvodné identifikačné údaje
Názov vzdelávacieho programu: Školský vzdelávací program
Školský vzdelávací program korešponduje so štátnym vzdelávacím programom ISCED 1 a ISCED 2. Vzdelávací program školy korešponduje súčasne s novým smerom vzdelávania, ktorý bol prijatý na základe správy Medzinárodnej komisie UNESCO pre vzdelávanie v 21. storočí s názvom „ Učenie je skryté bohatstvo." Vychádza zo štyroch pilierov vzdelávania:
• Učiť sa poznávať - osvojovať si nástroje pochopenia sveta a rozvinúť
zručnosti potrebné na učenie.
• Učiť sa konať - naučiť sa tvorivo zasahovať do svojho prostredia.
Nielen osvojiť si poznávacie procesy, ale ich aj využiť v praxi.
• Učiť sa žiť medzi ľuďmi - spoluprácou s ostatnými sa podieľať na
všetkých spoločných činnostiach
• Učiť sa byť - porozumieť vlastnej osobnosti a jej utváraniu v súlade
s morálnymi hodnotami
Kód a názov študijného odboru: Druh školy - 211 - Základná škola
Stupeň vzdelania: Absolvovaním iŠkVP v súlade s medzinárodnou normou pre klasifikáciu vzdelávania ISCED 1 a ISCED 2 absolvent základnej školy získa po 4. ročníku osvedčenie o absolvovaní primárneho vzdelania a po 9. ročníku osvedčenie a získaní nižšieho stredného vzdelania.
Dĺžka štúdia: 9 rokov resp. 10 rokov
Forma štúdia: denná
Vyučovací jazyk: slovenský
Druh školy: štátna
Dátum schválenia, miesto vydania: 28. 08. 2024, Základná škola Krížová Ves
Školský vzdelávací program
schválený pedagogickou radou
Zriaďovateľ: Obec Krížová Ves
B. Ciele a poslanie vzdelávania
Vzdelávanie v našej škole je zamerané na ciele, nielen na obsah. Výchova a vzdelávanie sa orientuje na rozvoj kompetencií žiakov pre praktický život. Chceme dosiahnuť, aby absolventi našej školy, ktorí pochádzajú z MRK využili v budúcnosti to, čo sme ich naučili, aby do života vstúpili s kvalitným vybavením v oblasti vedomostí, zručností a postojov, aby ich vzdelania kladne ovplyvnilo a v spoločnosti sa dokázali sebavedomo pohybovať.
Vzdelávacie ciele vychádzajú z potreby kultivovať potenciál každého žiaka vo všetkých oblastiach jeho rozvoja, pomôcť k osvojeniu si funkčnej gramotnosti, ktorá umožní celoživotné vzdelávanie a súčasne viesť žiakov aj k vnímaniu potreby ochrany sveta a kultúry, v ktorej sa spoločnosť nachádza.
Základná škola poskytuje vzdelanie tak, aby pripravila svojich žiakov pre ďalšie vzdelávanie na stredných školách. Školský vzdelávací program obsahuje posilnené hodiny slovenského jazyka a literatúry z dôvodu získania kľúčových kompetencií v oblasti komunikačných schopností, ústnych a písomných spôsobilostí. Posilnené hodiny matematiky by mali zlepšiť matematickú gramotnosť.
Všeobecný cieľ vzdelávania:
Rozvoj kompetencií žiaka pre praktický život. Žiak má získať kvalitné vedomosti, zručnosti a postoje pre ďalšie vzdelávanie.
Čiastkové ciele:
• učiť žiakov učiť sa
• kultivovať potenciál každého žiaka vo všetkých oblastiach jeho rozvoja,
• rozvíjať a posilňovať kritické myslenie, toleranciu a flexibilnosť,
• rozvíjať schopnosť vytvoriť si denný program s časovým rozvrhom, posilňovať sebadisciplínu
• posilňovať a rozvíjať komunikačné zručnosti,
• osvojiť si funkčnú gramotnosť, ktorá umožní celoživotné vzdelávanie a súčasne povedie
žiakov aj k vnímaniu potreby ochrany sveta a kultúry, v ktorej sa spoločnosť nachádza.
C. Charakteristika a vlastné zameranie školy
• Základné údaje o škole:
Základná škola Krížová Ves je štátna základná škola s vyučovacím jazykom slovenským.
Škola sa nachádza vo veľmi peknom prírodnom prostredí.
Školu navštevuje v školskom roku 2024/2025 - 356 žiakov. Žiaci školy pochádzajú z zo sociálne znevýhodneného prostredia. Cieľom je v škole udržať optimálnu klímu sociálneho porozumenia a každodenne vytvárať harmonické prostredie, v ktorom sa deti radi zdržiavajú.
• Materiálne vybavenie školy:
Školský objekt tvoria dve budovy. V prvej budove sa nachádzajú ročníky 5. – 9. a trieda 3.A ( príprava na reformu) v budove v osade ročníky 1. – 4. , 4 oddelenia ŠKD a 3 špeciálne triedy (1.- 4. roč.). V areáli škôl sú dve športové ihriská a telocvičňa.
Školský poriadok pre žiakov i pracovný poriadok pre učiteľov eliminuje nežiadúce správanie, ktoré by mohlo viesť k neefektívnej práci, alebo k poškodeniu zdravia žiaka, alebo učiteľa.
• Charakteristika pedagogického zboru:
V škole pracuje 33 pedagogických zamestnancov. Z toho je 25 učiteľov, 4 vychovávateľky a 4 asistenti učiteľa na plný úväzok. V škole pracujú 1 odborný zamestnanec - školský špec. pedagóg.
• Požiadavky na kontinuálne vzdelávanie pedagogického a odborného zamestnanca:
Prioritou v našej škole je úspešné zvládnutie školskej reformy. Prvým krokom k tomuto cieľu je pozitívne myslenie. Učitelia sa musia naučiť efektívnejšie vzdelávať i keď mnohí sa o to denne pokúšajú. V prvom rade ide v tomto zmysle o vytvorenie bezstresovej atmosféry, prostredia, v ktorom sa všetci dobre cítia. Vzdelávanie zamestnancov bude smerovať k získaniu takýchto zručností. Chceme dosiahnuť, aby žiak chodil do školy s chuťou, aby sa tešil na zaujímavé formy vyučovania, aby mohol kedykoľvek, no s úctou vyjadriť svoj vlastný názor. S ohľadom na profesijný rozvoj PZ a OZ nebudú však len aktivity v rámci kontinuálneho vzdelávania, ale aj tvorivé aktivity súvisiace s výkonom pedagogickej činnosti, alebo odbornej činnosti. Dôležité v neposlednom rade je aj sebavzdelávanie.
V školskom roku 2024/2025 bude absolvovať adaptačné vzdelávanie 1 pedagogický zamestnanec.
Aktualizačné vzdelávanie bude vyhľadávanou formou vzdelávania vzhľadom na náplň tohto produktu, ktorým je prehlbovanie, rozvíjanie a rozširovanie vedomostí a zručností PZ a OZ a tiež a je prípravou na vykonanie atestácie.
Zaujímavé bude aj inovačné vzdelávanie, ktorého náplňou sú inovácie v pedagogike, psychológii aprobačných predmetoch.
MZ a PK nie je zriadená, poradným orgánom riaditeľa, ktorý prerokúva pedagogicko-didaktické a organizačné otázky výchovno-vzdelávacej činnosti, je pedagogická rada. Tr. uč., koordinátor informatizácie, kariérový poradca, , koordinátor výchovy a vzdelávania žiakov ( školský poradca), koordinátor prevencie, sa zúčastnia špecializačného vzdelávania, aby získali profesijné kompetencie potrebné na výkon špecializovaných činností.
Funkčné vzdelávanie na získanie profesijných kompetencií v tomto školskom roku bude absolvovať dvaja vedúci zamestnanec.
Kvalifikačné vzdelávanie bude absolvovať jeden zamestnanec.
• Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov školy:
Systém kontroly spĺňa predpoklady efektívneho hodnotenia, pretože má podporu vedenia a je akceptovaný zamestnancami. Je v súlade s kultúrou školy. Podporuje ciele školy ako organizácie a zodpovedá jej stratégiám. Má jasné kritériá a je administratívne nenáročný. Je hodnotiaci, ale aj rozvíjajúci. Je nepretržitý, teda pravidelne monitorovaný. Je vyhodnocovaný.
Hodnotenie sa zameriava:
1. Na odborné vedomosti a zručnosti t. j. ako ovláda svoje predmety
2. Zamerane na žiaka t. j. ako pozná žiakov, analyzuje ich potreby a záujmy, ako motivuje, aké vyučovacie metódy používa
3. Zameranie na výsledky t. j. či má jasne stanovené ciele, ako chce so žiakmi dosiahnuť čo najlepšie výsledky a kompetencie, v čom chce škole pomôcť.
4. Strategické myslenie t. j. ako si uvedomuje širší kontext svojej práce v triede so záležitosťami školy, regiónu a celoslovenského vzdelávania, či prispieva novými nápadmi.
5. Vedenie ľudí: či buduje výkonné tímy nielen v triede, ale aj v škole so spolupracovníkmi, aktívne rozvíja schopnosť ľudí prostredníctvom náročných úloh, cieľov, spätnej väzby, vedie a motivuje aj menej výkonných ľudí.
6. Osobnostné kvality: či sa snaží rozvíjať v odborných a pedagogických záležitostiach, má dobré vzťahy s kolektívom, vie jasne a účinne komunikovať so žiakmi, je osobne bezúhonný.
Hodnotenie sa realizuje formou hospitácií a ročného hodnotiaceho pohovoru. Hodnotiaci rozhovor pozostáva z troch častí.
Hodnotenie pracovného výkonu - hodnotí sa podľa stupňa dohodnutých cieľov na nasledujúce obdobie. Jednotlivé ciele sú vyhodnocované na základe indikátorov a kvalitatívnych kritérií, ktoré sú stanové pre jednotlivé ciele. Ciele môžu mať odlišnú váhu.
Hodnotenie kompetencií - základom hodnotenia kompetencií je model, ktorý vychádza z kultúry a hodnôt školy a vyjadruje profil ideálneho pedagogického zamestnanca školy. Každý kariérový stupeň a kariérová pozícia má vytvorený svoj kompetenčný profil, ktorý vychádza zo štandardov a potrieb, špecifík školy. Hodnotiteľ na základe výsledkov pedag. pozorovania, dotazníkového zisťovania a iných metód, určí úroveň jednotlivých kompetencií hodnoteného. Podľa tejto škály hodnotiteľ vyjadruje svoj subjektívny pohľad na úroveň kompetencií.
Nevyhovujúce
Zásadný rozpor s niektorými prejavmi pozorovateľného správania, ktoré sú uvedené pri príslušnej kompetencii, prípadne absencia danej kompetencie aj keď bola možnosť ju prejaviť. Systematický rozvoj, ktorého cieľom je potlačenie slabých stránok.
Štandardné
S čiastočnými výhradami zodpovedá popisu prejavov pozorovateľného správania, ktoré sú uvedené príslušnej kompetencii. Rozvoj kľúčových oblastí, ktoré treba zlepšiť. Posilniť silné a potlačiť slabé stránky.
Veľmi dobré
Presne zodpovedá kompetenčnému profilu. Formulovať čiastočné oblasti na zlepšenie - posilnenie silných stránok.
Mimoriadne dobré
Kompetencie sú na vzorovej úrovni, nie je potrebné formulovať žiadnu oblasť zlepšenia
Dohoda o ďalšom rozvoji a vzdelávaní
V tejto časti sa hodnotiteľ a hodnotený dohodnú na profesijnom a odbornom rozvoji kompetencií (zlepšenie pracovného výkonu, príp. ďalší rozvoj prac. kariéry), na predpokladanom vývoji prac. kariéry zamestnanca (jeho postup do vyššieho kariérového stupňa, stane sa učiteľom špecialistom....)
Dlhodobé projekty:
Škola sa zapojila do projektu POP zameraný na celodenné vzdelávanie žiakov z marginalizovaných skupín, ktorý má za úlohu výrazne podporiť inkluzívne prostredie v MŠ a ZŠ. Pomocou projektu sme vytvorili 2 pracovné miesta. Zamestnali sme 2 asistentky , ktorí si plnili úlohy vyplývajúce z projektu a potrieb školy.
• Spôsoby spolupráce s komunitou:
Rada školy rieši fungovanie školy, je informovaná o aktivitách usporiadaných školou. Sleduje výchovno- vzdelávacie výsledky žiakov. Rada školy sa vyjadruje k ŠkVP, spôsobom vzdelávania integrovaných žiakov, aj k spôsobom riešenia problematiky sociálne znevýhodnených. Škola komunikuje s rodičovskou verejnosťou formou ZRPŠ, osobnými konzultáciami. Škola realizuje projekty a aktivity prevencie a eliminácie rizikového správania, delikvencie a kriminality, drogových závislostí, záškoláctva, bezpečného používania internetu, ako aj na podporu morálneho a právneho povedomia. Spolupracujeme s CPP v Kežmarku, SCŠPP v Starej Ľubovni. Pracovníci týchto inštitúcií podľa potreby školy vykonávajú psychologické a špeciálno-pedagogické vyšetrenia, realizujú konzultačno-poradenské služby pre žiakov. Robia diagnostiku aj rediagnostiku žiakov. Škola spolupracuje s obecným úradom a obcou ako zriaďovateľom školy.
• Profilácia školy:
Rešpektujeme intelektuálne a fyzické možnosti každého jednotlivca. Vytvárame viacero ciest vedúcich k jednému cieľu a tým je zvládnutie štátneho i školského vzdelávacieho programu všetkými žiakmi. Absolvent si má odniesť do ďalšieho života široké spektrum vedomostí, zručností, návykov a postojov, pochopiť význam spolupráce a výhody práce v tíme. Dosiahnuť, aby sa naši žiaci vedeli spisovne vyjadrovať a osvojili si pravopis materinského jazyka. Pozná základné slovíčka z jedného cudzieho jazyka, vie jednoduchými vetami odpovedať na položenú otázku, základnými frázami opíše rodinu, záujmy, je pripravený ďalej sa vzdelávať v danom cudzom jazyku. Žiaci ovládajú základné operácie s osobným počítačom a učia sa využívať informačné a komunikačné technológie. Naučiť žiakov pohybovať sa vo svete čísel a základných matematických operácií nevyhnutných pre život. Zoznámiť sa s výhodami odlišností medzi ľuďmi, vyhýbať sa prejavu šikanovania, rasizmu a xenofóbie. Rozumne a šetrne využívať neobnoviteľné prírodné zdroje, zoznámiť sa s možnosťami úspor vody, tepla, energie. Má poznať zásady zdravého životného štýlu vzhľadom k voľbe stravovacích návykov a priaznivého vplyvu športu na ľudské zdravie. Vytvoriť si základné pracovné návyky, zamerané na samostatnú prácu, tvorivú činnosť a kritické myslenie.
Pre dosiahnutie vyššie uvedených cieľov je pri profilácii školy dôraz kladený na:
Vzdelávaciu oblasť: Človek a svet práce - ktorá svojim obsahom i rozsahom zahrňuje všetky sledované oblasti a pôsobí ako integračný prvok.
Vzdelávaciu oblasť: Jazyk a komunikácia - ako základ pre dohovorenie sa písomnou alebo ústnou formou a to nielen v materinskom ale aj cudzom jazyku, pretože v dnešnej dobe platí: „Koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom. "
Človek a príroda : Enviromentálna výchova – s cieľom vytvoriť pozitívny vzťah k prírode a okoliu celkom
Človek a spoločnosť: Regionálna výchova- poznať vlastný región, tradíciu a kultúru a orientovať sa v čase
Sekundárnou profiláciu školy je snaha vyhovieť všetkým žiakom podľa ich schopností a potrieb, a to deťom nadaným i vyžadujúcim špecifický prístup ( napr.: vzhľadom k poruchám učenia).
Vzdelávanie na našej škole smeruje k tomu,
• aby si žiak osvojil metódy učenia a bol motivovaný pre ďalšie vzdelávanie
• aby žiak získal základy tvorivého myslenia, vedel logicky uvažovať a riešiť problémy
• aby žiak zvládol základy komunikácie
• aby žiak vedel spolupracovať a rešpektovať prácu a úspechy vlastné i druhých
• aby si žiak utváral vlastné postoje a prejavoval sa ako slobodná osobnosť
• aby žiak prejavoval pozitívne city v správaní, konaní a prežívaní životných situácií, prejavoval citové vzťahy k ľuďom, svojmu prostrediu i k prírode
• aby bol žiak schopný žiť spoločne s ostatnými ľuďmi, bol tolerantný a ohľaduplný k iným ľuďom
Charakteristika organizačných foriem výučby a metodických postupov
Stratégia nášho vyučovania všetkých predmetov tkvie v
1. motivačných metódach, ktorých cieľom, je vzbudiť záujem žiakov o učebnú činnosť.
2. expozičné metódy - vysvetľovanie, rozhovorov, beseda
3. problémové metódy - znamená učenie sa riešením problémov
4. praktických aktivitách - samostatné činnosti na základe inštruktáže
Z organizačných foriem uplatňujeme vyučovaciu hodinu či už v triede, alebo areáli školy. Ďalej vychádzky do blízkeho okolia ako terénne pozorovania, exkurzie.
• Podmienky poskytovania hmotného zabezpečovania žiakov
Žiaci dostávajú učebnice schválené MŠ SR bezplatne, ostatné pomôcky /zošity, pracovné zošity, perá, pastelky../ hradia rodičia, okresný úrad.. Rodičia po dohovore s učiteľom hradia aj ďalšie pomôcky. Tieto však nie sú povinné. Žiaci v hmotnej núdzi sú zabezpečovaní pomôckami podľa osobitných predpisov sociálneho úradu.
• Školský poriadok a vnútorné predpisy školy
- sú samostatné dokumenty školy. Možno ich predložiť žiadateľovi na požiadanie.
• Pravidlá pri prijímaní žiakov
Pri zápise dieťaťa do prvého ročníka základnej školy musia byť splnené tieto podmienky:
Dovŕšenie šiesteho rok veku do 31. 08. v danom roku, v ktorom má začať plnenie povinnej školskej dochádzky. Dieťa dosiahlo školskú spôsobilosť / testy školskej zrelosti sa uskutočňujú pri zápise do 1. ročníka/. Ak žiak nedosiahne školskú spôsobilosť je po dohode s rodičom a na základe odporúčania poradne prijatý do 0. roč. Riaditeľ školy vydá rozhodnutie o prijatí, alebo neprijatí dieťaťa do školy najneskôr do 31. 05. , ktorý predchádza školskému roku, v ktorom sa má základné vzdelanie začať.
• Podmienky postupu do vyššieho ročníka
Do vyššieho ročníka postupuje žiak, ktorý nemá stupeň prospechu nedostatočný ani v jednom povinnom vyučovacom predmete.
• Spôsob zabezpečenia prestupu žiaka z inej školy
- o prestup žiaka žiada zákonný zástupca riaditeľku školy
- riaditeľ školy vydá rozhodnutie o prijatí, alebo neprijatí žiaka
toto rozhodnutie je relevatným rozhodnutím o prestupe pre riaditeľa školy, z ktorej dieťa odchádza, aj ktorá ho prijala.
C.2 Zameranie školy
Naša škola sa vo svojej práci snaží vytvárať také školské prostredie, v ktorom sa deti cítia dobre a vďaka tomu ich baví aj učiť sa. Ceníme si myšlienku dôležitostí výchovy možno ešte o trochu viac ako vzdelávania. Ústrednou myšlienkou výchovy našich žiakov je snaha spojiť srdce a myseľ tak, aby jej výsledkom bola zvýšená citlivosť voči necitlivosti iných, aby sme výchovou naplnili obsah slov slušnosť, úcta, čestnosť, transparentnosť v každodennom živote. Nech to nie sú preferencie za ktoré by sa mali žiaci hanbiť, ale naopak, treba byť na tieto hodnoty v svojom správaní hrdí a ísť príkladom celej našej občianskej spoločnosti. Súčasne s výchovou k morálnym hodnotám ide ruka v ruke v našej škole aj výchova k hrdosti na našu vlasť. Tiež to nie je cieľ krátkodobý. Je to rokmi pestovaná láska ku rodnej krajine, ktorá je sprevádzaná podporovaním vlastnej kultúry. Vďaka tomu si deti dokážu uchovať tradície svojich predkov a tým i určité charakteristické črty, ktoré ich robia jedinečnými. Neopomíname ani cieľ, ktorým je zdravý životný štýl, pretože zdravé telo je potrebný nástroj k tomu, aby si deti mohli plniť svoje povinnosti, aby sa im dobre darilo a aby raz vyrástli na múdrych, zdravých, charakterných a súcitných ľudí. Školský vzdelávací program je orientovaný smerom k žiakovi. Cieľom je rešpektovať jeho osobné maximum, individuálne potreby a stimulovať ho k práci na hranici jeho osobných možností. Vychovávať ho k rešpektu k druhým, chápaniu rozmanitosti a pripravovať ho pre život v 21. storočí. Cieľom výchovy je rozvoj súboru vedomostí, zručností, schopností, postojov a hodnôt, dôležitých pre človeka, pre jeho zapojenie sa do spoločnosti a úspešné uplatnenie v živote. Sú to kompetencie komunikačné, kognitívne, učebné, sociálne, personálne, občianske. Prioritou výchovno-vzdelávacej činnosti a aktivít školy je rozvoj osobnosti zdravého, sebavedomého žiaka, ktorý dokáže:
• zmysluplne a efektívne používať získané poznatky a schopnosti,
• spolupracovať, hľadať, objavovať, plánovať a organizovať svoju prácu
• sám zhodnotiť výsledky svojej práce a prijať hodnotenie od ostatných
• účinne komunikovať so svojím okolím
• využívať moderné informačné technológie
• vyjadriť a zdôvodniť svoje názory
• rešpektovať názory ostatných
• byť vnímavý a citlivý k ľuďom a životnému prostrediu
• byť tolerantný k ľuďom, kultúram
• prijať zodpovednosť za seba, za iných,
• starať sa o svoje psychické, fyzické a emocionálne zdravie
• naštartovať sa do ďalšieho celoživotného sebavzdelávania
Primárne vzdelávanie poskytuje východiskovú bázu pre postupné rozvíjanie kľúčových spôsobilostí žiakov ako základu všeobecného vzdelania prostredníctvom nasledujúcich cieľov školy:
- poskytnúť žiakom bohaté možnosti vedeného skúmania ich najbližšieho kultúrneho a prírodného prostredia tak, aby sa rozvíjala ich predstavivosť, tvorivosť a záujem skúmať svoje okolie,
- umožniť žiakom spoznávať svoje vlastné schopnosti a rozvojové možnosti a osvojiť si základy spôsobilosti učiť sa učiť sa a poznávať seba samého,
- podporovať kognitívne procesy a spôsobilosti žiakov kriticky a tvorivo myslieť prostredníctvom získavania vlastnej poznávacej skúsenosti a aktívnym riešením problémov,
- vyvážene rozvíjať u žiakov spôsobilosti dorozumievať sa a porozumievať si, hodnotiť (vyberať a rozhodovať) a iniciatívne konať aj na základe sebariadenia a sebareflexie,
- podporovať rozvoj intrapersonálnych a interpersonálnych spôsobilostí, najmä otvorene vstupovať do sociálnych vzťahov, účinne spolupracovať, rozvíjať si sociálnu vnímavosť a citlivosť k spolužiakom, učiteľom, rodičom, ďalším ľuďom obce a k svojmu širšiemu kultúrnemu a prírodnému okoliu,
- viesť žiakov k tolerancii a k akceptovaniu iných ľudí, ich duchovno-kultúrnych hodnôt,
- naučiť žiakov uplatňovať svoje práva a súčasne plniť svoje povinnosti, niesť zodpovednosť za svoje zdravie a aktívne ho chrániť a upevňovať.
Hlavnými programovými cieľmi primárneho vzdelávania sú rozvinuté kľúčové spôsobilosti (ako kombinácie vedomostí, spôsobilostí, skúseností a postojov) žiakov na úrovni, ktorá je pre nich osobne dosiahnuteľná. Osvojovanie kľúčových spôsobilostí (kompetencie) je dlhodobým a zložitým procesom, ktorý začína v preprimárnom vzdelávaní, pokračuje v primárnom a sekundárnom vzdelávaní a postupne sa dotvára v ďalšom priebehu života. Celoživotne sa rozvíjajúce kľúčové spôsobilosti (kompetencie) potrebuje každý jednotlivec na osobné uspokojenie a naplnenie, na rozvoj kompletnej osobnosti, na aktívne občianstvo a na uplatnenie sa vo svete práce. Výber kľúčových kompetencií vychádza z európskeho referenčného rámca kľúčových spôsobilostí, ktoré sú rozpracované s ohľadom na hodnoty a potreby nášho školského systému.
Kľúčové spôsobilosti sú viacúčelové (multifunkčné), lebo slúžia na výkon pracovných a mimopracovných (občianskych, spotrebiteľských, domácnostných, rodinných, zdravotných a iných) aktivít v osobnom živote. Majú nadpredmetový charakter a vzájomne sa prelínajú. Sú výsledkom celkového procesu celostného vzdelávania. K ich rozvíjaniu prispieva celý vzdelávací obsah, organizačné formy a metódy výučby, podnetné sociálno-emočné prostredie školy, programové aktivity uskutočňované v škole, ale aj v mimovyučovacej a v mimoškolskej činnosti.
V etape primárneho vzdelávania sú za kľúčové považované: komunikačné spôsobilosti, matematická gramotnosť a gramotnosť v oblasti prírodných vied a technológií, spôsobilosti v oblasti digitálnej gramotnosti (informačno- komunikačné technológie), spôsobilosti učiť sa učiť sa, riešiť problémy, ďalej sú to osobné, sociálne a občianske spôsobilosti, spôsobilosť chápať kultúru v kontexte a vyjadrovať sa prostriedkami danej kultúry.
Predpokladom dosiahnutia cieľov nižšieho sekundárneho vzdelávania je zaistenie kontinuity a plynulého prechodu z primárneho na nižšie sekundárne vzdelávanie.
Základom nižšieho sekundárneho vzdelávania je interdisciplinárny (medzipredmetový) prístup pri osvojovaní znalostí a spôsobilostí žiakov a rozvoj ich analytických a kritických schopností. Aktuálne znalosti žiakov a ich uplatňovanie v praxi sú východiskovým bodom pri získavaní nových znalostí a ďalšom rozvoji spôsobilostí žiakov.
Nevyhnutnou súčasťou cieľov nižšieho sekundárneho vzdelávania je vypestovať u žiakov zodpovednosť za vlastné učenie sa a poskytnúť im príležitosti objaviť a rozvinúť ich schopnosti v súlade s ich reálnymi možnosťami, aby získali podklad pre optimálne rozhodnutie o ďalšom - vyššom sekundárnom vzdelávaní.
Ciele nižšieho sekundárneho vzdelávania
Hlavným cieľom je, aby žiaci získali :
- primerane veku rozvinuté kľúčové spôsobilosti, zmysluplné základné vedomosti a znalosti a vypestovaný základ záujmu celoživotného učenie sa,
- jasné povedomie národného a svetového kultúrneho dedičstva,
- záujem a potrebu zmysluplnej aktivity a tvorivosti.
Zámermi nižšieho sekundárneho vzdelávania sú tieto očakávania od žiaka:
- osvojiť si základ všeobecného vzdelania poskytovaného školou,
- mať záujem a potrebu učiť sa aj mimo školy,
- osvojenie si a využívanie efektívnych stratégií učenia sa,
- osvojenie si základov komunikačných spôsobilostí a spolupráce,
- mať rešpekt k druhým a zodpovedný vzťah k sebe a svojmu zdraviu.
Silné stránky školy:
Slabé stránky školy:
a) ľudský potenciál
- kvalifikovanosť
pedagogického zboru
- odborná spôsobilosť
pedagogického zboru
- záujem o zvyšovanie kvalifikácie
ďalším vzdelávaním
- zrelý kolektív ochotný k vzájomnej
pomoci
- záujem o mimoškolskú činnosť
i reprezentáciu školy
a) ľudský potenciál
- feminizácia pedaog. zboru, absencia
mužs. elemnetu (2 učitelia)
- rozčarovanie z politických garnitúr
v zmysle napĺňania sľubov
- vysoké požiadavky na administratívu
- negatívne prejavy v správaní sa žiakov,
arogancia, nezáujem
- pokles spoločenskej prestíže učiteľa
povolania, neochota k spolupráci časti rodičov
- u časti starších pedagógov menšia
flexibilita pri práci smodernou
technikou
b) materiálny potenciál
- technické vybavenie pre
pedagogických zamestnancov (PC,
tlačiarne,
- estetická úroveň výzdoby školy je na
veľmi dobrej úrovni
- úroveň a rozsah poskytovaných služieb
je dobre akceptovaný zamestnancami
aj rodičmi,( ŠKD)
- uspokojivá ponuka mimoškolskej
a záujmovej činnosti
b) materiálny potenciál
- umiestnenie modulárnej školy
v osade, malý pozemok bez zelene
- ničenie ihriska pri škole v osade
- nedostatočne priestory na odborne
učebne
c) pedagogický proces
- koordinované riadenie s predávaním si
skúseností v rámci MZ a PK
- plánovitosť pedag. procesu na
všetkých úrovniach
- vysoká úspešnosť absolventov
v prijímacích konaniach na ďalších
stupňoch škôl
c) pedagogický proces
- podpriemerná pripravenosť
žiakov na vstup do ZŠ
- malá ochota a záujem časti žiakov
vzdelávať sa
- menšia sústredenosť, pozornosť,
schopnosť samostatnej práce u časti
žiakov
- disciplinárne priestupky, záškoláctvo
d) ostatné faktory
- spolupráca so zriaďovateľom,
školskou radou,
- prevažujúca dobrá spoluprácou
s rodičmi žiakov,
- činnosť školského špec.
pedagóga a kariérneho poradcu.
d) ostatné faktory
- minimálny záujem časti rodičov
o dianie v škole a
o výchovnovzdelávacie výsledky
svojho dieťaťa
- neospravedlnené absencie žiakov -
- sociálna skladba žiakov
(nezanedbateľné percento žiakov zo
soc. slabších rodín)
- sociálno - patologické javy -
Príležitosti:
Riziká:
a) pre našu organizáciu, zamestnancov,
žiakov a ich rodičov
- ŠkVP - možnosť individuality
pedagogického kolektívu vlastné
nápady
- možnosť uplatnenia kreativity učiteľov
a) pre našu organizáciu a jej zamestnancov
- prestupy žiakov do iných škôl z dôvodu
prítomnosti žiakov z prostredia
neprispôsobivých občanov
- odchod učiteľov do iného prostredia
b) pre školstvo a spoločnosť celkovo
- posilniť spoločenskú prestíž učiteľov
- materiálno - techn. vybavením sa
vyrovnať európskym štandardom
- príležitosť vychovať sebavedomých
a samostatných ľudí, ktorí si ctia
morálne hodnoty štátu
b) pre žiakov a ich rodičov
- obavy z testovania prechodu na
strednú školu
- väčšie problémy menej nadaných
žiakov a žiakov s poruchami
D. Profil absolventa
D.1 Celková charakteristika absolventa
Absolvent základnej školy má vedomosti a zručnosti primerané veku v súlade so ŠVP a ŠkVP. Je formovaný v duchu sociálnej a kultúrnej politiky štátu. Žiak je socializovaný v školskom prostredí. Dokáže samostatne jednať a v jednaní uplatňovať vedomosti, zručnosti a spôsoby správania, ktoré absolventovi umožňujú zastávať v spoločnosti kladné role.
D.2 Kľúčové kompetencie absolventa
- komunikačné / je pripravený dorozumievať sa v materinskom i cudzích jazykoch/
- matematicko-vedné /je pripravený k využívaniu matematiky, vedy a techniky v bežnom
živote/
- informačné / je pripravený k využívaniu IKT a k narábaniu s informáciami/
- učebné / je pripravený ďalej sa učiť/
- na riešenie problémov / je pripravený k riešeniu problémov bežného života/
- personálne a sociálne /je pripravený k sebautváraniu, sebariadeniu a k interpersonálnym
vzťahom/
- pracovné a podnikateľské /je pripravený a rozhodnutý pokračovať v štúdiu na strednej
škole, ktorú si vybral/
- občianske a kultúrne / je pripravený zapájať sa do občianskeho života, k podpore
kultúrnych hodnôt/
Každá kľúčová kompetencia a vzdelávacie stratégie školy sú podrobne rozpracované pri jednotlivých predmetoch ŠkVP. Naša škola tým dokazuje, že zaisťuje utváranie a rozvíjanie kľúčových kompetencií u všetkých žiakov a všetkými učiteľmi.
http://www.minedu.sk/vzdelavacie-standardy-pre-1-stupen-zs/
http://www.minedu.sk/vzdelavacie-standardy-pre-2-stupen-zs/
E. Charakteristika školského vzdelávacieho programu
Základná škola poskytuje všeobecné vzdelanie. Absolvent ZŠ je pripravený pokračovať v štúdiu v školách vyššieho typu.
• Forma spôsob organizácie štúdia: denné štúdiu ISCED 1 a ISCED 2
• Dĺžka vzdelávania: 9 resp. 10 rokov
• Podmienky na prijatie: školopovinný vek a školská zrelosť
• Spôsob ukončenia vzdelávania: vysvedčenie o absolvovaní základnej školy
• Poskytnutý stupeň vzdelania: všeobecné ISCED 1 a ISCED 2
• Možnosti uplatnenia absolventa: škola pripravuje absolventov pre všetky školy
vyššieho typu
E. 1. Začlenenie prierezových tém
Prierezové témy sú integrovanou súčasťou vzdelávacieho obsahu jednotlivých predmetov a sú zapracované v učebných osnovách jednotlivých predmetov.
Dopravná výchova - výchova k bezpečnosti v cestnej premávke (DOV)
V každodennom živote sa žiaci stávajú účastníkmi cestnej premávky ako chodci, korčuliari, kolobežkári, cyklisti, cestujúci v prostriedkoch hromadnej alebo osobnej dopravy. Základné vedomosti, zručnosti a návyky zamerané na bezpečné správanie sa v rôznych dopravných situáciách získavajú deti aj prostredníctvom školy.
Úlohou výchovy k bezpečnosti v cestnej premávke v škole je postupne pripraviť deti na samostatný pohyb v cestnej premávke - ako chodcov alebo cyklistov - pričom je potrebné mať na zreteli aj aspekt výchovy budúcich vodičov motorových vozidiel.
Realizácia učebnej činnosti je zapracovaná do učebných osnov jednotlivých predmetov s prihliadnutím na vek dieťaťa. Okrem toho sa uskutočňuje formou kurzov na detskom dopravnom ihrisku vedených zaškolenými odbornými pracovníkmi. Žiaci sa zúčastňujú súťaží s dopravnou tematikou.
Ciele výchovy k bezpečnosti v cestnej premávke sú :
• pochopiť funkcie dopravy ako riadeného systému vymedzeného všeobecne záväznými
právnymi predpismi,
• sformovať si mravné vedomie a správanie sa v zmysle morálnej a právnej zodpovednosti
pri chôdzi a jazde v cestnej premávke,
• uplatňovať si zásady bezpečného správania sa v cestnej premávke podľa všeobecne
záväzných právnych predpisov, a to ako chodec, korčuliar, cyklista, cestujúci
(spolujazdec) a pod.,
• spôsobilosť pozorovať svoje okolie, vyhodnocovať situáciu z hľadiska bezpečnosti a
aplikovať návyky bezpečného správania sa v cestnej premávke v praktickom živote,
• schopnosť zvládnuť techniku chôdze a jazdy na bicykli,
• schopnosť zvládnuť základné taktické prvky chôdze a jazdy v cestnej premávke,
• pochopiť význam technického stavu a údržby vozidiel pre bezpečnú jazdu v cestnej
premávke a prakticky zvládnuť základné úlohy údržby bicykla,
• uvedomiť si význam technických podmienok dopravy a zariadení ovplyvňujúcich
bezpečnosť cestnej premávky.
Realizácia učebnej činnosti je zapracovaná do učebných osnov jednotlivých predmetov s prihliadnutím na vek dieťaťa. Okrem toho sa uskutočňuje formou kurzov na detskom dopravnom ihrisku vedených zaškolenými odbornými pracovníkmi, Žiaci sa zúčastňujú súťaží s dopravnou tematikou.
Osobnostný a sociálny rozvoj (OSR)
Prierezová téma sa prelína celým vzdelávaním. Jej cieľom je prispieť ku komplexnému
osobnostnému rastu žiaka a rozvoju jeho životných zručností. Vytvára sa prostredie pre podporu individuality a zdravého sebavedomia žiaka na jednej strane a rozvoj zmyslu pre spoločnosť založenej na rovnosti a tolerancii na druhej strane. Cieľom jej uplatňovania je nasmerovať žiakov k:
porozumeniu sebe a iným
získavaniu pozitívneho postoja k sebe a druhým
zvládaniu vlastného správania
formovaniu dobrých medziľudských vzťahov v triede i mimo nej
rozvíjaniu základných zručností komunikácie a vzájomnej spolupráce získaniu základných sociálnych zručnosti pre riešenie rôznych situácií
akceptácii rôznych typov ľudí, názorov, prístupov k riešeniu problémov
uplatňovaniu základných princípov zdravého životného štýlu a nerizikového správania v
každodennom živote
Téma je zapracovaná do učebných osnov najmä predmetov etická výchova, náboženská výchova a slovenský jazyk a literatúra. Zároveň je začlenená do plánov triednických hodín. Pre žiakov organizujeme školské akcie zamerané na zdravý životný štýl, besedy a prednášky s odborníkmi.
Environmentálna výchova (ENV)
Environmentálna výchova je vzhľadom na rozsiahlu problematiku začlenená do učebných osnov všetkých predmetov, avšak vo väčšom rozsahu prírodovedných.
Problém zachovania života na Zemi sa stáva globálnym problémom.
Cieľom tejto prierezovej témy je prispieť k rozvoju osobnosti žiaka tak, že v oblasti vedomostí, zručností a schopností nadobudne schopnosť chápať, analyzovať a hodnotiť vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím na základe poznania zákonov, ktorými sa riadi život na Zemi, poznať a chápať súvislosti medzi vývojom ľudskej populácie a vzťahom k prostrediu v rôznych oblastiach sveta, pochopiť súvislosti medzi lokálnymi a globálnymi problémami a vlastnú zodpovednosť vo vzťahu k prostrediu,
• rozvíjať si spôsobilosti, ktoré sú nevyhnutné pre každodenné konanie a postoje človeka k
životnému prostrediu;
• rozvíjať spoluprácu v pri ochrane a tvorbe životného prostredia na miestnej, regionálnej a
medzinárodnej úrovni;
• pochopiť sociálne a kultúrne vplyvy, ktoré determinujú ľudské hodnoty a správanie,
vedomie individuálnej zodpovednosti za vzťah človeka k prostrediu ako spotrebiteľa a
výrobcu;
• vedieť hodnotiť objektívnosť a závažnosť informácií o stave životného prostredia a
komunikovať o nich, racionálne ich obhajovať a zdôvodňovať svoje názory a stanoviská;
• využívať informačné a komunikačné technológie a prostriedky pri získavaní a spracúvaní
informácií, ako aj prezentácii vlastnej práce.
V oblasti postojov a hodnôt nadobudne schopnosť:
• vnímať život ako najvyššiu hodnotu;
• pochopiť význam udržateľného rozvoja ako pozitívnej perspektívy ďalšieho vývoja
ľudskej spoločnosti;
• posilňovať pocit zodpovednosti vo vzťahu k živým organizmom a ich prostrediu;
• podporovať aktívny prístup k tvorbe a ochrane životného prostredia prostredníctvom
praktickej výučby;
• posilňovať pocit zodpovednosti vo vzťahu k zdravému životnému štýlu a k vnímaniu
estetických hodnôt prostredia;
• schopnosť vnímať a citlivo pristupovať k prírode a prírodnému a kultúrnemu dedičstvu;
• prehlbovať, rozvíjať a upevňovať hodnotový systém v prospech konania k životnému
prostrediu;
• rozvíjať schopnosť kooperovať v skupine, deliť si úlohy, niesť zodpovednosť.
Environmentálna výchova je vzhľadom na rozsiahlu problematiku začlenená do učebných osnov všetkých predmetov, avšak vo väčšom rozsahu prírodovedných.
Realizuje sa aj formou projektov, tvorivých dielní, besied, interaktívnych prednášok, celoškolských akcií zameraných na teoretickú a praktickú prípravu, environmentálnej výchovy.
Mediálna výchova (MEV)
Jedným z významných socializačných faktorov ovplyvňujúcich hodnoty, postoje a správanie jedinca sú médiá.
Osvojenie schopnosti kompetentného zaobchádzania s médiami je cieľom mediálnej výchovy,
aby žiaci 1. stupňa:
• lepšie porozumeli pravidlám fungovania mediálneho sveta a primerane veku sa v ňom
orientovali,
• dokázali posudzovať mediálne šírené posolstvá, objavovať v nich to hodnotné, pozitívne
formujúce ich osobnostný a profesionálny rast,
• dokázali si uvedomiť negatívne mediálne vplyvy na svoju osobnosť a snažiť sa ich
zodpovedným prístupom eliminovať,
• vedeli tvoriť mediálne produkty.
Cieľom prierezovej tematiky na 2. stupni je rozvinúť:
• schopnosť uplatňovať stratégie kompetentného zaobchádzania s rôznymi druhmi médií a
ich produktmi,
• spôsobilosť zmysluplne, kriticky a selektívne využívať médiá a ich produkty (čo znamená
viesť žiakov k tomu, aby lepšie poznali a chápali pravidlá fungovania „mediálneho sveta",
zmysluplne sa v ňom orientovali a selektovane využívali médiá a ich produkty podľa
toho, ako kvalitne plnia svoje funkcie, najmä výchovno-vzdelávaciu a mravnú),
• schopnosť vytvoriť si ako občan vlastný názor na médiá na základe prijímaných
informácií,
• schopnosť kriticky posudzovať mediálne šírené posolstvá, objavovať v nich to hodnotné,
pozitívne formujúce ich osobnostný a profesijný rast, ale tiež ich schopnosť uvedomovať si negatívne mediálne vplyvy na svoju osobnosť a snažiť sa ich zodpovedným prístupom eliminovať.
Téma je začlenená najmä v predmetoch etická výchova, občianska náuka, slovenský jazyk a literatúra, výchova umením, informatická výchova a informatika. Realizovaná je aj formou zapojenia do projektov organizovaných inými inštitúciami.
Multikultúrna výchova (MUV)
Multikultúrna výchova je zaradená do obsahu vzdelávania s ohľadom na slovenské kultúrne prostredie, kde po stáročia spolunažívali príslušníci rôzneho etnického, národného, náboženského a kultúrneho pôvodu. Tradičná kultúrna rozmanitosť sa pritom v súčasnosti ešte prehlbuje vďaka viacerým trendom, ktoré sa často zastrešujú pojmom globalizácia. Jedným z týchto trendov, ktorý výrazne zvyšuje rozmanitosť kultúr na Slovensku, je migrácia príslušníkov vzdialenejších a doposiaľ nepoznaných kultúr a subkultúr.
Žiaci všetkých vekových kategórií budú čoraz častejšie v osobnom aj verejnom živote vystavení rôznym kultúrnym vplyvom a v čoraz väčšej miere sa budú dostávať do kontaktu s príslušníkmi iných kultúr. Preto je potrebné, aby boli na tieto výzvy pripravení a aby boli schopní rozoznať, rešpektovať a podporovať rôzne kultúrne ukotvenie vo svojom okolí.
Cieľom prierezovej témy multikultúrna výchova je výchovné a vzdelávacie pôsobenie zamerané na rozvoj poznania rozličných tradičných aj nových kultúr a subkultúr, akceptáciu kultúrnej rozmanitosti ako spoločenskej reality a rozvoj tolerancie, rešpektu a prosociálneho správania a konania vo vzťahu ku kultúrnej odlišnosti.
Multikultúrnu výchovu sme v širšom rozsahu začlenili do humanitných a spoločenskovedných predmetov. Prvky multikultúrnej výchovy sa rozvíjajú aj v prírodovedných predmetoch či pri výučbe materinského jazyka a cudzích jazykov. Žiaci spoznávajú svoju kultúru aj iné kultúry, históriu, zvyky a tradície ich predstaviteľov, rešpektujú tieto kultúry ako rovnocenné a dokážu s ich príslušníkmi konštruktívne komunikovať a spolupracovať.
So žiakmi pripravujeme kultúrne vystúpenia pri významných udalostiach školy.
Ochrana života a zdravia (OŽZ)
Ochrana života a jeho zdravia integruje postoje, vedomosti a schopnosti žiakov zamerané na ochranu života a zdravia v mimoriadnych situáciách. Podobne pri pobyte a pohybe v prírode, ktoré môžu vzniknúť vplyvom nepredvídaných skutočností ohrozujúcich človeka a jeho okolie.
Cieľom je formovať vzťah žiakov k problematike ochrany svojho zdravia a života, tiež zdravia a života iných ľudí, poskytnúť žiakom potrebné teoretické vedomosti, praktické poznatky, osvojiť si vedomosti a zručnosti v sebaochrane a poskytovaní pomoci iným v prípade ohrozenia zdravia a života. Rozvinúť morálne vlastnosti žiakov, tvoriace základ vlasteneckého a národného cítenia, formovať predpoklady na dosiahnutie vyššej telesnej zdatnosti a celkovej odolnosti organizmu na fyzickú a psychickú záťaž v náročných životných situáciách. Tému realizujeme prostredníctvom učebných predmetov Štátneho vzdelávacieho programu (ŠVP) a samostatných organizačných foriem vyučovania - didaktických hier a účelového cvičenia.
Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra (RGN)
Prierezová téma Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra úzko súvisí s prierezovou témou Multikultúrna výchova, ale vo svojom obsahu sa ešte hlbšie zaoberá živým a hodnotným hmotným a nehmotným kultúrnym dedičstvom Slovenskej republiky.Vláda Slovenskej republiky sa zaviazala realizovať Odporúčania na ochranu tradičnej kultúry a folklóru a Generálnou konferenciou UNESCO bol schválený: Dohovor o ochrane nehmotného kultúrneho dedičstva ako aj Dohovor o ochrane a podpore rozmanitosti kultúrnych prejavov.
Uvedenú prierezovú tému sme začlenili do vyučovania všetkých predmetov. Uplatňujeme rôzne formy realizácie - projektové vyučovanie, projekty, interaktívne prednášky a exkurzie. Zapracovaná je najmä do učebných osnov predmetov výtvarná, hudobná, literárna a etická výchova, pracovné vyučovanie, ale aj dejepis, prírodoveda, vlastiveda a geografia.
Tvorba projektu a prezentačné zručnosti (TBZ)
Prierezová téma spája jednotlivé kompetencie, ktoré je potrebné rozvíjať u žiakov - komunikovať, argumentovať, používať informácie a pracovať s nimi, riešiť problémy, poznať sám seba a svoje schopnosti, spolupracovať v skupine, prezentovať sám seba, ale aj prácu v skupine, vytvoriť nejaký produkt. V tejto prierezovej téme je obsah zameraný na postupnosť jednotlivých krokov a metodológiu tvorby projektu, ktorú budú môcť využívať v ostatných predmetoch alebo aj v mimoškolskej činnosti, pri prezentácii svojej školy.
Cieľom je rozvíjať u žiakov kompetencie:
- komunikovať, argumentovať, používať informácie a pracovať s nimi, riešiť problémy, poznať sám seba a svoje schopnosti, spolupracovať v skupine, prezentovať sám seba, ale aj prácu v skupine, vytvoriť nejaký produkt.
Hlavným cieľom je, aby sa žiaci prostredníctvom vlastnej organizácie práce naučili riadiť seba, tím, vypracovať si harmonogram svojich prác, získavať potrebné informácie, spracovať ich, vedeli si hľadať aj problémy, ktoré treba riešiť, správne ich pomenovať, utvoriť hypotézu overiť ju a pod. Žiaci sa učia prezentovať svoju prácu písomne aj verbálne s použitím informačných a komunikačných technológií vo všetkých predmetoch, v mimoškolskej činnosti, v súťažiach a pri prezentácii našej školy.
E. 2. Finančná gramotnosť
Pri plánovaní aktivít zameraných na rozvoj finančnej gramotnosti sme vychádzali z dokumentov Národný štandard finančnej gramotnosti 1.1 s účinnosťou od 1. septembra 2014 začínajúc prvým ročníkom a Národný štandard finančnej gramotnosti verzia 1.2 s účinnosťou od 1. septembra 2017, začínajúc prvým ročníkom.
1.ročník -
Inovovaný Národný štandard finančnej gramotnosti verzia 1.2
Matematika: Prirodzené čísla 1 až 20, sčítanie a odčítanie:
3. Rozhodovanie a hospodárenie spotrebiteľov
Porozumenie a orientovanie sa v zabezpečovaní životných potrieb jednotlivca a rodiny Čiastková kompetencia 3: Uplatniť spotrebiteľské zručnosti pri zodpovednom rozhodovaní o nákupe
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1: Porovnať ceny rovnakého alebo podobného výrobku a/alebo služby v dvoch rôznych obchodoch. Uplatniť zodpovedné rozhodovanie pri nákupe, primerane veku.
5. Sporenie a investovanie
Aplikácia rôznych investičných stratégií, ktoré sú v súlade s osobnými cieľmi
Čiastková kompetencia 1: Vysvetliť, ako sporenie prispieva k finančnej prosperite
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1: Opísať, ako a prečo človek môže sporiť.
Etická výchova: Ľudská dôstojnosť:
Téma: Finančná zodpovednosť spotrebiteľov
Čiastková kompetencia 4: Posúdiť význam boja proti korupcii, podvodom, ochrany proti praniu špinavých peňazí
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1: Navrhnúť spôsoby riešenia finančných situácií, v ktorých sa stretne s klamstvom, podvodom, nečestným správaním.
Pozitívne hodnotenie iných
Naša rodina:
Téma: Rozhodovanie a hospodárenie spotrebiteľov
Čiastková kompetencia 2: Prijímať finančné rozhodnutia so zvažovaním alternatív a ich
dôsledkov
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1: Zoradiť osobné želania/potreby podľa ich dôležitosti.
III. Témy
1. Človek vo sfére peňazí
Celková kompetencia:
Posúdenie významu trvalých životných hodnôt, zváženie vplyvu peňazí na ich zachovávanie a na základe toho vybratie a stanovenie životných priorít a východísk zabezpečenia životných potrieb.
Čiastková kompetencia 1: Vyhodnotiť trvalé životné hodnoty a osvojiť si vzťah medzi životnými potrebami a financiami ako prostriedku ich zabezpečenia.
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Pomenovať základné ľudské potreby a základné ľudské hodnoty.
Opísať postavenie členov rodiny pri zabezpečovaní životných potrieb.
SJL - 2.,3. ročník, PDA - 4. ročník, VYV - 3. ročník, PVO - 2. ročník, NBV -1. ročník
Úroveň 2:
Vysvetliť vzťah medzi zachovávaním trvalých životných hodnôt a uspokojovaním životných potrieb.
Vysvetliť na konkrétnych príkladoch funkciu peňazí ako prostriedku na zabezpečenie životných potrieb
SJL - 5. 6.,7.,8. ročník, MAT - 5.,7.,8.,9. ročník, DEJ - 5., 6.,7.,8. ročník, GEG - 5. ročník,
NBV - 5.,6.,7.,8. ročník, THD - 6.,7.,8.,9. ročník, ETV - 5. ročník
Čiastková kompetencia 2: Pochopiť vzťah ľudská práca - peniaze a etickú súvislosť medzi
bohatstvom a chudobou
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Zhodnotiť svoje vlastné skúsenosti s prácami v domácnosti.
Rozlíšiť na príkladoch zo svojho okolia, čo znamená byť bohatý alebo chudobný.
ETV - 2.,3.,4. ročník, PVO, PDA - 2.,-4. ročník, VYV - 4.ročník, PVO - 2. ročník, PVC, NBV
1.,2.,3. ročník,
Úroveň 2:
Vysvetliť vzťah ľudská práca - peniaze.
Demonštrovať na príkladoch rôzne pohľady na bohatstvo a chudobu (z pohľadu ľudskej práce a peňazí).
SJL - 5.,6.,7.,8.,9., ročník, ANJ - 8.,6.ročník, MAT - 5.,6.,7.,8., ročník, DEJ - 5., 9. ročník, GEG - 5.,6.,7.,8. ročník, , NBV -5., 6.,7.,8. ročník ,THD 6.,7.,8.,9. ročník, ETV - 5. Ročník, INF - 5.,6.,7.,8.,9. ročník
Čiastková kompetencia 3: Osvojiť si, čo znamená žiť hospodárne.
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Uviesť príklady hospodárneho zaobchádzania s vecami, hospodárneho správania sa vo svojom okolí ( domácnosť, škola, obec).
PVO, PDA - 2.,3.,4. ročník, VLA - 3. ročník, PVC - 4. ročník, MAT - 2. ročník
Úroveň 2:
Prijímať finančné rozhodnutia na základe svojich reálnych možností.
SJL- 5.,8. ročník, , ANJ - 5.,6.,9.ročník, MAT - 5.,6., ročník, GEG - 9. ročník, THD - 5. 6.,7.,8.,9. Ročník, INF - 6.,7.,8.,9. ročník
2. Finančná zodpovednosť a prijímanie rozhodnutí
Celková kompetencia
Používanie spoľahlivých informácií a rozhodovacích procesov v osobných financiách.
Čiastková kompetencia 1: Prevziať zodpovednosť za osobné finančné rozhodnutia.
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Uviesť príklady finančných rozhodnutí a ich možných dôsledkov.
SJL - 3.,4. ročník, PVO, PDA - 2.,3.,4. ročník
Úroveň 2:
Uviesť príklady, ako byť finančne zodpovedným mladým človekom.
SJL - 5.,6.,8.,9. ročník, MAT - 6.,7., ročník, OBN - 6. ročník
Čiastková kompetencia 2: Nájsť a vyhodnotiť informácie z rôznych zdrojov.
Očakávania, že žiak je schopný: 8
Úroveň 1:
Uviesť príklady, prečo sa oplatí jednotlivcovi byť dobre finančne informovaný. Opísať zdroje finančných informácií.
SJL - 2.,3.,4. ročník
Úroveň 2:
Uviesť silné a slabé stránky internetových a tlačových zdrojov informácií o produktoch.
Opísať základné typy bankových produktov
SJL - 7.,9. ročník, MAT - 8 ročník, GEG - 9. ročník, OBN - 6. Ročník, INF -
5.,6.,7.,8.,9. ročník
Čiastková kompetencia 3: Posúdiť význam boja proti korupcii, ochrany proti praniu špinavých
peňazí a ochrany finančných záujmov EÚ
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Navrhnúť spôsoby riešenia situácií, v ktorých sa stretli s klamstvom, podvodom, nečestným správaním VLA – 3. ročník. IFV – 3. ročník
Úroveň 2:
Vymedziť korupciu ako porušenie zákona (trestný čin).
Vysvetliť pojem pranie špinavých peňazí.
Uviesť príklady podvodov súvisiacich so zneužívaním verejných zdrojov. ETV – 8. ročník, INF – 5.,6.,7.,8.,9. ročník
Čiastková kompetencia 4: Prijímať finančné rozhodnutia zvažovaním alternatív a dôsledkov. Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Zoradiť osobné želania/potreby podľa ich dôležitosti.
Stanoviť si merateľné krátkodobé finančné ciele. 9
IFV – 4. ročník
Úroveň 2:
Zoradiť osobné finančné ciele podľa ich priority.
Zhodnotiť dôsledky finančného rozhodnutia.
Stanoviť si kroky na dosiahnutie krátkodobých finančných cieľov SJL – 8.9. ročník, MAT – 7. ročník, GEG – 7., 8. ročník
Čiastková kompetencia 5: Určiť rôzne spôsoby komunikácie o finančných záležitostiach Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Uviesť jednoduché príklady, ako sa môžu osobné informácie dostať k nepovolaným osobám. Opísať možné dôsledky odhalenia vybraných osobných informácií.
IFV - 4. ročník
Úroveň 2:
Vysvetliť možnosti úniku dôležitých osobných informácií.
Zhodnotiť dôsledky zneužitia osobných informácií.
Vysvetliť, ako komunikácia o finančne významných záležitostiach môže pomôcť predchádzať konfliktom (finančná inštitúcia, klient).
SJL - 5.,6. ročník, ANJ – 5.,8.,9. ročník, BIO – 5.8.,9. Ročník, INF – 5.,6.,7.,8.,9. ročník
Čiastková kompetencia 6: Stručne zhrnúť hlavné princípy ochrany spotrebiteľov
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Uviesť príklady možností na vrátenie výrobkov v miestnych obchodoch.
Jednoducho opísať základné práva spotrebiteľov.
IFV – 2. ročník
Úroveň 2:
Vyhľadať informácie o právach spotrebiteľov vrátane nároku na reklamáciu.
Charakterizovať pojem finanční spotrebitelia. 10 Uviesť príklady klamlivých alebo zavádzajúcich obchodných praktík, ktoré zakazuje zákon o ochrane spotrebiteľov.
Uviesť príklady falšovaných tovarov (fejkov). MAT - 6.,7.,8.,9., ročník, VYV – 5.,6.,7. ročník, INF – 5.,6.,7.,8.,9. ročník
3. Zabezpečenie peňazí pre uspokojovanie životných potrieb – príjem a práca
Celková kompetencia Porozumenie a orientovanie sa v zabezpečovaní životných potrieb jednotlivca a rodiny. Vyhodnotenie vzťahu práce a osobného príjmu.
Čiastková kompetencia 1: Poznať a harmonizovať osobné, rodinné, spoločenské potreby. Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Pomenovať osobné a rodinné potreby.
SJL – 2.,3.,4. ročník, ETV – 2.,3.,4. ročník, PVO, VLA – 2., 3. ročník, NBV -1., 2. ročník
Úroveň 2:
Vysvetliť vzájomné vzťahy medzi životnými potrebami jednotlivca a rodiny.
Vysvetliť, kedy sporiť a kedy si požičiavať (rozdiel medzi úsporami a pôžičkou).
SJL - 5.,6.,7.,8.,9., ročník, NBV– 5.6. ročník, THD – 7.,8.,9. ročník
Čiastková kompetencia 2: Zhodnotiť vzdelanostné a pracovné predpoklady z hľadiska uspokojovania životných potrieb a základné otázky úspešnosti vo finančnej oblasti. Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Opísať vzťah povolanie – zamestnanie.
Vysvetliť príklady úspešnosti a neúspešnosti človeka v živote vo všeobecnosti. ETV - 4. ročník Úroveň 2:
Identifikovať internetové a tlačové zdroje informácií o pracovných miestach, kariére a podnikaní.
Porovnať osobné zručnosti a záujmy s rôznymi kariérnymi možnosťami.
Uviesť príklad úspešných jedincov v ekonomickej oblasti.
SJL – 5.,6.,7.,8.,9., ročník, ANJ - 6.,7.,8.,9. ročník, THD – 7.,8.,9. ročník
Čiastková kompetencia 3: Identifikovať zdroje osobných príjmov. Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Opísať svoju predstavu, čo sú osobné príjmy človeka. MAT – 2. ročník NBV -4. ročník
Úroveň 2:
Vysvetliť pojem mzda (hrubá, čistá)
Uviesť príklady zdrojov príjmu iných než mzda (napr. dar, provízia a zisk, peňažný príjem domácnosti, štátna sociálna podpora).
SJL – 3. ročník, MAT – 6.,7., ročník
4. Plánovanie a hospodárenie s peniazmi
Celková kompetencia
Organizovanie osobných financií a používanie rozpočtu na riadenie hotovosti.
Čiastková kompetencia 1: Vypracovať osobný finančný plán.
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Roztriediť výdavky na domácnosť a príjmy v domácnosti.
MAT – 4. ročník
Úroveň 2:
Vypracovať denník osobných príjmov a výdavkov.
Rozlíšiť pravidelné a nepravidelné príjmy a výdavky
Opísať spôsob rozdelenia finančnej čiastky pripadajúcej na týždeň medzi jednotlivé finančné ciele - míňanie, sporenie a spoluúčasť.
Diskutovať o prvkoch osobného rozpočtu, (príjmy, výdavky a úspory).
Zostaviť rozpočet domácnosti
Poznať typy rozpočtov a ich odlišnosti (vyrovnaný, schodkový, prebytkový) na úrovni rodiny Vypočítať percentuálny podiel pripadajúci na hlavné kategórie výdavkov v rámci mesačného rodinného rozpočtu.
Charakterizovať hlavné prvky jednoduchého závetu.
SJL – 9. ročník, MAT – 5,6.,8.,9. ročník, BIO – 9. ročník, OBN – 7. ročník, INF - 6.,7.,8.,9. ročník
Čiastková kompetencia 2: Popísať spôsob používania rôznych metód platenia.
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Opísať, za čo všetko rodičia v domácnosti platia.
Vysvetliť používanie peňazí v bežných situáciách (hotovostná a bezhotovostná forma peňazí) ETV – 3.,4. ročník, PVO, PDA – 2., 4. ročník, MAT – 2. ročník
Úroveň 2:
Charakterizovať rôzne typy miestnych finančných inštitúcií.
Opísať moderné spôsoby platenia.
Rozlíšiť platobné karty podľa funkcie (debetné, kreditné), podľa technológie (s magnetickým prúžkom a čipom) a podľa spôsobu prevedenia (embosované, neembosované, virtuálne)
Nájsť informácie z internetu o rôznych virtuálny menách
Charakterizovať funkciu elektropeňažných inštitúcií. 13
Uviesť príklady použitia hotovostného a bezhotovostného platobného styku
Vyhľadať trendy bezhotovostných operácií.
SJL – 9. ročník, ANJ – 5., 6.,8. ročník, MAT – 5.,7. ročník, OBN – 7. ročník, INF - 6.,7.,8.,9. ročník
Čiastková kompetencia 3: Uplatniť spotrebiteľské zručnosti pri zodpovednom rozhodovaní o nákupe.
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Porovnať ceny rovnakého výrobku v dvoch rôznych obchodoch.
Uplatniť zodpovedné rozhodovanie, primerané osobnému veku, pri nákupe.
ETV – 4. ročník, MAT - 2. ročník
Úroveň 2:
Opísať tvorbu ceny ako súčasť nákladov, zisku, DPH.
Zhodnotiť vplyv ponuky a dopytu na tvorbu ceny a jej zmeny.
Uviesť príklady ako vonkajšie činitele (napr. marketing alebo reklamné techniky) môžu u rozličných jedincov ovplyvniť rozhodnutie, na čo minúť peniaze.
Opísať spôsob rozhodovania pri sporení a míňaní finančných prostriedkov.
Kriticky zhodnotiť informácie poskytované reklamou.
SJL – 5 ročník, MAT - 5.,6.,7.,8. ročník, FYZ – 8.,9. ročník, CHE – 8.9. ročník, THD – 7.,8. ročník, VYV – 6.,7. ročník
Čiastková kompetencia 4: Vysvetliť daňový a odvodový systém
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 2:
Vysvetliť rozdiel medzi daňou z pridanej hodnoty a daňou z príjmu.
Uviesť príklady, ako štát využíva príjmy z daní. Použiť internetovú kalkulačku na výpočet výšky čistej mzdy.
Čiastková kompetencia 5: Zvážiť príspevky na darcovstvo a filantropiu.
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Opísať na jednoduchých príkladoch význam vzájomnej pomoci a charitatívnych aktivít.
NBV -1., 2. ročník
Úroveň 2:
Analyzovať súvislosť filantropie s osobným rozpočtom.
Opísať možnosti účasti na charitatívnych aktivitách.
NBV– 5.7. ročník
5. Úver a dlh Celková kompetencia Udržanie výhodnosti, požičiavanie za priaznivých podmienok a zvládanie dlhu.
Čiastková kompetencia 1: Identifikovať náklady a prínosy jednotlivých typov úverov. Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Vymedziť situácie, kedy si človek predmety nakupuje a kedy si ich požičiava.
Zdôvodniť voľbu nákupu alebo požičania si predmetu.
ETV – 4. ročník, NBV – 4. ročník - beseda
Úroveň 2:
Zhodnotiť výhody a nevýhody využívania úveru.
Aplikovať na príkladoch jednoduché úročenie.
Identifikovať platený a prijatý úrok.
Vysvetliť, prečo je používanie kreditnej karty určitou formou pôžičky.
Analyzovať možnosti získavania finančných prostriedkov cez bankové a nebankové subjekty a význam nákupov na úver. 15
SJL – 5.ročník, MAT – 5.,7.,8.,9. ročník
Čiastková kompetencia 2: Zhodnotiť spôsoby, ako sa vyhnúť problémom so zadlžením (predĺžením) alebo ako ich zvládnuť.
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Porozprávať o tom, čo môže nastať pri požičiavaní si cenných predmetov alebo peňazí.
Opísať, aké vlastnosti by mal mať človek, ktorý si požičiava obľúbenú osobnú vec.
Opísať postup, ako si môže človek opätovne získať dôveru požičiavajúceho, ak stratil alebo poškodil požičanú vec.
NBV -1. ročník
Úroveň 2:
Vysvetliť rozdiel medzi bankovými a nebankovými subjektmi.
Uviesť príklady legálnych a nelegálnych postupov pri vymáhaní dlhov.
Zhodnotiť význam úverovej histórie a budovanie pozitívnej úverovej histórie
SJL - 6.ročník, MAT– 5. ročník
Čiastková kompetencia 3: Mať základné informácie o jednotlivých druhoch spotrebiteľských úverov.
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Vysvetliť, že peniaze sa dajú požičať vo finančných inštitúciách.
IFV – 4. ročník
Úroveň 2:
Uviesť príklady spotrebiteľských úverov a ich poskytovateľov 16 Identifikovať rôzne druhy úverov a ich zabezpečenie.
6. Sporenie a investovanie Celková kompetencia Aplikácia rôznych investičných stratégií, ktoré sú v súlade s osobnými cieľmi.
Čiastková kompetencia 1: Diskutovať o tom, ako sporenie prispieva k finančnej prosperite. Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Opísať svoju predstavu o tom, ako človek môže sporiť.
PVO, PDA – 2., 3.,4. ročník,
Úroveň 2:
Uviesť príklady, ako sporenie môže zlepšiť finančnú prosperitu.
Opísať pozitívne a negatívne stránky sporenia na krátkodobé a strednodobé ciele.
Vysvetliť hodnotu a význam „núdzového fondu“.
Vysvetliť, prečo je sporenie základným predpokladom pre investovanie.
SJL – 5.8. ročník, MAT – 6. ročník, FYZ – 8., 9. ročník, CHE – 8.,9. ročník, OBN – 8. ročník
Čiastková kompetencia 2: Vysvetliť, akým spôsobom investovanie zhodnocuje majetok a pomáha pri plnení finančných cieľov.
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Uviesť svoju predstavu o tom, čo je možné považovať za investíciu. (zamerať sa aj na nemateriálnu stránku) 17
ETV , NBV – 4. ročník Úroveň 2: Vysvetliť, ako sa môže meniť hodnota investície. SJL – 9.ročník, ANJ - 8.ročník, MAT – 6. ročník, OBN – 8. ročník
Čiastková kompetencia 3: Zhodnotiť investičné alternatívy. Očakávania, že žiak je schopný: Úroveň 2:
Uviesť príklad investície, ktorá umožňuje rýchly a jednoduchý prístup k finančným prostriedkom.
Uviesť spôsoby využitia voľných finančných prostriedkov (sporenie, produkty so štátnym príspevkom, nehnuteľnosti)
Čiastková kompetencia 4: Vysvetliť spôsob regulácie a dohľadu nad finančnými trhmi. Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 2:
Opísať úlohu Fondu ochrany vkladov.
Opísať rozdiel medzi pobočkou zahraničnej banky a dcérskou spoločnosťou. 18
7. Riadenie rizika a poistenie Celková kompetencia Používanie primeraných stratégií riadenia rizík.
Čiastková kompetencia 1: Vysvetliť pojem riziko a pojem poistenie
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Uviesť príklady rizík, ktorým môžu čeliť jednotlivci a domácnosti.
PVO, PDA – 2.,3.,4.ročník
Úroveň 2:
Popísať spôsoby, akými by sa dali znížiť rôzne druhy rizík alebo ako by sa im dalo úplne vyhnúť.
Diskutovať o vzťahu medzi rizikom a poistením. Uviesť základné druhy poistenia (životné a neživotné).
SJL – 5.,6.,9.ročník, ,ANJ - 7.,8.,9. Ročník,
Čiastková kompetencia 2: Charakterizovať verejné poistenie a vysvetliť rozdiel medzi verejným a súkromným (komerčným) poistením.
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 1:
Vysvetliť, prečo sa ľudia potrebujú poistiť.
Na jednoduchých príkladoch názorne ukázať, ako poistenie funguje.
ETV, NBV – 4. ročník
Úroveň 2:
Vysvetliť základný účel verejného poistenia.
Charakterizovať zdravotné poistenie, sociálne poistenie a v rámci neho predovšetkým nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, úrazové poistenie a poistenie v nezamestnanosti.
NBV– 5. ročník
Čiastková kompetencia 3: Charakterizovať komerčné poistenie.
Očakávania, že žiak je schopný:
Úroveň 2:
Vysvetliť podstatu a význam poistenia.
Rozoznať jednotlivé hlavné typy poistenia motorových vozidiel.
Uviesť príklady, na ktoré sa vzťahuje havarijné poistenie vozidla a povinné zmluvné poistenie vozidla.
Vysvetliť rozdiel medzi poistením bytu, resp. domu a poistením jeho zariadenia. V učebných osnovách pre jednotlivé predmety sú uvedené témy vyučovacích hodín. Aktivity – spolupráca s
odborníkmi – besedy, projekty, výstava prác
E.3. Čitateľská gramotnosť
Rozpracovaná v rámci jednotlivých predmetov.
Vzdelávacia oblasť
Predmet/ročník
(skratka)
1.
2.
3.
4.
Min.počet hodín
Počet hodín v ŠKVP
Spolu
Jazyk a komunikácia
slovenský jazyk a literatúra
( SJL)
9
+1
8
+2
7
+1
7
31
31
(31+4)
36
anglický jazyk
(ANJ)
-
-
3
3
6
6
6
Matematika a práca s informáciami
matematika
(MAT)
4
+1
4
+1
4
+1
4
+1
16
16
(16+4)
20
informatika
(INF)
1
1
2
2
2
Človek a príroda
prvouka (PVO)
1
2
3
3
3
prírodoveda
(PDA)
1
2
3
3
3
Človek a spoločnosť
vlastiveda (VLA)
1
2
3
3
3
Človek a hodnoty
etická výchova / náboženská výchova (ETV/NVB)
1
1
1
1
4
4
4
Človek a svet práce
pracovné vyučovanie (PVC)
1
1
2
2
2
Umenie a kultúra
hudobná výchova (HUV)
1
1
1
1
4
4
4
výtvarná výchova (VYV)
2
2
1
1
6
6
6
Zdravie a pohyb
telesná a športová výchova (TŠV)
2
2
2
2
8
8
8
základ
20
20
23
25
88
voliteľné (disponibilné) hodiny
2
3
2
1
8
spolu
22
23
25
26
96
96
ZŠ Krížová Ves ISCED1 a ISCED2 konsolidovaný od 1.9.2024
Vzdelávacia oblasť
Predmet/ročník
(skratka)
5.
6.
7.
8.
9.
Min. počet hodín
Počet hodín v ŠKVP
Spolu
Jazyk a
komunikácia
slovenský jazyk a literatúra (SJL)
5
+2
5
+3
4
+3
5
+1
5
+3
24
24
(24+13)
37
anglický jazyk
(ANJ)
3
3
3
3
3
15
15
15
Ruský jazyk
(RJ)
Matematika a práca s informáciami
matematika (MAT)
4
+1
4
+1
4
+1
4
+1
5
+1
21
21
(21+5)
26
informatika (INF)
1
1
1
1
4
4
4
Človek a príroda
fyzika ( FYZ)
2
1
2
1
6
6
6
chémia (CHE)
2
2
1
5
5
5
biológia(BIO)
2
1
2
1
1
7
7
7
Človek a spoločnosť
dejepis (DEJ)
1
1
1
1
2
+1
6
6
(6+1)
7
geografia (GEG)
2
1
1
1
1
6
6
6
občianska náuka (OBN)
1
1
1
1
4
4
4
Človek a svet práce
technika (THD)
1
1
1
1
1
5
5
5
Umenie a kultúra
hudobná výchova (HUV)
1
1
1
1
4
4
4
výtvarná výchova (VYV)
1
1
1
1
1
5
5
5
Zdravie a pohyb
telesná a športová výchova (TŠV)
2
2
2
2
2
10
10
10
Človek a hodnoty
etická výchova /náboženská výchova (ETV/NBV)
1
1
1
1
1
5
5
5
základ
24
25
26
27
25
127
Voliteľné (disponibilné) hodiny)
3
4
4
3
5
19
spolu
27
29
30
30
30
146
146
Telesná a športová výchova- dodatok:
TSV od 2024/25 (tretia hodina TSV)
Realizácia pohybových a športových aktivít ako náhrada za jednu hodinu z voliteľných (disponibilných) hodín
- formou vyučovacích blokov – napr. športový deň, olympijský deň a pod.,
Cvičenia v prírode realizujeme v ročníkoch 1. – 9. 4-krát ročne po 5 hodín. (jeseň, jar) - 20 hod.
Športový deň v ročníkoch 1. – 9. 1-krát ročne po 5 hodín - 5 hod.
OH a MDD v ročníkoch 1. – 9. 1-krát ročne po 5 hodín - 5 hod.
Turistický deň v ročníkoch 1. – 9. 1-krát ročne po 5 hodín - 5 hod.
Poznámky k učebným plánom
Rozdelenie tried na skupiny a zriaďovanie skupín sa uskutočňuje v zmysle vyhlášky MŠ SR
č. 223/2022 Z. z.. o základnej škole podľa podmienok školy. V školskom vzdelávacom programe sa počet skupín a počet žiakov v skupine podľa odsekov 1, 2 a 4 okrem vyučovacieho predmetu technika určuje podľa priestorových a finančných podmienok základnej školy, počet žiakov v jednej skupine sa môže zvýšiť najviac o troch žiakov.
Dotácia hodín vo 1.,2.,3.,5.,6., a7. ročníku v učebných plánoch je podľa konsolidovaného Štátneho vzdelávacieho programu.
Na skupiny sa delia vzhľadom na počet žiakov v triedach hodiny anglického jazyka, informatiky.
Pri prestupe žiaka z inej školy v prípade zistených odlišností zohľadňuje vyučujúci žiakovi kompenzáciu spravidla v priebehu jedného školského roku.
Náboženská/etická výchova sa vyučuje v skupinách s najvyšším počtom žiakov 20. Ak počet žiakov v skupine klesne pod 12 žiakov, možno do skupín spájať aj žiakov rozličných ročníkov.
V predmete náboženská výchova sa spájajú žiaci viacerých tried podľa počtu žiakov tak, aby boli žiaci spojení v rámci jedného ročníka a alebo jedného stupňa vzdelávania.
Vyučovacia hodina v každom predmete má 45 minút.
Výtvarnú výchovu, pracovné vyučovanie možno na 1. stupni vyučovať v dvojhodinových celkoch každý druhý týždeň.
Pri uplatňovaní projektového a zážitkového vyučovania je možné využívať aj iné organizačné formy ako je vyučovacia hodina, resp. možno upraviť jej 45-minútový rozsah.
Maximálny počet vyučovacích hodín v týždni pre žiakov 1. a 2. ročníka nesmie byť vyšší ako 25, pre žiakov 3. a 4. ročníka nesmie byť vyšší ako 28.
Rozdelenie hodín do ročníkov je v právomoci štatutára školy.
Maximálny počet vyučovacích hodín v týždni pre žiakov 5. a 6. ročníka nesmie byť vyšší ako 30, pre žiakov 7., 8. a 9. ročníka nesmie byť vyšší ako 34.
Disponibilné hodiny sme využili na posilnenie vyučovacích predmetov. Rozširujú a prehlbujú obsah predmetov zaradených do štátneho vzdelávacieho programu.
Poznámky k jednotlivým predmetom sú uvedené v učebných osnovách jednotlivých ročníkov.
G. Učebné osnovy
Učebnými osnovami budú vzdelávacie štandardy jednotlivých vzdelávacích oblastí štátneho vzdelávacieho programu .Štandardy týchto predmetov sú uvedené v príslušnom ŠVP zverejnené na adrese:
http://www.minedu.sk/vzdelavacie-standardy-pre-1-stupen-zs/
http://www.minedu.sk/vzdelavacie-standardy-pre-2-stupen-zs/
H. Materiálne zabezpečenie programu
Škola svojim priestorovými a materiálno-technickými podmienkami spĺňa kritériá pre úspešnú realizáciu ŠkVP v praxi. Škola disponuje špeciálnymi učebňami - PC učebňami.
Učebné pomôcky moderného typu: CD-prehrávače, televízory, dataprojektory, interaktívne tabule, PC, vizualizér. Vieme si predstaviť aj iné pomôcky pri vyučovaní, ktoré zakúpime na základe požiadaviek vyučujúcich v rámci finančných možností.
I. Personálne zabezpečenie programu
Kvalifikovanosť pedagogického zboru pre napĺňanie ŠkVP je zabezpečená podľa momentálnych podmienok školy. Učitelia sa stále vzdelávajú samoštúdiom, alebo v rámci plánu kontinuálneho vzdelávania.
J. Zabezpečenie bezpečnosti práce a ochrany zdravia pri štúdiu
Žiaci boli poučení o všeobecných zásadách bezpečnosti a ochrany zdravia a toto poučenie je dokladované písomným záznamom. Škola má k problematike vypracované relevantné predpisy Školský poriadok, prevádzkový poriadok, organizačný poriadok, v ktorých sa pojednáva o zabezpečovaní dozoru nad žiakmi, hygienických predpisoch, údržbe a pravidelných revíziách objektu, o dodržiavaní požiarnej ochrany a tiež máme rozpracovanú ochranu žiakov pred násilím, šikanovaním a ďalšími negatívnymi javmi.
K. Zabezpečenie vzdelávania žiakov so špeciálnymi vzdelávacími potrebami
Základná škola vzdeláva v školskom roku 2024/2025 37 začlenených žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Sú to žiaci so zdravotným znevýhodnením, u nás konkrétne máme: s vývinovými poruchami aktivity a pozornosti, s vývinovými poruchami učenia, s poruchami správania, s narušenou komunikačnou schopnosťou a s mentálnym postihnutím. Mnohé deti majú kombinované poruchy.
Učiteľ pozoruje žiaka na vyučovaní, úzko spolupracuje s rodičmi, rieši s nimi závery svojho pedagogického pozorovania, monitoruje zmeny v učení, v správaní, ak sa domnieva, že by bolo vhodné žiaka odborne podchytiť odporúča rodičom návštevu u školského špeciálneho pedagóga, a poradenského zariadenia.
Žiak sa stáva individuálne integrovaným, začleneným v bežnej triede na žiadosť zákonného zástupcu a po odporúčaní poradenského zariadenia (CPPPaP, SCŠPP...). Uvedené správy dôkladne preštuduje a zváži možnosť splnenia všetkých podmienok integrácie riaditeľka školy. Každý začlenený žiak má v spolupráci s rodičom vyplnený Návrh na prijatie a vypracovaný individuálny výchovno-vzdelávací program (IVVP), ktorý prihliada na potreby každého žiaka podľa druhu a stupňa jeho narušenia.
Uvedení žiaci vo výchovno-vzdelávacom procese postupujú vo výchovno-vzdelávacom procese podľa uvedených dokumentov:
VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE ŽIAKOV CHORÝCH A ZDRAVOTNE OSLABENÝCH PRE PRIMÁRNE VZDELÁVANIE A NIŽŠIE STREDNÉ VZDELÁVANIE. Schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 5. 5. 2016 pod číslom 2016-14674/20269:8-10F0 s platnosťou od 1. 9. 2016
VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE ŽIAKOV S PORUCHOU AKTIVITY A POZORNOSTI PRE PRIMÁRNE VZDELÁVANIE A NIŽŠIE STREDNÉ VZDELÁVANIE Schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 03.08.2017 pod číslom 2017/10211-2:10G0 s platnosťou od 1. septembra 2017.
VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE ŽIAKOV S PORUCHAMI SPRÁVANIA PRE PRIMÁRNE VZDELÁVANIE, NIŽŠIE STREDNÉ VZDELÁVANIE, NIŽŠIE STREDNÉ ODBORNÉ VZDELÁVANIE, ÚPLNÉ STREDNÉ VŠEOBECNÉ VZDELÁVANIE, ÚPLNÉ STREDNÉ ODBORNÉ VZDELÁVANIE. Schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 03.08.2017 pod číslom 2017/10217-4:10G0 s platnosťou od 1. septembra 2017.
VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE ŽIAKOV S VÝVINOVÝMI PORUCHAMI UČENIA PRE PRIMÁRNE VZDELÁVANIE A NIŽŠIE STREDNÉ VZDELÁVANIE. Schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 5. 5. 2016 pod číslom 2016-14674/20281:15-10F0 s platnosťou od 1. 9. 2016.
VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE ŽIAKOV S TELESNÝM POSTIHNUTÍM PRE PRIMÁRNE VZDELÁVANIE A NIŽŠIE STREDNÉ VZDELÁVANIE Schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 5. 5. 2016 pod číslom 2016-14674/20277:13-10F0 s platnosťou od 1. 9. 2016.
VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE ŽIAKOV S NARUŠENOU KOMUNIKAČNOU SCHOPNOSŤOU PRE PRIMÁRNE VZDELÁVANIE A NIŽŠIE STREDNÉ VZDELÁVANIE Schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 5. 5. 2016 pod číslom 2016-14674/20272:10-10F0 s platnosťou od 1. 9. 2016.
VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE ŽIAKOV S AUTIZMOM ALEBO ĎALŠÍMI PERVAZÍVNYMI VÝVINOVÝMI PORUCHAMI (BEZ MENTÁLNEHO POSTIHNUTIA) PRE PRIMÁRNE VZDELÁVANIE A NIŽŠIE STREDNÉ VZDELÁVANIE. Schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 5. 5. 2016 pod číslom 2016-14674/20261:5-10F0 s platnosťou od 1. 9. 2016.
VZDELÁVACÍ PROGRAM PRE ŽIAKOV S MENTÁLNYM POSTIHNUTÍM PRE PRIMÁRNE VZDELÁVANIE. Schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 5. 5. 2016 pod číslom 2016-14674/20270:9-10F0 s platnosťou od 1. 9. 2016.
Špecifiká organizácie a foriem vzdelávania
Pre výchovu a vzdelávanie žiakov platia všetky ustanovenia uvedené v Štátnom vzdelávacom programe, ktoré sú doplnené špecifikami uvedenými vo Vzdelávacom programe pre žiakov s vývinovými poruchami učenia pre primárne a nižšie stredné vzdelávanie, ktorý schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 5.5.2016 pod číslom 2016 – 14674/20281:15-10F0 s platnosťou od 1.9.2016 a vo Vzdelávacom programe pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou pre primárne a nižšie stredné vzdelávanie, ktorý schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 5.5.2016 pod číslom 2016-14674/20272:10-10F0 s platnosťou od 1.9.2016a vo Vzdelávacom programe pre žiakov s poruchou aktivity a pozornosti pre primárne a nižšie stredné vzdelávanie, ktorý schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 3.8.2017 pod číslom 2017/10211-2:10G0 s platnosťou od 1.9.2017 a vo Vzdelávacom programe pre žiakov chorých a zdravotne oslabených pre primárne a nižšie stredné vzdelávanie, ktorý schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 5.5.2016 pod číslom 2016-14674/20269:8-10F0 s platnosťou od 1.9.2016.
Vzdelávacom programe pre žiakov s autizmom alebo ďalšími pervazívnymi vývinovými poruchami (bez mentálneho postihnutia) pre primárne a nižšie stredné vzdelávanie, ktorý schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 5.5.2016 pod číslom 2016-14674/20261:5-10F0 s platnosťou od 1.9.2016.
Vzdelávacom programe pre žiakov s poruchami správania pre primárne a nižšie stredné vzdelávanie, ktorý schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 3.8.2017 pod číslom 2017/10217-4:10G0 s platnosťou od 1.9.2017.
Pre výchovu a vzdelávanie žiakov s mentálnym postihnutím platia všetky ustanovenia uvedené vo Vzdelávacom programe pre žiakov s mentálnym postihnutím pre primárne vzdelávanie, ktorý schválilo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky dňa 5.5.2016 pod číslom 2016-14674/20270:9-10F0 s platnosťou od 1.9.2016.
Vzdelávacie štandardy pre žiakov so zdravotným znevýhodnením sú rovnaké ako pre žiakov bez zdravotného znevýhodnenia.
Súčasťou každého IVVP sú okrem základných údajov o žiakovi a jeho diagnóze, konkrétne odporúčania, v prípade potreby požiadavky na modifikáciu učebného plánu a osnov, špecifikované vzdelávacie postupy, metódy a formy práce ako aj postupy pri hodnotení učebných výsledkov žiaka, spolupráca s rodičmi, potrebné kompenzačné pomôcky.
Modifikácia učebného plánu a obsahu vzdelávania:
Žiak začlenený v školskej integrácii sa vzdeláva podľa rámcového učebného plánu príslušnej školy a podľa Individuálneho vzdelávacieho programu s prihliadnutím na narušenie.
Špecifické postupy hodnotenia učebných výsledkov žiaka
Pri hodnotení učebných výsledkov sa učiteľ riadi Metodickými pokynmi MŠVVaŠ SR, č.22/2011 s platnosťou od 1. 5. 2011 na hodnotenie žiakov ZŠ – príloha č.2 : Zásady hodnotenia žiaka so zdravotným znevýhodnením začleneného v ZŠ.
Špecifické postupy hodnotenia učebných výsledkov mentálne postihnutého žiaka:
Pri hodnotení učebných výsledkov sa učiteľ riadi Metodickými pokynmi MŠVVaŠ SR, č.19/2015 s platnosťou od 1.9.2015 na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím - primárne vzdelávanie.
Aby škola mohla vzdelávať žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami musia byť splnené viaceré podmienky:
Špeciálna pedagogička Mgr. Dagmar Stoklasová,
Činnosti: - priama práca so žiakmi formou reedukačnej, korekčnej, terapeutickej, intervenčnej, stimulačnej, orientačno-diagnostickej činnosti,
- pravidelné intervencie žiakov nultých roč. a prvákov po ukončení prípravného šlabikárového obdobia zamerané na fonologické uvedomovanie, fonematickú diferenciáciu a techniku písania.
- orientačná diagnostika problémových žiakov v spolupráci s vyučujúcimi,
- vedenie dokumentácie začlenených (integrovaných) žiakov, hlavná činnosť v tvorbe individuálnych výchovno-vzdelávacích programov a následné poučenie participujúcich pedagógov i asistentov,
- celoročná spolupráca s jednotlivými vyučujúcimi a pridelenými asistentami, spolupráca s metodickými orgánmi,
- spolupráca so zákonnými zástupcami žiakov formou konzultačných hodín,
spolupráca s poradenskými zariadeniami, zhromažďovanie a spracovávanie podkladov pre psychologické, špeciálno-pedagogické, prípadne logopedické a iné odborné vyšetrenia a následné spracovávanie výsledných správ poradní,
- práca so špeciálnymi metodickými materiálmi určenými pre korekciu narušených čiastkových funkcií a príprava špeciálnych pracovných listov, úprava učebných materiálov, poskytovanie špeciálnych a kompenzačných pomôcok a zabezpečenie ďalších pomôcok v novom školskom roku,
- priebežné celoročné štúdium potrebnej legislatívy, odbornej literatúry, programov a nových metodických materiálov,
- účasť na vzdelávaniach pre odborných zamestnancov.
Asistenti učiteľa
Náplň práce:
- bezprostredná spolupráca s učiteľom v triede a pedagogickými zamestnancami školy,
- spoluorganizovanie činnosti žiaka počas výchovno-vzdelávacieho procesu v súlade s pokynmi učiteľa,
- uľahčovanie adaptácie žiaka zo sociálne znevýhodneného prostredia a špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami na prostredie školy, pomáhanie pri prekonávaní bariér, ktoré plynú zo zdravotného postihnutia žiaka,
- vykonávanie pedagogického dozoru počas prestávok zameraného na žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a sociálne znevýhodneného prostredia
- spolupráca so školským špeciálnym pedagógom,
- pomoc pri príprave učebných a kompenzačných pomôcok pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
L. Systém kontroly a hodnotenia žiakov
Základné východiská pre hodnotenie a klasifikáciu
Jednou z podmienok efektívneho učenia sa je spätná väzba, ktorá poskytuje žiakovi informácie o správnosti postupu, priebehu, či výsledku. Pri poskytovaní spätnej väzby kladieme dôraz na vhodnú formuláciu /zameranie na problém, činnosť, nie hodnotenie osoby/, prednosť dávame pozitívnemu vyjadreniu.
Pri známkovaní staviame na povzbudení, ocenení a pozitívnej motivácii. Prajeme si, aby naši žiaci sa učili nie pod hrozbou zlých známok, ale s vedomím zmysluplnosti získaných vedomostí. Súčasťou hodnotenia je aj sebahodnotenie žiakov, ich snaha a schopnosť posúdiť nielen prácu, ale aj vynaložené úsilie, osobné možnosti a rezervy.
Hodnotenie prospechu a správania sa riadi týmito zásadami
Byť otvorený voči žiakom a rodičom, stanoviť a vysvetliť im jasné kritériá pre hodnotenie.
Umožniť žiakom zúčastňovať sa na hodnotiacom procese.
Hodnotiť individuálny pokrok bez porovnávania s ostatnými.
A/ Základné pravidlá pre klasifikáciu
Známka z vyučovacieho predmetu nezahŕňa hodnotenie správania sa žiaka.
Klasifikujeme len prebraté učivo. Žiaci majú možnosť a dostatok času k naučeniu sa, precvičeniu a zažitia učiva.
Učiteľ vyvážene hodnotí a premieta do klasifikácie a hodnotenia: vedomosti, zručnosti, postup, prácu s informáciami, úroveň komunikácie a tvorivosť žiaka.
Pri klasifikácii používa učiteľ päť klasifikačných stupňov.
Písomné práce žiakov sú zakladané do spoločného obalu.
Všetky písomné práce sú včas oznámené, aby žiaci mali dostatok času sa na ne pripraviť.
Významným prvkom procesu učenia sa je práca s chybou. Žiaci majú právo robiť chyby – uvedomenie si chyby je príležitosťou naučiť sa to lepšie.
Hodnotenie vzdelávacích výsledkov žiakov:
Zásady hodnotenia:
1. Pri hodnotení a klasifikácii výsledkov žiakov budeme vychádzať:
z metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu ( Metodický pokyn č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy platný od 01. 05. 2011);
z učebných osnov a predpísaných písomných prác;
z obsahového a výkonového štandardu pre každý predmet.
2. Budeme dbať na to, aby sme prostredníctvom hodnotenia nerozdeľovali žiakov na úspešných a neúspešných.
3. Hodnotenie budeme robiť na základe určitých kritérií, prostredníctvom ktorých budeme sledovať vývin učenia sa žiaka.
4. Pri hodnotení učebných výsledkov žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami sa bude brať do úvahy možný vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho školský výkon.
5. Budeme odlišovať hodnotenie spôsobilosti od hodnotenia správania.
6. Predmety, TSV, VYV, HUV, ETV, NBV, PVC, THD sa neklasifikujú, na vysvedčení a katalógových listoch bude uvedené absolvoval úspešne, absolvoval, neabsolvoval
M. Systém zabezpečenia kvality, autoevalvácie školy a výučby
M.1 Ciele autoevalvácie
Cieľom je získať informácie pre rozhodovanie o ďalšom vývoji školy. Spätnou väzbou, uskutočňovaním kontrol plnenia prijatých úloh sú určované kroky vedúce k stálemu zefektívňovaniu procesu výučby a tým skvalitneniu školského vzdelávacieho programu.
M.2 Oblasti autoevalvácie školy
Vnútorné riadenie školy
Strategické plánovanie školy
Školský vzdelávací program
Zamestnanci školy
Spolupráca s partnermi
Priestorové, materiálno-technické a finančné podmienky
Proces výučby
Klíma školy
Výsledky školy
Vonkajšie hodnotenie školy
Osobitne riaditeľstvo školy podrobí kontrole súlad realizovaného ŠkVP so ŠVP v zmysle rešpektovania jeho dôležitých aspektov. Taktiež riaditeľstvo školy pravidelne kontroluje spoluprácu školy s rodičmi. / či sa darí komunikovať so všetkými rodičmi žiakov, či sú názory rodičov brané do úvahy vo všetkých situáciách dotýkajúcich sa ich detí../
Pod častou kontrolou je aj proces výučby / či učiteľ zisťuje vzdelávacie potreby žiakov, či podľa týchto zistení je plánovaná výučba či učitelia zohľadňujú individuálne vzdelávacie potreby žiakov. Riaditeľstvo školy zaujíma, či vzdelávacie výsledky žiakov zodpovedajú vynaloženým prostriedkom a úsiliu – čiže či je výučba učiteľov efektívna, či učitelia používajú pestrú škálu metód a foriem, aby tak vyhoveli rozmanitým potrebám jednotlivých žiakov, či je výučba dostatočne stimulujúca, či je výučba založená na začiatočných vedomostiach žiakov a je prepojená so skúsenosťami, ktoré majú z reálneho života. Dôležité je aj to, či učitelia poskytujú dostatočný priestor žiakom pre samostatné objavovanie a tvorivú činnosť. Ako žiaci vyjadrujú vlastné názory? Rozvíja výučba kľúčové kompetencie?
Jedným z cieľov výchovy našich žiakov je aj dosiahnutie schopnosti sebahodnotenia. V tomto ohľade je pre nás dôležité, či učiteľ zodpovedajúcim spôsobom podporuje všetky vzťahové normy v hodnotení žiakov k stanoveným požiadavkám, k spolužiakom, k vlastnému pokroku. Sú nástroje hodnotenia rozmanité, aby umožnili vyniknúť žiakom s rôznymi schopnosťami? Sú kritéria hodnotenia žiakov jasné a zrozumiteľné? Poznajú žiaci dopredu tieto kritéria? Poskytuje hodnotenie žiakom informáciu, ako svoju prácu zlepšiť?
V oblasti „ klíma školy“ sa vedenie školy zameria na fakt, či je klíma priateľská a motivujúca k učeniu sa a práci. Nedochádza k zosmiešňovaniu a ponižovaniu žiakov? Správajú sa učitelia k žiakom ústretovo a s rešpektom? Je prostredie školy bezpečné? Majú žiaci dôveru k učiteľom a riaditeľstvu?
V oblasti práce učiteľov riaditeľstvo školy zaujíma, či učitelia vykonávajú sebahodnotenie svojej práce? Poskytujú učitelia žiakom primeranú pomoc? Majú učitelia premyslené ciele výučby, metódy, formy výučby, nástroje a kritériá hodnotenia žiakov?
Spolupracujú s rodičmi a ostatnými učiteľmi? Sú schopní identifikovať svoje vzdelávacie potreby a sústavne sa vzdelávať?
M.3 Indikátory kvality školy
Spokojnosť rodičov s prácou školy
Účasť rodičov na školských akciách
Dobré uplatnenie absolventov školy v ďalšom živote
Individuálna starostlivosť o jednotlivých žiakov
Spolupráca učiteľov v pedagogickom zbore
Kvalifikovanosť pedagogického zboru
M.4 Nástroje autoevalvácie
Riadený rozhovor
Štruktúrované modelov skupinové diskusie so zamestnancami
Rozhovory s rodičmi
Žiacke práce / testy /
Vzájomné hospitácie učiteľov
M.5 Časové rozvrhnutie autoevalvačných činností
September – kontrola súladu ŠVP so ŠkVP, agendy
Október – kontrola spolupráce školy s rodinou, hospitácie zamerané na výučbu
November- hospitácie, kontrola materiálno-techn. a finanč. podmienok
December – hospitácie
Január – hospitácie, polročné testovanie žiakov
Február – hospitácie, kontrola zameraná na zisťovanie klímy v škole
Marec – hospitácie, kontrola spolupráce s partnermi školy / ZRPŠ, sponzori/
Apríl – hospitácie
Máj – sebahodnotenie práce učiteľov a ich hodnotenie riaditeľstvom, hospitácie
Jún – koncoročné testovanie žiakov, zisťovanie názorov absolventov, ich hodnotenie školy a návrhy na zmeny
Júl – vyhodnotenie výsledkov umiestnenia žiakov na stredné školy, realizácia dlhodobých opatrení / učebné plány, úväzky/
August – spracovanie vyhodnocovacej správy o činnosti a dianí v škole
V priebehu školského roka /nepravidelne/:
- podľa aktuálnej situácie a okolností dotazníky pre učiteľov, žiakov a rodičov, prípadne získavanie informácií /spätnej väzby/ prostredníctvom aktivít pre celý zbor v priebehu porád a pracovných stretnutí.
Dodatok k školskému vzdelávaciemu programu
ZÁKLADNÁ ŠKOLA KRÍŽOVÁ VES
PODPORNÉ OPATRENIA VO VÝCHOVNO-VZDELÁVACOM PROCESE
Cieľ a poslanie školy vychádza z princípov výchovy a vzdelávania v § 3 zákona č. 245/2008 Z.z. (školský zákon). V rámci týchto princípov sa naša škola hlási aj k princípom inkluzívneho vzdelávania (§3 písm. d), ktoré je „uskutočňované na základe rovnosti príležitostí, rešpektovania výchovno-vzdelávacích potrieb, individuálnych osobitostí a aktívneho zapojenia všetkých žiakov do výchovy a vzdelávania". A nielen žiakov, ale aj všetkých zúčastnených v školskom prostredí – t. j. rodičov i zamestnancov v spolupráci so zriaďovateľom, radou školy, centrom poradenstva a prevencie a ďalšími externými organizáciami.
Systém podpory a práce postavený na rozvoji človeka v školskom prostredí vychádza z podporných úrovní 1. – 5. stupňa definovaných v § 131 školského zákona a bližšie popísaných ministerstvom školstva, najmä v podpornej úrovni 1. stupňa a 2. stupňa. To zahŕňa premenu školy na učiace sa spoločenstvo, demokratické prostredie s kritickým myslením, budovanie zdravých vzťahov, podpory duševného zdravia či kultúry rešpektu a úcty. Úlohy zamestnancov sú síce rôzne, ale vzájomne sa dopĺňajú, prelínajú a smerujú ku komplexnému rozvoju človeka. Pedagogický zbor, ktorý pôsobí v podpornej úrovni 1. stupňa (§ 131 ods. 2 šk. zákona) najbližšie k žiakom ako kľúčová vzťahová osoba, je v našej škole doplnený o školský podporný tím (§ 84a, ŠPT) zákona 138/2019), ktorý intenzívne napomáha podpore vzťahov pedagogických zamestnancov a rodičov na ceste k žiakom. Takýto tím je zložený z odborných a pedagogických zamestnancov, ktorí spoločne vytvárajú tímovú prácu v školskom prostredí.
Naša škola je otvorená pre vzdelávanie všetkých žiakov v našej spádovej oblasti v rozsahu a kvalite zodpovedajúcej individuálnym potrebám žiaka, triedy a školy. Pri práci využívame inkluzívny prístup, aby každé dieťa bolo vnímané ako jedinečné a necítilo sa odmietané. Chceme tak zabezpečiť ústavný rovný prístup k vzdelávaniu pre všetkých žiakov, primeraný rozvoj ich schopností, dosiahnutie primeraného stupňa vzdelania a ich primeraného začlenenia do spoločnosti. Naša škola podľa § 145a a 145b školského zákona poskytuje žiakom podporné opatrenia, aby sa žiaci mohli plnohodnotne zapájať do výchovy a vzdelávania a rozvíjať seba ako človeka, osobnosť či svoje vedomosti, zručnosti a schopnosti. Škola poskytuje podporné opatrenia (PO) podľa Katalógu podporných opatrení, tohto dodatku školského vzdelávacieho programu a v prípade potreby aj podľa Individuálneho vzdelávacieho programu (IVP).
AKTÉRI PODPORNÝCH OPATRENÍ
Triedny učiteľ
Triedny učiteľ je kľúčovým pilierom podpory žiakov. Počas výchovno-vzdelávacej činnosti primárne zodpovedá za koordináciu činnosti na podporu budovania pozitívnej klímy triedy, riešenie žiackych konfliktov, vytváranie zdravých vzťahov, identifikáciu potrieb, prekážok a rizík, tiež hľadanie zdrojov na/a ich zmiernenie. Tieto činnosti realizuje v spolupráci s pedagogickým asistentom, vychovávateľom, ostatnými pedagogickými zamestnancami, ktorí pôsobia v triede. Vykonáva pedagogickú diagnostiku, intervenciu, základné výchovné a kariérové usmerňovanie. Podpora zohľadňuje potreby a prekážky žiaka a realizuje sa formou jednoduchých úprav metód a foriem vzdelávania v školskej i domácej príprave. Podpora sa poskytuje každému žiakovi, ktorý to potrebuje. Najlepšia úprava je taká, ktorá platí pre všetky deti. Systém podpory v triede konzultuje triedny učiteľ podľa potreby aj so ŠPT.
Učiteľ
Zodpovedá za úpravu metód, foriem, obsahu a hodnotenia vzdelávania. V prípade, že žiak dostáva súčasne podporu na 2. – 5. stupni, učiteľ prispôsobuje metódy, formy a obsah vzdelávania v spolupráci a na základe metodického usmerňovania týchto stupňov podporných úrovní. Primárnym komunikačným partnerom je triedny učiteľ a pedagogický asistent, podľa potreby aj ŠPT.
Školský podporný tím (ŠPT)
Tvoria ho pedagogickí aj odborní zamestnanci, ktorí svojou vzájomnou multidisciplinárnou kooperáciou sa spoločne podieľajú na tvorbe inkluzívnej kultúry školy. Ide o prepojenie viacerých profesií na pôde školy za účelom vytvárania vhodného prostredia pre inkluzívne vzdelávanie a podpory duševného zdravia. Členovia tímu majú príslušnú kvalifikáciu a špecializované vzdelávania určené na výkon svojich funkcií a poskytujú žiakom, rodičom a učiteľom rozličné podporné služby, riadia sa platnou legislatívou, pracovnou náplňou, školským vzdelávacím programom a metodickým usmerňovaním centra poradenstva a prevencie v našom okrese. Pôsobenie týchto zamestnancov je plne v súlade s cieľmi výchovy a vzdelávania, so školským zákonom a najlepším záujmom dieťaťa. A hoci samotná činnosť tímu nepodlieha špeciálnemu súhlasu rodičov, tak ako je to napríklad v rezorte zdravotníctva, predsa jeho činnosť je podporná, partnerská a otvorená s vysokým štandardom etiky a transparentnosti a informačnou povinnosťou vo vzťahu k rodičom. Držíme sa zásady, že rodič je partner školy a je nielen informovaný, ale aj priamo zapojený do podpory dieťaťa.
Činnosť tohto tímu sa riadi § 131 školského zákona a § 21n. a § 84a) zákona 138/2019 o pedagogických a odborných zamestnancoch, procesnými, výkonovými a obsahovými štandardami i popísanými úrovňami podpory, predovšetkým však podporné úrovne 1. a 2. stupňa, ale aj metodickými usmerneniami VÚDPaPu (napr. ŠPT, 2022).
Hlavnými oblasťami podpory sú v súlade s § 131 školského zákona prevencia, výchovné a kariérové poradenstvo, rozvoj inkluzívneho vzdelávania, orientačná diagnostika, intervencia a krízová intervencia, reedukácia a metodická podpora a poradenstvo pedagogickým zamestnancom, rodičom alebo žiakom. To môže zahŕňať preventívne programy a aktivity v triedach zamerané na zlepšenie klímy, mediáciu po konflikte alebo ťaživej situácii, podpora učiteľa počas vyučovania, depistáže pri zápisoch alebo v prvých ročníkoch, sociometrie, besedy, diskusie a vzdelávanie pre rodičov a zamestnancov, účasť na rodičovských združeniach a ďalšie. Práca a činnosť týchto zamestnancov je riadnou súčasťou výchovno-vzdelávacej činnosti a napĺňania cieľov výchovy a vzdelávania.
Na škole pracuje školský podporný tím zložený zo školského špeciálneho pedagóga, školského psychológa, výchovného a kariérového poradcu, koordinátora primárnej prevencie a pedagogických asistentov.
Školský špeciálny pedagóg
Poskytuje v škole depistážnu (zápis do 1. ročníka, príchod nových žiakov), preventívnu a reedukačnú podporu. Rozvíja pohybové zručnosti, zmyslové vnímanie a čiastkové funkcie, rozvíja aj komunikačné zručnosti, koncentráciu pozornosti, učebné štýly a metakogníciu. Koordinuje a metodicky vedie pedagogických asistentov v súčinnosti s triednymi učiteľmi a ŠPT.
Školský psychológ
Poskytuje individuálne sedenia so žiakmi, prostredníctvom ktorých žiaci rozvíjajú svoju emocionálnu stránku osobnosti, riešia intrapersonálne konflikty a budujú si vlastný sebaobraz. Realizuje skupinové sedenia so žiakmi, prostredníctvom ktorých žiaci ventilujú a komunikujú vzniknuté ťažkosti v triedach. Tieto sedenia tiež slúžia na prehlbovanie vzťahov v kolektívoch, získavanie spätnej väzby, relaxáciu, navodenie pozitívnej atmosféry, na riešenie interpersonálnych konfliktov.
Výchovný a kariérový poradca
Vykonáva poradenstvo pri riešení osobnostných, vzdelávacích, profesionálnych a sociálnych potrieb žiakov a ponúka aj kariérové poradenstvo. Výchovný poradca v prípade potreby sprostredkuje žiakov a ich rodičom pedagogické, psychologické, sociálne, psychoterapeutické, reedukačné a iné služby, ktoré koordinuje v spolupráci s triednymi učiteľmi a ŠPT.
Koordinátor primárnej prevencie
Koordinátor prevencie má dôležitú úlohu pri realizovaní školskej prevencie. Jeho úlohou je zabezpečovanie koordinácie prevencie ako integrálnej súčasti výchovno-vzdelávacieho procesu, sprostredkúva prepojenie školy s preventívnymi, poradenskými a inými odbornými zariadeniami a mimovládnymi organizáciami zaoberajúcimi sa prevenciou. Koordinuje a metodicky usmerňuje preventívnu protidrogovo-výchovnú činnosť a informačnú činnosť pedagogických zamestnancov pri dlhodobom systematickom sledovaní a hodnotení vývinu žiakov ohrozených drogovou závislosťou a inou sociálnou patológiou. Osobitnú pozornosť venuje žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia (ohrozených sociálnou patológiou), u ktorých je zvýšené riziko vývinu sociálno-negatívnych javov, vrátane drogových závislostí. V rámci svojej preventívnej činnosti úzko spolupracuje s výchovným a kariérovým poradcom, školským psychológom, triednymi učiteľmi a s príslušnými poradňami, ktoré poskytujú metodickú pomoc.
Pedagogický asistent
Podľa požiadaviek učiteľa a v spolupráci so školským špeciálnym pedagógom a ŠPT vytvára rovnosť príležitostí vo vyučovaní a pomáha pri prekonávaní rozličných bariér jednotlivcovi, skupine alebo aj celej triede. Podieľa sa na zlepšovaní klímy v triede, v úzkej spolupráci s učiteľom tvorí vyučovacie stratégie i edukačné materiály. Je podporou pre všetkých žiakov, ktorí to v danom momente vyžadujú. Pomáha porozumieť a individualizovať ciele a spolupracovať pri diferencovaní úloh a edukačného materiálu s ohľadom na potreby každého jedného žiaka v triede. Môže tiež vytvárať priestor pre učiteľa na vysvetlenie a objasnenie zadaní jednotlivým žiakom.
Centrum poradenstva a prevencie (CPP)
Škola aktívne a úzko spolupracuje s CPP, a to v súlade s výkonovými a obsahovými štandardmi výchovného poradenstva prostredníctvom podporných úrovní (§ 131 ods. 1 školského zákona). CPP vykonáva taktiež metodickú činnosť a supervíznu činnosť pre školský podporný tím, pedagogických a odborných zamestnancov a zákonných zástupcov alebo zástupcov zariadenia (§ 131 ods. 4 školského zákona). CPP koordinuje činnosti ŠPT na škole, pravidelne realizuje metodické a supervízne stretnutia ŠPT v okrese, realizuje vzdelávania pre nich, zúčastňuje sa prípadových štúdií v prípade spoločných klientov/žiakov, poradenstvo pri podpore triednych učiteľov a pedagogických asistentov a podpore vedení škôl. Pracovníci poradenského zariadenia vstupujú do priestorov školy po spoločnej dohode s vedením či zamestnancami školy.
Odborná činnosť prevencie a krízovej intervencie zo strany CPP sa poskytuje v škole v súčinnosti so ŠPT, pričom na základe § 2 ods. 6 vyhlášky o poradenských zariadeniach sa nevyžaduje osobitný informovaný súhlas. Obsah odbornej činnosti - prevencie CPP - v škole podľa § 2 ods. 12 vyhlášky o poradenských zariadeniach zahŕňa:
- sociometrické merania vzťahov v triede a klímy triedy,
- preventívne programy zamerané na zlepšenie vzťahov v triede a kariérové poradenstvo,
- prevencia a krízová intervencia pri šikanovaní a konfliktoch v triede.
ÚROVNE POSKYTOVANEJ PODPORY
Odborná činnosť sa uskutočňuje v súlade s výkonovými a obsahovými štandardmi výchovného poradenstva prostredníctvom podporných úrovní. Podporné úrovne sú rozdelené na 5-stupňový model podpory.
Podpora 1. stupňa je adresovaná všetkým žiakom v základnej škole. Poskytujú ju všetci pedagogickí zamestnanci školy, v súlade s profesijným štandardom a svojím zaradením do príslušného kariérového stupňa, s podporou ŠPT.
Podpora 2. stupňa je adresovaná žiakom so zvýšenými nárokmi na podporu, ktoré môžu byť aj prechodného charakteru, vrátane žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami a ich zákonných zástupcov, pedagogických zamestnancov, okrem školského špeciálneho pedagóga, s cieľom optimalizovať a podporiť proces výchovy a vzdelávania. Poskytujú ju multidisciplinárne členovia ŠPT v spolupráci s pedagogickými zamestnancami.
Podpora 3. a 4. stupňa je adresovaná všetkým deťom alebo žiakom od narodenia až po ukončenie prípravy na povolanie, ich zákonným zástupcom, pedagogickým zamestnancom, odborným zamestnancom a ŠPT. Vykonávajú ju odborní zamestnanci centra poradenstva a prevencie.
Podpora 5. stupňa je adresovaná deťom a žiakom so zdravotným postihnutím, a to so zrakovým postihnutím, sluchovým postihnutím, narušenou komunikačnou schopnosťou, mentálnym postihnutím, telesným postihnutím, autizmom/pervazívnymi vývinovými poruchami, viacnásobným postihnutím, ich zákonným zástupcom, pedagogickým a odborným zamestnancom, ktorí sa podieľajú na ich vzdelávaní a ŠPT v škole, v ktorej sa žiaci vzdelávajú. Vykonávajú ju odborní zamestnanci v špecializovanom centre poradenstva a prevencie.
Podpornou úrovňou prvého stupňa rozumieme univerzálnu preventívno-výchovnú činnosť, ktorá sa poskytuje všetkým deťom a žiakom ako súčasť výchovno-vzdelávacej činnosti. Cieľom je zabezpečiť optimálne podmienky pre sociálno-emocionálny, kognitívny a osobnostný rozvoj žiaka. Prostredníctvom úpravy obsahu, foriem a metód sa univerzálne preventívne aktivity a princípy implementujú do výchovy a vzdelávania, ktoré pričom sa zameriavajú na budovanie pozitívnej klímy a zdravých vzťahov v triede, nenásilnej vzájomnej komunikácie pocitov a potrieb, riešenie žiackych konfliktov, sledovanie pokroku žiakov, udržiavanie motivácie, rozvoj prosociálneho správania a empatie, kongruencie, kariérového poradenstva. Realizuje ju v triede každý pedagogický zamestnanec aktívnou spoluprácou so ŠPT a v kooperácií so zákonným zástupcom žiaka.
Východiskom podpory 1. stupňa je komplexná pedagogická diagnostika zameraná na všetky aspekty celostného rozvoja žiaka v súlade s profesijným štandardom (potreby v oblasti učenia, identifikácia talentov, nadania, ťažkostí vo vzdelávaní, sociálne a rodinné vzťahy, situácia žiakov, klíma v triede atď.). Pedagogická diagnostika predstavuje dôležitý vstupný údaj pre všetkých aktérov, ktorí vstupujú do výchovy, vzdelávania a zabezpečovania podpory pre žiaka. Je jedným z východísk pri nastavovaní podpornej úrovne na všetkých piatich stupňoch. Pre všetkých žiakov sa realizujú preventívno-výchovné aktivity, napr. v oblasti prevencie rizikového správania a sociálno-patologických javov, a aktivity kariérového poradenstva, kariérovej výchovy a prevencie predčasného ukončovania školskej dochádzky. Realizujú sa tiež programy na podporu inkluzívneho vzdelávacieho prostredia a kultúry školy, telesného a duševného zdravia žiakov.
V prípade, že podpora na 1. stupni nie je postačujúca (napr. ak má žiak napriek vhodnej úprave metód, foriem a obsahu vzdelávania naďalej nedostatočný prospech), triedny učiteľ, pedagogický asistent s podporou ŠPT navrhne, aby sa danému žiakovi poskytovala podpora na 2. stupni. Podpora na 1. stupni sa pritom danému žiakovi poskytuje aj naďalej, aj keď sa do podpory zapájajú aj ďalšie úrovne podpory, pričom sa podpora na 1. stupni prispôsobuje individuálnym potrebám žiaka na základe spolupráce a usmernenia príslušných úrovní systému poradenstva a prevencie.
Podpornou úrovňou druhého stupňa rozumieme cielenejšiu, odbornejšiu pomoc pre žiakov, ktorí majú zvýšený nárok na podporu s cieľom optimalizovať a podporiť proces ich výchovy a vzdelávania. V tejto podpornej úrovni sa poskytuje aj metodická podpora a poradenstvo zákonným zástupcom a pedagogickým zamestnancom.
Školský psychológ a školský špeciálny pedagóg poskytujú podporu 2. stupňa. Pôsobiť môžu multidisciplinárne aj ako školský podporný tím. Tiež realizujú odbornú činnosť na škole v takom rozsahu, ktorý súvisí s výchovno-vzdelávacími potrebami žiaka. Spolupracujú s pedagogickými zamestnancami školy, zabezpečujú im metodickú podporu a poradenstvo pri práci so žiakom, realizujú odborné činnosti smerom k žiakom a ich zákonným zástupcom, zúčastňujú sa na odborných konzíliách (v zmysle procesného štandardu VÚDPaP 2020), vytvárajú podmienky spolupráce medzi školou, zariadeniami poradenstva a prevencie a subjektmi z iných rezortov (lekár, sociálny pracovník, kurátor a pod.). Podporná úroveň 2. stupňa je poskytovaná v školskom prostredí žiaka. Podpora žiaka prebieha počas jeho výchovno-vzdelávacej činnosti v triede i mimo triedy, resp. po vyučovaní v rámci aktivít školského klubu detí, celodenných výchovných programov alebo v rámci individuálneho vzdelávania.
V rámci preventívnej činnosti sa realizuje univerzálna prevencia zameraná na všetkých žiakov a selektívna prevencia, ktorá je zameraná na žiakov, u ktorých môžeme na základe biologických, psychologických, sociálnych alebo environmentálnych rizikových faktorov súvisiacich s rizikovým správaním a tiež podľa veku, pohlavia, rodinnej histórie, bydliska, miery sociálneho znevýhodnenia identifikovať zvýšenú úroveň rizika.
Orientačná diagnostika sa realizuje v úzkej spolupráci s pedagogickými zamestnancami, ktorí vykonávajú činnosti podpornej úrovne 1. stupňa a môže slúžiť ako podklady ku komplexnej diagnostike v zariadeniach poradenstva a prevencie, teda na vyšších stupňoch podporných úrovní.
Intervenčná činnosť je podpora inklúzie v zmysle pôsobenia na žiakov individuálnymi alebo skupinovými intervenciami. Intervenčná činnosť je vykonávaná rôznymi etablovanými odbornými a terapeutickými postupmi so zámerom pôsobiť na osobnosť žiaka v zmysle podpory rozvoja jeho psychického zdravia a nápravy jeho ťažkostí.
Metodickou podporou zákonným zástupcom sa rozumie napr. partnerská komunikácia, včasné a citlivé informovanie zákonných zástupcov, ich zapojenie do riešenia vzniknutej/vznikajúcej situácie, informovanie ostatných zákonných zástupcov, napr. na rodičovskom združení o vznikajúcej situácii a možnostiach školy/poskytovanej odbornej starostlivosti, podpora zaangažovania zákonných zástupcov do riešenia, ponuka vzdelávaní v témach podpory žiakov.
Metodickou podporou pedagogických zamestnancov sa rozumie napr. metodické usmernenie pri práci so žiakmi, triedami a ich zákonnými zástupcami a pri budovaní pozitívnej klímy na škole, podpora k úzkej spolupráci a komunikácii medzi pedagogickými zamestnancami a ŠPT, realizácia aktualizačných vzdelávaní v témach podpory žiakov podľa potrieb školy.
Odborné činnosti na podpornej úrovni 2. stupňa sú prepojené na podpornú úroveň 1. stupňa, a to v prípade, ak podpora na úrovni 1. stupňa nie je dostačujúca a napriek vhodnej úprave metód, foriem a obsahu vzdelávania nenastane u žiaka očakávaný progres. V takom prípade triedny učiteľ navrhne, aby sa dannému žiakovi poskytovala podpora na podpornej úrovni 2. stupňa. Pritom sa žiakovi naďalej poskytuje podpora na úrovni 1. stupňa.
V prípade, že podpora na úrovni 2 stupňa nie je dostačujúca a napriek realizovaným odborným činnostiam nenastane u žiaka očakávaný progres, školský psychológ alebo školský špeciálny pedagóg navrhne podporu v CPP. Pokiaľ sa žiakovi a jeho zákonnému zástupcovi poskytuje podpora v CPP alebo v špecializovanom centre poradenstva a prevencie (ŠCPP), koordinujú sa odborné činnosti na prvých dvoch stupňoch podporných úrovní s odbornými činnosťami CPP a ŠCPP. Túto koordináciu v rámci školy preberá ŠPT, ktorý úzko spolupracuje s koordinátorom klienta v CPP alebo ŠCPP.
POSKYTOVANIE PODPORNÝCH OPATRENÍ
Podporným opatrením sa podľa § 145a školského zákona ods. 1 rozumie opatrenie poskytované školou alebo školským zariadením potrebné na to, aby sa dieťa alebo žiak mohli plnohodnotne zapájať do výchovy a vzdelávania a rozvíjať svoje vedomosti, zručnosti a schopnosti.
O poskytnutie podporného opatrenia (PO) vo výchove a vzdelávaní (okrem podporného opatrenia prevencia a krízová intervencia) požiada zákonný zástupca žiaka, pedagogický alebo odborný zamestnanec riaditeľa školy.
Škola alebo zariadenie poradenstva a prevencie po zvážení, či žiak potrebuje PO, poskytne žiadateľovi vyjadrenie, v ktorom zaznamená, aké PO a v akom rozsahu odporúča poskytnúť. Ak sa škola nevie vyjadriť, obráti sa na CPP/ŠCPP, ktoré vyjadrenie poskytne.
Podporné opatrenia sa podľa potreby žiaka vyberajú z rozsahu Katalógu podporných opatrení, ktorý špecifikuje podporné opatrenia vo výchove a vzdelávaní poskytované školou alebo školským zariadením, ktoré sú potrebné na to, aby sa žiaci mohli plnohodnotne zapájať do výchovy a vzdelávania a rozvíjať svoje vedomosti, zručnosti a schopnosti.
Po tom, čo žiadateľ dostane vyjadrenie o tom, aké PO a v akom rozsahu sa žiakovi odporúčajú, môže požiadať riaditeľa o poskytnutie PO.
Riaditeľ sa k poskytnutiu PO vyjadrí písomne s ohľadom na personálne, materiálne a finančné možnosti.
VŠEOBECNÉ PODPORNÉ OPATRENIA URČENÉ PRE VŠETKÝCH ŽIAKOV
Inkluzívne vzdelávanie vychádza z prirodzenej rozmanitosti a preto sa zameriavame na individuálne potreby žiakov a podporu pre všetkých. Inkluzívne vzdelávanie sa spája so snahou naplniť potenciál každého žiaka, preto v našej škole prirodzene poskytujeme žiakom individualizovaný prístup a budujeme inkluzívne prostredie školy.
V rámci výchovno-vzdelávacieho procesu sa všetkým žiakom poskytujú všeobecné opatrenia podporujúce inkluzívne vzdelávanie:
- Jasne si vykomunikujeme so žiakmi požiadavky na ich správanie a prácu na hodinách.
- Uisťujeme sa, že žiaci sledujú výklad.
- Žiakov hodnotíme priebežne a výkony žiakov hodnotíme vzhľadom k ich možnostiam a vedieme ich k súťaženiu so sebou samým, t.j. porovnávame jeho predchádzajúce výkony a nie žiakov medzi sebou.
- Vedieme žiakov k sebahodnoteniu.
- Vedieme žiakov k tomu, aby sa prihlásili, keď niečomu nerozumejú.
- Ak bol žiak hodnotený nedostatočne, môže byť preskúšaný znova v prípade, ak bol jeho slabý výsledok zapríčinený jeho aktuálnym zdravotným alebo psychickým stavom.
- Budujeme rešpektujúcu a bezpečnú atmosféru.
- V triedach realizujeme aktivity na budovanie pozitívnej klímy a vedieme žiakov k vzájomnej spolupráci a empatii.
- Predchádzame vzniku poruchy duševného a fyzického zdravia u žiakov prostredníctvom realizovania podporných aktivít zameraných na rozvoj subjektívnej pohody (psychickej, sociálnej a fyzickej).
- Vyučovacie hodiny pravidelne obohacujeme o tímové aktivity a skupinovú prácu.
- Upevňujeme schopnosť riešiť konflikty, posilňujeme u žiakov schopnosť efektívne a asertívne riešiť konflikty.
- Pomáhame žiakovi prekonať prípadný neúspech tak, aby sa u neho neprehlboval pocit menejcennosti v porovnaní so spolužiakmi.
- Nikdy žiakov nezosmiešňujeme za jeho slabší alebo neúspešný výkon tak isto ako nenálepkujeme žiakov.
- Zameriavame sa na motiváciu žiakov a zachovanie pozitívneho vzťahu k učeniu.
- Dáme každému žiakovi príležitosť ukázať svoje silné stránky a priebežne ho oceníme za drobné úspechy.
- Využívame multidisciplinárnu podporu ŠPT.
- V prípade vzniku krízovej udalosti poskytujeme žiakom v spolupráci s CPP odbornú starostlivosť zameranú na špecifické obdobie v ich živote po krízovej udalosti. Krízová intervencia predstavuje podpornú sieť opatrení zameraných na stabilizáciu jednotlivca alebo skupiny, prinavrátenie pocitu bezpečia a posilnenie vlastných kompetencií v práci s emóciami, so zvládacími stratégiami, redukciu stresu a nastavení ďalších opatrení po krízovej udalosti.
CIELENÉ PODPORNÉ OPATRENIA URČENÉ PRE ŽIAKOV V RIZIKU
Ide najmä o žiakov z cudzojazyčného prostredia alebo ktorých prvým jazykom nie je slovenčina, žiakov s odloženou školskou dochádzkou, žiakov predčasne zaškolených, žiakov v diagnostickom procese s problémami v učení, žiakov s nižšou úrovňou intelektových schopností, žiakov s aktuálnymi osobnými problémami (rozvod rodičov, úmrtie v rodine, šikanovania...), žiakov so psychickými problémami krátkodobého a dlhodobého charakteru (sebapoškodzovanie, užívanie návykových látok....) a žiakov so zdravotnými problémami, ktoré spôsobujú časté vymeškávanie vyučovania.
U týchto žiakov je v prvom rade potrebné identifikovanie problémov žiaka v oblasti učenia alebo správania. Na tieto problémy môže upozorniť triedny učiteľ, učiteľ, zákonný zástupca alebo ŠPT.
Následne sa žiakovi začnú poskytovať cielenejšie podporné opatrenia. Podľa uváženia ŠPT sa v rámci vypracovania návrhu na poskytnutie konkrétnych podporných opatrení vypracuje orientačná diagnostika a/alebo sa žiak deleguje na odborné diagnostické vyšetrenie do CPP. Delegovanie na odborné diagnostické vyšetrenie nastáva aj v prípade, ak podporné opatrenia poskytnuté školou sú nepostačujúce.
Žiakom v riziku sa poskytujú v rámci celého výchovno-vzdelávacieho procesu tieto podporné opatrenia:
- Poskytneme žiakovi viac podpory a porozumenia. Povzbudzujeme žiaka – vieš to, začni, robíš to celkom dobre, ide ti to pekne, len pokračuj smelo ďalej a pod.
- Podporujeme sociálne zaradenia žiaka a zabezpečíme, aby každý žiak bol súčasťou všetkých aspektov života školy. Akceptujeme odlišnosti a aktívne prijímame a zaraďujeme každého žiaka do štruktúry školy.
- Využívame konkrétnosť, názornosť a nadmerné zvýraznenie informácie. Využívame rôzne konkrétne, názorné a manipulačné pomôcky na uľahčenie pochopenia učiva.
- Umožníme žiakom používať čítacie okienko, kalkulačku, tabuľky so vzorcami, násobilkou, kartičky s prehľadmi gramatických pravidiel a iné pomôcky, ktoré žiakom umožnia ľahšie zvládnutie učiva.
- Pomáhame žiakom s orientáciou v učebnici, pracovnom zošite, tabuli.
- Žiakov naučíme jeden spôsob riešenia, ktorý im bude najviac vyhovovať.
- Rešpektujeme individuálne pracovné tempo žiakov a tiež úroveň ich hrubej a jemnej motoriky.
- Žiakom poskytujeme dostatočný čas na vypracovanie úloh, ktorý môže byť v prípade potreby predĺžený.
- Žiakom poskytujeme dlhší čas na osvojenie si učiva, dbať na následnosť krokov a nové učivo preberať až po zvládnutí predchádzajúceho.
- V prípade potreby poskytujeme žiakovi doučovanie v hodinách mimo vyučovania s cieľom zlepšovať vedomosti a zručnosti žiaka a taktiež vyrovnávať rozdiely vo vedomostiach, zručnostiach a spôsobilostiach žiaka, eliminovať riziko opakovania ročníka a predčasného ukončenia vzdelávania žiaka.
- Vedieme žiakov k dôslednému vyhľadávaniu chýb a automatickej kontrole. Žiaci by nikdy nemali odovzdávať prácu bez vlastnej kontroly. V prípade potreby pomáhame žiakovi nájsť si chyby povedaním počtu chýb alebo upozornením, kde sa majú vrátiť, napr. skontroluj si ešte raz druhý riadok.
- Rešpektujeme, ak má žiak problém pri opise z tabule alebo zachytení informácií pri výklade. Poskytujeme žiakom zadanie úloh alebo poznámky vo vytlačenej podobe.
- Rešpektujeme možnosť rýchlejšieho unavenia a vyčerpania pri písaní, nepreťažovať žiakov rozsiahlym písaním. Dávame prepísať len časť textu a zvyšok umožníme prekopírovať od spolužiaka alebo vlepiť do zošita predtlačený text.
- Zvýrazňujeme žiakom dôležité časti v texte. Napíšeme im osnovu textu, ktorý sa majú naučiť.
- Text zadávame v prípade potreby väčším písmom. V teste nechávame extra riadky na odpoveď, aby sa žiakovi odpoveď zmestila.
- Rešpektujeme zníženú kvalitu a úpravu písma.
- Zadávame jasné, krátke a konkrétne pokyny. Formulujeme úlohy s použitím rovnakých slov.
- Nové pojmy žiakom vysvetľujeme opakovane a v súvislostiach.
- Nevyvolávame žiaka k dlhému čítaniu pred triedou, dáme mu prečítať kratší úsek alebo len jednu vetu.
- Posadíme žiaka na také miesto, aby mal v zornom poli čo najmenej rušivých podnetov a/alebo, aby bol v dostatočnej blízkosti učiteľa. Žiaka podľa možností posadíme do lavice samého alebo s pokojným spolužiakom.
- Pri riešení samostatných úloh si overujeme porozumenie úlohe, žiakov častejšie kontrolujeme, aby žiaci nerobili opakovane rovnakú chybu.
- V prípade potreby umožníme žiakovi relaxačné prestávky a zmenu činnosti.
- Školské skúšanie a práce, ktoré majú vplyv na klasifikáciu, by sa mali diať iba za dobrého sústredenia, a to len v prvej polovici vyučovacieho času a na začiatku jednotlivých vyučovacích hodín.
- Žiakov dopredu informujeme o písaní previerky, ako aj o rozsahu a obsahu.
- Úlohy rozdelíme na menšie časti, tak aby zodpovedali možnostiam koncentrácie pozornosti žiakov a dokončenie úlohy okamžite potvrdíme a aj primerane oceníme.
- Uprednostníme takú formu skúšania, pri ktorej žiak dosahuje optimálny výkon, overíme si tak pre žiaka vhodnejším spôsobom úroveň jeho nadobudnutých vedomostí.
- Umožníme žiakom písanie písomných prác mimo triedy s pedagogickým asistentom alebo školským špeciálnym pedagógom.
- Prednostne hodnotíme obsah výpovede, až sekundárne ústny prejav, plynulosť prejavu, slovnú zásobu a dodržiavanie gramatických pravidiel.
- V geometrii zohľadňujeme správny postup, nie len konečné technické prevedenie zobrazenie, akceptujeme zníženú úroveň grafického prejavu.
- Pri slovných úlohách pomáhame s vypracovaním zápisu matematickej úlohy.
- Umožníme zápis čiastočných výsledkov.
- Nedávame žiakovi na domácu úlohu to, čo nestihol vypracovať/dopísať na hodine.
Žiakom z cudzojazyčného prostredia alebo žiakom, ktorých prvým jazykom nie je slovenčina, ktorí sa vzdelávajú na našej škole, ponúkame na odstránenie jazykovej bariéry jazykový kurz štátneho jazyka. V čase osvojovania si vyučovacieho jazyka budeme pri hodnotení žiaka, ktorého prvým jazykom nie je slovenčina, zohľadňovať úroveň ovládania štátneho jazyka. Učitelia k týmto žiakom tiež pristupujú individuálne, tolerujú ich výsledky nielen v slovenskom jazyku, ale aj v ostatných predmetoch a pomáhajú im prekonať bariéru, ktorú so sebou prináša neznalosť vyučovacieho jazyka a prostredia.
ŠPECIFICKÉ PODPORNÉ OPATRENIA URČENÉ PRE ŽIAKOV SO ŠVVP
Škola poskytuje špecifickú podporu žiakom, ktorí podľa § 2 i) šk. zákona majú špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby. Špeciálna výchovno-vzdelávacia potreba (ŠVVP) je požiadavka určená diagnostikou v zariadeniach poradenstva a prevencie na poskytnutie podporného opatrenia vo výchove a vzdelávaní žiakovi so zdravotným znevýhodnením, zo sociálne znevýhodneného prostredia a s nadaním alebo žiakovi, ktorého zdravotný stav, sociálne podmienky, jazykové schopnosti, nadanie, správanie, kognitívne schopnosti, motivácia, emocionalita, tvorivosť alebo zručnosti vyžadujú poskytnutie podporného opatrenia.
Žiakom so ŠVVP sa okrem cielených podporných opatrení poskytujú podľa ich individuálnych potrieb aj špecifické podporné opatrenia. Podporné opatrenie pre žiakov so ŠVVP sa realizujú buď v rámci Školského vzdelávacieho programu, tohto dodatku k školskému vzdelávaciemu programu alebo doplnením cez Individuálny vzdelávací program (IVP) podľa § 7a) školského zákona, pričom sa realizuje úpravou podmienok, obsahov, foriem, metód a prístupov vo výchove a vzdelávaní, uplatnenie ktorých je nevyhnutné na rozvoj schopností alebo osobnosti žiaka, aby dosiahol primeraný stupeň vzdelania a začlenenie do spoločnosti. Žiak postupuje podľa IVP len v tých prípadoch, ak nemôže postupovať podľa školského vzdelávacieho programu (napr. žiak s viacerými ťažkosťami a úpravou dochádzky...).
Na podporu výchovy a vzdelávania žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami škola zabezpečí najmä:
a) včasnú pedagogickú diagnostiku a v nadväznosti na jej závery v spolupráci s príslušným zariadením poradenstva a prevencie odbornú diagnostiku (špeciálnopedagogickú, liečebnopedagogickú, sociálno-pedagogickú, logopedickú, psychologickú, medicínsku diagnostiku), vzdelávanie podľa individuálneho vzdelávacieho programu (ak je potrebné), individuálnu a skupinovú prácu, používanie špeciálnych metód a foriem vyučovania, úpravu vzdelávacích cieľov a obsahu, uplatňovanie rozličných foriem hodnotenia, aplikáciu špecifických a alternatívnych foriem komunikácie, prípadne iných jazykov a prostriedkov komunikácie, spoluprácu s rodičmi a ďalšie, v závislosti od individuálnej potreby konkrétneho žiaka;
b) materiálne vybavenie, ktoré zahŕňa špeciálne edukačné publikácie, špeciálne vyučovacie pomôcky, kompenzačné pomôcky, prístroje, digitálne technológie, úpravu prostredia, prípadne špeciálne miestnosti a učebne;
c) odborný prístup pedagogických a odborných zamestnancov, školského podporného tímu a zariadení poradenstva a prevencie, podporu pedagogického asistenta;
d) akceptujúce školské prostredie a programy v triedach a školách, ktoré sú zamerané na formovanie pozitívnych postojov k ľuďom s odlišnosťou a znevýhodnením;
e) odbornú prípravu pedagogických a odborných zamestnancov;
f) finančné zdroje na zabezpečenie špeciálnych materiálnych, odborných a personálnych podmienok.
Žiaci s oslabeniami v oblasti pohybových schopností
Oslabenia v oblasti pohybových schopností sa u žiaka môžu prejavovať v oblasti hrubej motoriky a jemnej motoriky vrátane grafomotoriky, logomotoriky, oromotoriky, mimiky, vizuomotoriky a senzomotoriky. Do tejto skupiny žiakov patria najmä žiaci s telesným postihnutím, dysgrafiou a narušenou komunikačnou schopnosťou.
- Rešpektujeme úroveň jemnej a hrubej motoriky, tak ako aj úroveň motoriky hovoridiel a individuálne špecifické formy písania.
- Umožníme žiakom používanie špeciálnych písacích potrieb, upravených rysovacích potrieb, ťažidiel na zošity, učebnice a pracovné zošity, špeciálnych školských lavíc so sklopnou doskou a nastaviteľnou výškou a iných kompenzačných pomôcok.
- Rešpektujeme potrebu pomoci a asistencie žiakovi pri vykonávaní niektorých činností a aktivít.
- V prípade potreby zaraďujeme motorické rozcvičky a relaxačné cvičenia.
Žiaci s oslabeniami v oblasti zmyslového vnímania
Oslabenia v oblasti zmyslového vnímania u žiakov sa môžu prejavovať v oblasti sluchového, zrakového, hmatového, čuchového, chuťového vnímania, propriorecepcie, vestibularity, a kinestetiky. Do tejto skupiny žiakov patria najmä žiaci so zrakovým postihnutím, sluchovým postihnutím.
- Rešpektujeme oslabenia zmyslového vnímania.
- Zabezpečíme žiakom vzdelávanie v Braillovom písme alebo v posunkovom jazyku, v prípade potreby prítomnosť tlmočníka do posunkového jazyka.
- Ak je to potrebné usmerňujeme žiaka v neznámom priestore.
- Zabezpečíme žiakom vhodné svetelné podmienky.
- Zabezpečíme čo najvhodnejšie podmienky na odzeranie žiaka so sluchovým postihnutím (dostatočné osvetlenie, neprerušovaný očný kontakt, vzdialenosť medzi hovoriacim a odzerajúcim, výšková úroveň hlavy odzerajúceho a komunikujúceho, pozitívny citový vzťah odzerajúceho k hovoriacemu, nekričať atď.). Rešpektujeme, že odzeranie je možné len počas určitej doby, potom jeho možnosti prudko klesajú kvôli únave, neschopnosti sústredenia sa a pod..
- V prípade potreby znížime u žiaka senzorickú záťaž prostredia, posadíme žiaka na pokojnejšie miesto s minimom senzorických podnetov.
- Umožníme žiakom používanie špeciálnych písacích potrieb, upravených rysovacích potrieb, špeciálnych školských lavíc so sklopnou doskou a korekčných a kompenzačných pomôcok.
- Umožníme žiakovi používať počítač na písanie poznámok a vypracovávanie písomných prác, poskytneme žiakovi používanie špeciálneho softvéru umožňujúceho úpravu textu v počítači alebo používanie počítača s hlasovým výstupom.
- Žiakovi so zrakovým postihnutím, ktorý používa bežné písmo, zabezpečíme dostatočný zrakový odpočinok podľa individuálnych potrieb.
- Umožníme žiakovi nahrávať si výklad učiva na diktafón.
- Pri výklade učiva volíme pomalý prístup, dodržiavame požiadavku konkretizácie učiva a zapájame všetky zmysly žiakov.
- Využívame opisnú formu vysvetľovania učiva, ak je v triede žiak so zrakovým postihnutím. Takisto verbalizujeme slovne všetko, čo sa píše na tabuľu alebo ukazuje na didaktickej pomôcke.
- Poskytneme žiakom rôzne predmety a veci, ktoré majú rôzne vlastnosti, ako napríklad farby, tvar, vôňu, zvuk a chuť, ktoré môžu následne skúmať a tak rozvíjať svoje zmyslové vnímanie.
- Využívame príležitosti k manipulácii s rôznymi materiálmi a objektami, ako napríklad aktivity s pieskom, hlinou, špongiami a pod.
- Zahrnieme do vyučovania senzorické puzzle a hry, ktoré vyžadujú použitie zmyslového vnímania.
Žiaci s oslabeniami v oblasti kognitívnych schopností a exekutívnych funkcií
Oslabenia v oblasti kognitívnych schopností a exekutívnych funkcií sa u žiaka môžu prejavovať v oblasti myslenia (kritického, logického, tvorivého...), pamäti, pozornosti, predstavivosti, porozumení reči, ale napríklad aj v schopnosti žiaka tvoriť a uskutočňovať plány, tvoriť analógie, rešpektovať pravidlá sociálneho správania, riešiť problémy, adaptovať sa na nečakané okolnosti a podobne. Do tejto skupiny žiakov patria najmä žiaci s mentálnym postihnutím, poruchou autistického spektra, vývinovými poruchami učenia, poruchami pozornosti a narušenou komunikačnou schopnosťou.
- Rešpektujeme ťažkosti pri niektorých myšlienkových operáciách.
- Rešpektujeme pomalé tempo zapamätávania si a narušenie pamäti.
- Rešpektujeme zníženú mieru koncentrácie a vytrvalosti pozornosti.
- Vhodne zvolíme miesto žiaka v triede tak, aby sedel sám alebo s pokojným spolužiakom, s dôrazom na to, aby bol čo najmenej rušený okolitými vplyvmi spolužiakov a prostredia, ale aby aj on sám čo najmenej rušil spolužiakov. Je vhodné z triedy odstrániť všetky zbytočné dekoratívne predmety, ktoré by rozptyľovali pozornosť žiaka.
- Nenapomíname žiakov za drobné prejavy motorického nepokoja, pokiaľ to výrazne nenarúša priebeh vyučovacej hodiny.
- V prípade potreby využívame u žiaka slovníček na zaznamenávanie si domácich úloh, zapísanie domácej úlohy do slovníčka vždy skontroluje vyučujúci alebo pedagogický asistent.
- Nové učivo usporiadame po krokoch a dodržiavame postupnosť od jednoduchého k zložitejšiemu.
- Vytvárame priestor pre časté opakovanie a precvičovanie učiva s cieľom upevňovať základné vedomosti a zručnosti.
- V matematike uznáme ako správny príklad aj príklad zle odpísaný, ak je správne vypočítaný.
- Tolerujeme chyby vzniknuté zámenou znamienka.
- Oboznamujeme žiakov s procesmi myslenia a učenia sa, naučíme žiakov používať efektívne stratégie učenia.
- Orientujeme učenie na využiteľnosť v situáciách praktického života.
- Aktívne angažujeme žiakov kladením otázok, ktoré podporujú kritické myslenie, hĺbkové porozumenie a prepájanie nových informácií s existujúcimi poznatkami.
- Predkladáme žiakom rôzne výzvy a problémové situácie, ktoré si vyžadujú kognitívne úsilie a riešenie s cieľom podpory analytického a kreatívneho myslenia, ako aj kritického myslenia.
- Nasmerujeme žiakov ako kriticky čítať a analyzovať texty, podporujeme ich vytváraním argumentov a písaním jasne a logicky štruktúrovaných textov.
- Používame alternatívne texty, ako príbehy, básne, novely alebo iné literárne diela, ktoré žiakov motivujú premýšľať nad obsahom textu a súvislosťami.
- Nevolíme činnosti, ktoré sú spojené s rýchlosťou a súťažením.
Žiaci s oslabeniami v oblasti komunikačnej schopnosti, jazyka a reči
Oslabenia v oblasti komunikačnej schopnosti, jazyka a reči sa u žiakov môžu prejavovať vo všetkých zložkách hovorenej a písanej reči, v jednej alebo vo viacerých jazykových rovinách súčasne. Do tejto skupiny žiakov patria najmä žiaci s narušenou komunikačnou schopnosťou a vývinovými poruchami učenia.
- Rešpektujeme narušenie porozumenia reči a narušenia produkcie reči, ktoré sa prejavujú v hovorenej aj písanej reči.
- Akceptujeme u žiakov nesprávnu výslovnosť niektorých hlások, ktorá sa pravdepodobne prejaví nielen v hovorenej reči, ale aj v písanej reči.
- Podporujeme u žiakov porozumenie hovorenej aj písanej reči pomocou stratégií preformulovávania, komentovania či parafrázovania.
- Vysvetľujeme nové slová, pojmy a definície viacerými spôsobmi, využívame multisenzoriálny prístup.
- Podporujeme žiakov vo verbálnom vyjadrovaní aj v písomnej komunikácii.
- Doprajeme žiakom dostatok času na vyjadrenie sa.
- U žiakov so zajakavosťou sa nesnažíme korigovať ich reč a neopravujeme ich.
- Žiakom poskytneme prenosné slovníky alebo slovníčky, ktoré im pomôžu pri rýchlosti a presnosti pri hľadaní slov a ich významov.
- Umožníme žiakom s problémami v písaní prejsť na písanie tlačeného písma namiesto písaného.
- Umožníme žiakovi pracovať na PC – zapisovať poznámky, vypracovávať úlohy.
- Rozbor básní robíme spoločne so žiakmi, pomáhame im s vyvodením informácií, ktoré explicitne nevychádzajú z textu.
- Pomáhame žiakovi pri písaní slohových prác, volíme jednoduchšie témy, poskytneme mu synonymický slovník, dovolíme mu vypracovať si zoznam slov, ktoré môže použiť k danej téme, o ktorej bude písať.
- Pri oslabenom jazykovom cite akceptujeme, že sa v spontánnej reči, ale aj v písanej reči vyskytujú gramaticky nesprávne tvary slov, nesprávne koncovky pri časovaní a skloňovaní slov. Poskytujeme žiakom správny tvar slova alebo vety.
- V cudzom jazyku sa sústredíme na zvládnutie základnej slovnej zásoby, využívame v čo najväčšej miere zrakové vnímanie (obrázky, fotky...).
- V cudzom jazyku uprednostňujeme ústny prejav, v písomnom prejave akceptujeme slová napísané foneticky.
- V cudzom jazyku netrváme na úplne presnom naučení sa gramatických pravidiel, dbáme viac na učenie sa fráz a rozvoj konverzačných zručností v cudzom jazyku.
- Používame pracovné listy a cvičenia, ktoré posilňujú schopnosť komunikovať jasne a presne (napr. tvorba príbehov, popisovanie obrázkov, dopĺňanie slov).
- Využívame jazykové hry a aktivity, ktoré podporujú rozvoj slovnej zásoby, gramatiky a výslovnosti (napr. hádanky, osemsmerovky, slovný futbal).
- Umožníme žiakom precvičovať si sociálne situácie a komunikačné zručnosti prostredníctvom simulácie rôznych postáv a situácií.
Žiaci s oslabeniami v oblasti sociálno-komunikačných zručností
Oslabenia v oblasti sociálno-komunikačných zručností sa môžu u žiakov prejavovať nízkou schopnosťou nadväzovať kontakt s okolím, neschopnosťou alebo zníženou schopnosťou aktívneho trávenia voľného času, neadekvátnymi reakciami na bežné situácie, nízkym prosociálnym správaním a podobne. Do tejto skupiny žiakov patria najmä žiaci s narušenou komunikačnou schopnosťou, poruchami pozornosti a poruchou autistického spektra.
- Rešpektujeme problémy v sociálno-komunikačných zručnostiach.
- Podporujeme u žiakov schopnosť vyjadrovať svoje myšlienky a pocity verbálne aj neverbálne.
- Podporujeme u žiakov kreatívne písanie, tvorbu príbehov, básní a výtvarných prác, ktoré umožňujú žiakov vyjadriť svoje myšlienky, pocity a skúsenosti prostredníctvom písomného a umeleckého prejavu.
- Upevňujeme schopnosť riešiť konflikty, posilňujeme u žiakov schopnosť efektívne a asertívne riešiť konflikty, umožňujeme žiakom prežívať akceptovateľné spôsoby riešenia ťažkostí.
- Podporujeme pozitívne správanie.
- Snažíme sa u žiakov vzbudiť záujem o prijímanie kultúry, ale aj o vytváranie kultúrnych hodnôt.
- Zapájame žiakov do skupinových diskusií a debát, poskytujeme žiakom príležitosť vyjadrovať svoje názory, počúvať názory ostatných a učiť sa rešpektovať rozdielne stanoviská.
- Umožňujeme žiakom precvičovať si sociálne situácie a komunikačné zručnosti prostredníctvom simulácie rôznych postáv a situácií.
Žiaci s oslabeniami v oblasti emocionality
Oslabenia v oblasti emocionality sa u žiakov môžu prejavovať izoláciou v skupine, nízkou úrovňou emocionálnej inteligencie, narušenou schopnosťou regulácie správania, emocionálnou nestabilitou a podobne. Do tejto skupiny žiakov patria najmä žiaci s poruchou autistického spektra a poruchou pozornosti.
- Rešpektujeme ťažkosti žiaka vyplývajúce z oslabenia v oblasti emocionality.
- Zameriavame sa na systematické posilňovanie sociálnych a emocionálnych zručností žiakov, učíme žiakov identifikovať a regulovať svoje emócie, rozvíjať empatiu a súcit vo vzťahu k ostatným, konštruktívne riešiť konflikty a rozvíjať schopnosť komunikácie a spolupráce.
- Prostredníctvom praktických aktivít a zážitkového učenia podporujeme emocionálny rozvoj žiakov.
- Používame rolové hry a simulácie, kde žiaci majú príležitosť vyskúšať si rôzne situácie a roly, čím sa učia porozumieť a súcitiť s emóciami iných ľudí.
- Organizujeme skupinové diskusie a aktivity, ktoré umožňujú žiakom vyjadriť svoje myšlienky, pocity a skúsenosti.
Žiaci s oslabeniami v oblasti sebaobsluhy a autonómie
Oslabenia v oblasti sebaobsluhy a autonómie sa môžu u žiakov prejavovať napríklad nesamostatnosťou pri príprave na a počas výchovno-vzdelávacieho procesu, nesamostatnosťou pri práci, nesamostatnosťou v sebaobslužných úkonoch, nízkou miernou sebapresadzovania a podobne. Do tejto skupiny žiakov patria najmä žiaci s telesným postihnutím, mentálnym postihnutím a poruchou autistického spektra.
- Rešpektujeme nesamostatnosť žiakov v sebaobslužných úkonoch, pri riešení úloh a rozhodovaní.
- Postupne usmerňujeme žiakov k samostatnému vykonávaniu úloh a činností.
- Modelujeme a demonštrujeme postupy a techniky v oblasti sebaobsluhy a autonómie, poskytujeme žiakom jasný príklad toho, ako vykonávať rôzne úlohy a aktivity samostatne.
- Vedieme žiakov k samostatnému rozhodovaniu, ponúkame im možnosti výberu, podporujeme diskusie a pomáhame žiakom vyhodnocovať následky svojich rozhodnutí.
- Žiakov učíme praktickým zručnostiam, ako je obliekanie sa, upratovanie, plánovanie času a organizácia činností.
- Používame pomôcky a materiály, ktoré podporujú samostatnosť a sebaobsluhu žiakov, napr. grafické organizéry, návody, kalendáre.
- Podporujeme samostatnosť žiakov v učení, učíme ich plánovať a organizovať si vlastné učenie.
- Zapájame žiakov do realistických situácií a cvičení, ktoré im umožnia prakticky uplatňovať svoje sebaobslužné a autonómne schopnosti.
- Podporujeme žiakov pri riešení problémov, rozvíjame ich schopnosť riešiť problémy a prekonávať prekážky.
- Podnecujeme kritické myslenie, podporujeme kreatívne a inovatívne riešenia.
Žiaci s nadaním
Žiak s nadaním je žiak, ktorý má intelektové nadanie, umelecké nadanie alebo športové nadanie. Intelektovým nadaním sa rozumie vysoko nadpriemerne rozvinuté poznávacie schopnosti v jednej alebo viacerých intelektových oblastiach. Umelecké nadanie sa prejavuje v niektorej z umeleckých oblastí, a to najmä výtvarnej, hudobnej, literárno-dramatickej, tanečnej. Športové nadanie sa prejavuje v niektorej z oblastí individuálneho alebo kolektívneho športu. Žiakov s intelektovým nadaním považujeme za žiakov so ŠVVP na základe diagnostiky zariadenia poradenstva a prevencie.
- Žiak s nadaním môže byť prijatý do školy pred dosiahnutím šiesteho roku veku.
- Zabezpečíme žiakom, ktorí presahujú vzdelávací štandard v niektorom vyučovacom predmete vzdelávanie daného predmetu vo vyššom ročníku.
- Umožníme žiakom preradenie do vyššieho ročníka bez absolvovania predchádzajúceho ročníka alebo absolvovanie dvoch ročníkov v priebehu jedného školského roka, a tak skrátiť dobu nižšieho stredného vzdelávania.
- Žiakom s nadaním zabezpečíme prehlbovanie a rozširovanie učiva tak, aby sme im umožnili realizovať sa a rozvíjať sa, a tým obohatili ich osobnosť.
- Mechanické aktivity aplikujeme len v nutnej miere, nepodávame žiakom s nadaním holé fakty, ale zadávame úlohy v čo najväčšej miere ako problémové situácie z každodenného života, emocionálne blízke, stimulujúce, aktuálne a vtipné.
- Nepreceňujeme pamäťové učenie, i keď si nadaní žiaci pamätajú veľa faktov, treba im umožniť pamätať si dôležité fakty prostredníctvom činností a zážitkov.
- Dbáme na všestranný rozvoj osobnosti nadaných žiakov, a to v oblasti pohybovej, kognitívnej, motivačnej, vôľovo emocionálnej, sociálnej i v oblasti manuálnych zručností.
- Rozvíjame rôzne spôsoby myslenia (logické, kritické, tvorivé).
- Predkladáme žiakom rôzne výzvy a problémové situácie, ktoré si vyžadujú kognitívne úsilie a riešenie s cieľom podpory analytického a kreatívneho myslenia, ako aj kritického myslenia.
- Používame alternatívne texty, ako príbehy, básne, novely alebo iné literárne diela, ktoré žiakov motivujú premýšľať nad obsahom textu a súvislosťami.
- Vedieme žiakov k realistickému sebahodnoteniu vlastných schopností a výsledkov svojej práce.
Žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia
Sociálne znevýhodnené prostredie definujeme ako prostredie, ktoré vzhľadom na sociálne, rodinné, ekonomické a kultúrne podmienky žiaka z tohto prostredia znevýhodňuje vo výchovno-vzdelávacom procese. Sociálne znevýhodneným prostredím (SZP) je pre žiaka rodina, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi a príjem rodiny je najviac vo výške životného minima, rodina, v ktorej aspoň jeden z rodičov alebo osoba, ktorej je zverené do osobnej starostlivosti patrí do skupiny znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie, rodina, v ktorej najvyššie ukončené vzdelanie rodičov je základné alebo aspoň jeden z rodičov nemá ukončené základné vzdelávanie, rodina, ktorá má neštandardné bytové a hygienické podmienky (napr. žiak nemá vyhradené miesto na učenie, nemá vlastnú posteľ, nie je zavedená elektrická prípojka a pod.).
Cieľom výchovy a vzdelávanie žiakov zo SZP je vytvorenie podnetného a podporného prostredia pre efektívne vzdelávanie, aby bol zabezpečený ich rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelaniu.
- Žiakom zo SZP prispôsobujeme metódy a formy vzdelávania podľa individuálneho prístupu tak, aby boli žiaci podporení a motivovaní sa efektívne vzdelávať.
- Vytvárame pre žiakov zo SZP atraktívne edukačné prostredie, ktoré rešpektuje sociálne, kultúrne a jazykové špecifiká žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia jazykových menšín.
- Zabezpečujeme chýbajúce pomôcky pre žiakov zo SZP nad rámec dotácie na školské potreby.
- Žiakov zo SZP motivujeme a vytvárame im vhodné podmienky s ohľadom na ich pokračujúce vzdelávanie, pôsobenie na trhu práce a praktický život.
- V rámci výchovno-vzdelávacieho procesu pripravujeme aktivity, v ktorých žiaci zo SZP môžu prejaviť a uplatniť svoje silné stránky, záujmy a schopnosti.
- Zabezpečujeme podmienky na komplexný rozvoj osobnosti žiakov zo SZP.
- Zabezpečujeme pre žiakov zo SZP účasť na aktivitách realizovaných školou.
- Žiakov zo SZP a ich rodičov motivujeme a vytvárame podmienky pre pravidelnú dochádzku na vyučovanie.
- Včasne riešime ťažkosti vo vzdelávaní, využívame podporu pedagogického asistenta a iné dostupné možnosti podpory pedagogických a odborných zamestnancov.
- Zabezpečíme systém doučovacích aktivít pre neprospievajúcich žiakov.
- V prípade odlišného materinského jazyka v obsahu a metódach vyučovania individuálne zohľadňujeme mieru žiakových znalostí vyučovacieho jazyka.
Úpravy hodnotenia u žiakov so ŠVVP:
- Pri hodnotení žiakov so ŠVVP dodržiavame prílohu 2 Metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy, ktorá určuje zásady hodnotenia žiaka so zdravotným znevýhodnením začleneného v základnej škole a Metodický pokyn č. 19/2015 na hodnotenie a klasifikáciu prospechu a správania žiakov s mentálnym postihnutím – primárne vzdelávanie.
- Volíme diferencovaný prístup pri skúšaní a hodnotení.
- Pri hodnotení rešpektujeme psychický a fyzický zdravotný stav žiaka, druh a stupeň zdravotného znevýhodnenia, ak má vplyv na úroveň a výsledky práce žiaka v príslušnom predmete.
- Školské skúšanie a práce, ktoré majú vplyv na klasifikáciu, by sa mali diať iba za dobrého sústredenia, a to len v prvej polovici vyučovacieho času a na začiatku jednotlivých vyučovacích hodín.
- Ak sú u žiaka významné rozdiely vo výkonoch v ústnej a písomnej skúške, tak pri skúšaní uprednostníme tú formu, ktorá je pre žiaka vhodnejšia a ktorá predstavuje východisko pre hodnotenie jeho učených výsledkov.
- Ak má žiak narušenú komunikačnú schopnosť, sluchové postihnutie alebo poruchu autistického spektra, tak pri ústnej odpovedi zabezpečíme také podmienky, aby žiak neutrpel psychickú ujmu. Žiaka nemusíme vyvolať pred tabuľu, ale môžeme ho skúšať z miesta.
- Pri ústnom skúšaní dávame pomocné otázky, napovedáme žiakovi, pomáhame pri vyjadrovaní ponúknutím slov, ktoré môže použiť.
- Ak má žiak zajakavosť a nemá zo zariadenia poradenstva a prevencie odporúčanie o vylúčení ústneho hodnotenia, tak môže byť ústne hodnotený, ale je potrebné mu poskytnúť viac času na odpoveď a nehodnotiť formálnu stránku odpovede.
- Ak má žiak narušenú komunikačnú schopnosť alebo sluchové postihnutie tak hodnotíme predovšetkým vecné poznatky a praktické zručnosti, nie úroveň jazykového prejavu.
- Akceptujeme jednoduché, neobsiahle slovné výpovede. Nevyžadujeme obsiahle opisy od žiaka s narušenou komunikačnou schopnosťou.
- Pri skúšaní, najmä žiakov so sluchovým a zrakovým postihnutím, dbáme na to, aby žiak správne a jednoznačne porozumel zadaným otázkam a úlohám.
- Úroveň čítania hodnotíme individuálne, s ohľadom na druh a stupeň zdravotného znevýhodnenia žiaka.
- Grafický prejav žiaka s takým zdravotným znevýhodnením, ktoré má vplyv na jeho úroveň (napr. písanie, výtvarný prejav) sa priebežne ani súhrnne nehodnotí známkou.
- Ak žiak má zníženú úroveň grafického prejavu nehodnotíme úpravu zošitov a písomných prác.
- Estetická stránka grafického prejavu žiaka so zrakovým postihnutím, ktorý používa bežné písmo, sa nehodnotí.
- Umožníme žiakom so ŠVVP písať písomné práce a diktáty individuálne mimo triedy so školským špeciálnym pedagógom alebo pedagogickým asistentom.
- Umožníme žiakovi precvičiť si diktát najprv doma a až potom ho písať v škole.
- Ak žiak so sluchovým postihnutím píše diktát, tak sa nehodnotí známkou, ale slovne. Pri hodnotení učiteľ spolupracuje so žiakom.
- Diktát žiaka s vývinovými poruchami učenia sa nehodnotí známkami, ale slovne, vyčísli sa počet chýb a pri hodnotení sa spolupracuje so žiakom. Známkou je možné hodnotiť vydarený diktát tzn. taký, za ktorý žiak bude hodnotený známkou 1,2,3.
- Využívame rôzne formy diktátov, ktorými možno nahradiť klasický diktát: skrátený diktát, diktát formou doplňovačky, tzv. milosrdný diktát (s možnosťou opraviť si chyby po kontrole učiteľom, ktorý označil slová s chybami)...
- Podľa individuálnych potrieb žiaka mu umožníme pri písomnej skúške dlhší časový limit, skrátime mu množstvo zadaných úloh, upravíme zadanie tak, aby napísal len stručnú odpoveď alebo využijeme testovú formu a výber z možností.
- Prispôsobujeme počet a náročnosť príkladov schopnostiam žiakov.
- Časovo limitované úlohy, tzv. päťminútovky, sú pre väčšinu žiakov so ŠVVP neadekvátne, preto je vhodné im ich nezadávať alebo ich aspoň neznámkovať.
- Hodnotíme vždy len to, čo žiak stihol vypracovať, nie to čo nevypracoval. V prípade potreby si upravíme stupnicu presne pre daného žiaka.
- V cudzom jazyku volíme tolerantné hodnotenie a u žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou a žiakov s vývinovými poruchami učenia akceptujeme slová napísané foneticky správne.
- Ak v správaní zdravotne znevýhodneného žiaka alebo žiaka s chronickým ochorením učiteľ pozoruje prejavy, vyplývajúce z daného znevýhodnenia alebo choroby (napr. impulzívnosť, podráždenosť, poruchy pozornosti, únava a pod.) zohľadňuje ich pri hodnotení žiaka.
- Ak sa žiak vrátil do kmeňovej školy zo školy pri zdravotníckom zariadení, rešpektujeme hodnotenie, ktoré žiak získal v škole pri zdravotníckom zariadení.
- Žiaka s chronickým ochorením, zdravotne oslabeného alebo po dlhodobom ochorení, ak ešte nemohol byť adekvátne pripravený a jeho výkon je výrazne nižší ako zvyčajne, nehodnotíme primerane dlhé obdobie, kým sa žiak doučí učebnú látku.
V Krížovej Vsi, dňa 09.09. 2024